Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Rozwiązanie umowy-zlecenia

Umowa-zlecenie to jedna z najczęściej stosowanych form zatrudnienia – możemy przekonać się o tym, przeglądając oferty pracy. Jej zawieranie, wykonywanie i rozwiązywanie jest stosunkowo proste. Wiele kwestii wynika z ustaleń stron, nie zaś ze szczegółowych regulacji prawnych.
                          
Umowa-zlecenie – podstawa prawna
 
Przepisy dotyczące umowy zlecenia znajdują się w kodeksie cywilnym (art. 734-751: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640160093). Wynika z nich m.in., że zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać lub wykonywać określoną czynność prawną. Bardziej niż rezultaty liczy się działanie. Umowę-zlecenie można podpisać np. z osobą, której praca ma polegać na pilnowaniu porządku podczas imprezy masowej, tzn. z ochroniarzem. Podczas gdy umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, w przypadku zlecenia nie obowiązuje taki rygor. Można zawrzeć porozumienie ustnie, jednak warto spisać ustalenia. Wersja pisemna pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, które mogłyby znaleźć swój finał w sądzie.  
 
Wynagrodzenie zleceniobiorcy

Choć praca na podstawie umowy-zlecenia może być nieodpłatna, domyślnie zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie. Od określonej kwoty zawsze odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy. Robi się to na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910800350. Umowa-zlecenie stanowi podstawę do ubezpieczeń społecznych, dlatego najczęściej potrąca się również składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne. Pracodawca musi opłacić dodatkowo składkę na ubezpieczenie wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Obliczenia wykonuje się na zasadach wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981370887. Aby w prosty sposób uzyskać wysokość płacy netto, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://porady.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.  
 
Rozwiązanie umowy-zlecenia

Kwestia rozwiązania umowy zlecenia jest mniej złożona niż rozwiązanie umowy o pracę. Prawo odstąpienia od ustaleń przysługuje obu stronom. Zasady, zgodnie z którymi następuje wypowiedzenie umowy-zlecenia znajdują się w art. 746 kodeksu cywilnego. Zlecający ma prawo dokonać wypowiedzenia w dowolnej chwili. Powinien zwrócić zleceniobiorcy wydatki poczynione w celu należytego wykonania zlecenia. Musi również wypłacić wynagrodzenie należne za dotychczas wykonaną pracę. Zleceniobiorcy należy się również odszkodowanie, jeśli powód odstąpienia od umowy nie jest wystarczająco ważny. Również wykonawca zlecenia ma prawo dokonać wypowiedzenia. Może zrobić to, mając ważny powód, taki jak choroba, przeprowadzka itp. W przeciwnym razie spoczywa na nim obowiązek wypłaty zadośćuczynienia. Z kodeksu cywilnego wynika, że strony nie mogą zrezygnować z prawa do wypowiedzenia umowy-zlecenia z ważnych przyczyn. Zawarcie w dokumencie postanowienia, które jest niezgodne z kodeksem cywilnym, powoduje nieważność ustaleń.  
 
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie