Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Zmiana pracy w 5 krokach

Rozwiązanie umowy o pracę z dnia na dzień jest możliwe tylko w nielicznych przypadkach. Rozstawanie się z firmą najczęściej stanowi proces podzielony na kilka etapów. Zrealizowanie jednego z nich stanowi warunek dotarcia do kolejnego.  

1. Znalezienie lub otrzymanie oferty pracy

Najbardziej komfortową sytuacją jest zmiana pracy wtedy, gdy mamy przed sobą inne, ciekawsze perspektywy zawodowe. Możemy szukać ofert pracy samodzielnie, np. na stronach takich jak Pracuj.pl. Czasami otrzymujemy propozycje bezpośrednio od pracodawców. Nie zawsze decydujemy się na zmianę pracy, mając zapewnione miejsce w innej firmie. Zdarza się, że rozpoczynamy poszukiwania po opuszczeniu poprzedniego miejsca pracy. W takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na bezrobocie. Możemy poświęcić na poszukiwania czas zaległego urlopu przysługującego nam w okresie wypowiedzenia.

2.Ustalenie, ile czasu potrzebujemy na zamknięcie swoich spraw

Zanim poinformujemy pracodawcę o zamiarze odejścia, określmy, ile czasu potrzebujemy na uporządkowania spraw zawodowych – sfinalizowanie ważniejszych transakcji, pożegnanie z klientami, przekazanie obowiązków naszemu następcy itd. Dysponując taką wiedzą, możemy określić, w jaki sposób będziemy rozmawiać z pracodawcą. Kolejny krok to umówienie się na spotkanie z szefem.

3. Rozmowa z dotychczasowym pracodawcą

Chcąc rozwiązać umowę o pracę, możemy np. złożyć wypowiedzenie. Wybór takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością dotrzymania okresu wypowiedzenia, który trwa 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące – w zależności od okresu przepracowanego w danej firmie. Rozważmy, czy nasz nowy potencjalny pracodawca byłby skłonny czekać na nas np. przez 3 miesiące. Postarajmy się nie informować współpracowników o zamiarze odejścia, zanim nie porozmawiamy z szefem. Dzięki takiej ostrożności unikniemy niezręcznych sytuacji.

4. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Jeśli to możliwe, postarajmy się rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron, zgodnie z art. 30 kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141. W takiej sytuacji termin wygaśnięcia stosunku pracy zależy od ustaleń pomiędzy stronami. Współpracę można zakończyć natychmiast, tzn. z chwilą zawarcia porozumienia, po tygodniu lub w późniejszym terminie. Pracodawca nie musi zgodzić się na zawarcie porozumienia.   

5. Wypowiedzenie umowy o pracę

Zatrudniający ma obowiązek przyjąć wypowiedzenie umowy o pracę, które jest jednostronnym oświadczeniem woli. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (art. 30), rezygnacja powinna mieć formę pisemną. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Strony mogą ustalić wcześniejszy termin wygaśnięcia umowy, co nie zmienia trybu jej rozwiązania. Pracodawcy przysługuje możliwość zwolnienia zatrudnionego z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. 

6.Nowa praca

Po zawarciu porozumienia z poprzednim pracodawcą lub po upływie okresu wypowiedzenia, możemy rozpocząć pracę w nowym miejscu. Warto dołożyć starań, by rozstanie z dotychczasowym miejscem pracy przebiegło bezkonfliktowo. 
 
 
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie