Jest porozumienie w Radzie Miasta Skarżyska-Kamiennej dot. inwestycji. Wkrótce ruszą przetargi?
We wtorek 24 października w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej odbyła się LXXII Sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Podczas sesji radni przyjęli uchwały: w sprawie zmian w budżecie miasta na 2023 roku i w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Skarżyska-Kamiennej na lata 2023-2041 - obie w brzmieniu wprowadzającym ustalenia opozycji i koalicji/prezydenta dot. kształtu listy inwestycji miejskich. Po kilku miesiącach przerwy w ogłaszaniu przetargów na inwestycje, w najbliższych dniach powinny ruszyć pierwsze z nich - m.in. ten na przebudowę ul. Głównej.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik. Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia przystąpiono do przyjęcia porządku obrad (w sesji wzięło udział 21 radnych). Po przyjęciu protokołu z obrad poprzedniej sesji Rady Miasta głos zabrał Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka, który przedstawił sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta w okresie międzysesyjnym.
- w sprawie zmian w budżecie gminy Skarżyska-Kamiennej na 2023 rok
W tym punkcie głos zabrał radny Konrad Wikarjusz: - Szanowni Państwo, przed nami ważne decyzje. Za chwilę zajmiemy się głosowaniem nad przyjęciem projektu uchwały wprowadzającym zmiany w budżecie, a później rozpatrzeniem projektu dot. WPF. Główne założenia obu dokumentów to efekt wielomiesięcznej dyskusji prowadzonej na linii opozycja - koalicja/prezydent. To oczywiście efekt kompromisu, według mnie potrzebnego miastu. W toku prac naszego zespołu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające szybkie ogłoszenie przetargów na wiele ważnych inwestycji dla mieszkańców jeszcze w tym roku, uzgodnić zasady dotyczące realizacji szeregu inwestycji w roku przyszłym i określić źródła ich finansowania. Wielu wątpiło w to, że takie porozumienie jest możliwe. Ten przykład pokazuje, że jeśli jest tylko wola do prowadzenia merytorycznej dyskusji u obu stron, to da się wypracować wspólne stanowisko w sprawach kluczowych dla miasta i jego mieszkańców. Chciałbym w tym momencie podziękować zastępcy prezydenta Andrzejowi Brzezińskiemu, pani skarbnik Ewie Pawełczyk i pani naczelnik Monice Koci za momentami może i trudne, ale jednak efektywne rozmowy.
- Kształt przedstawionych projektów uchwał to jak powiedział pan radny efekt długiej dyskusji między przedstawicielami prezydenta, radnych "koalicyjnych" i opozycyjnych. Przyjęcie tych uchwał otwiera drogę do ogłoszenia przetargów na inwestycje, na które czekają mieszkańcy naszego miasta. Nie możemy i nie powinniśmy z nimi czekać. Trzeba też dodać, że na część z tych inwestycji pozyskaliśmy dofinansowania i powinniśmy zrobić wszystko, by wykorzystać te pieniądze - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Andrzej Brzeziński. - Jeśli przyjmiecie Państwo te uchwały, to niezwłocznie ogłosimy przetarg na realizację przebudowy ul. Głównej, a jeszcze w tym roku ogłosimy również przetargi m.in. na: modernizację stadionu Granatu, na przebudowę ul. Kochanowskiego, na opracowanie dokumentacji układu komunikacyjnego osiedla wielorodzinnego w rejonie ul. Orkana i pl. Staffa, czy na opracowanie dokumentacji ul. Jeżynowej - stwierdził. - Na koniec i ja również chciałbym podziękować panu radnemu Wikarjuszowi, a także wszystkim zaangażowanym za udział w rozmowach i wypracowywaniu rozwiązań akceptowalnych dla obu stron - dodał.
Lista zadań 2023/2024 (nie uwzględnia zadań już rozpoczętych/realizowanych):
- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Skarżyska-Kamiennej na lata 2023-2041
Prace nad tym punktem porządku obrad nie poszły tak "gładko" jak nad projektem uchwały ws. zmian w budżecie. Do przedłożonego radnym projektu uchwały grupa 10 radnych złożyła bowiem poprawkę polegającą przeznaczeniu środków z wpisanego do projektu WPF zadania pn. "Budowa ul. Św. Alberta" na dwa nowe zadania: „Pomoc finansowa dla Powiatu Skarżyskiego na realizację zadania pn. „Budowa chodnika w ul. Książęcej w Skarżysku-Kamiennej” - 500 000 PLN (odc. od ul. Kopernika do szkoły podstawowej - przyp. red.) i „Przebudowa ul. Partyzantów" - 300 000 PLN (na opracowanie dokumentacji projektowej tej ulicy - przyp. red.).
- Niniejsza poprawka jest m.in. odpowiedzią na zgłaszane od lat potrzeby mieszkańców os. Książęce, ale i wyrazem wyjścia naprzeciw deklaracjom władz powiatu dot. budowy chodników na tym osiedlu (złożonych podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego). Radni Rady Powiatu w odpowiedzi na petycję złożoną przez radnego Warwasa zadeklarowali, że chcą realizować tą bardzo ważną inwestycję we współpracy z miastem. Wpisanie tej inwestycji do WPF byłoby więc powiedzeniem "sprawdzam". Nasza poprawka zapewniłaby zabezpieczenie 50% projektowanych kosztów inwestycji - powiedział referujący poprawkę radny Arkadiusz Bogucki.
Obecny na sesji Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski poproszony o określenie planów powiatu dot. budowy chodnika w ul. Książęcej stwierdził: - Podtrzymuję deklarację złożoną na sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. Powiat skarżyski jest zainteresowany realizacją budowy chodnika, mamy już dokumentację na odc. ul. Kopernika - szkoła podstawowa. Cieszy mnie fakt, że radni miejscy również dostrzegają problem mieszkańców os. Książęce i - jak widzę - jest zgoda ponad podziałami, by Gmina współfinansowała tą inwestycję powiatu. Skoro taką zgodę widzę, w najbliższych dniach przygotujemy oficjalne pismo do Gminy w sprawie współpracy przy realizacji ww. zadania. Jeśli wola takiej współpracy zostanie podtrzymana, to wpiszemy ww. zadanie do budżetu powiatu na 2024 rok.
W tym momencie skarbnik zwróciła uwagę radnym na to, że jeśli - jak zrozumiała wypowiedź Tadeusza Bałchanowskiego - powiat wpisze ww. zadanie jako zadanie roczne do budżetu, to na tym etapie nie ma potrzeby wpisywać tej inwestycji do WPF, a należałoby ją wpisać ewentualnie do projektu budżetu miasta na 2024 rok (również jako wydatek jednoroczny).
Po konsultacji wnioskodawcy poprawki wycofali ją, zwracając uwagę na to, że oczekują wpisania pomocy finansowej dla powiatu na realizację zadania pn. „Budowa chodnika w ul. Książęcej w Skarżysku-Kamiennej” do budżetu miasta na 2024 rok (taką wolę wyrazili również radni kolacji prezydenckiej). W związku z powyższym projekt uchwały został poddany pod głosowanie w treści przedstawionej pierwotnie.
Wynik głosowania: "za" głosowało 19 radnych, "Wstrzymał się od głosu" 1 radny. Uchwała została przyjęta
- w sprawie przyjęcia Raportu z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Skarżysko-Kamienna na lata 2021-2026 z pespektywą na lata 2027-2030” za lata 2021-2022
Wynik głosowania: "za" głosowało 19 radnych. Uchwała została przyjęta
- w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” w Skarżysku-Kamiennej na lata 2023-2025
Wynik głosowania: "za" głosowało 4 radnych, "przeciw" 3 radnych, "wstrzymało się od głosu" 11 radnych. Uchwała została przyjęta
- w sprawie nadania nazwy „Wiadukt 25-lecia Powiatu Skarżyskiego” wiaduktowi na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej
Wynik głosowania: "za" głosowało 11 radnych, "wstrzymało się od głosu" 7 radnych. Uchwała została przyjęta
Po przyjęciu projektu ww. uchwały głos zabrał Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski: - Dziękuję za przychylenie się do wniosku Zarządu Powiatu Skarżyskiego ws. nadania nazwy temu wiaduktowi. Wiadukt jest przykładem współpracy powiatu i miasta w realizacji inwestycji służących mieszkańcom, która jest realizowana już od 25 lat (...) W tym momencie pozwolę sobie jeszcze skorzystać z okazji i zapowiedzieć jeszcze jedną prośbę o wsparcie przez Gminę realizacji inwestycji powiatowej, a która będzie realizowana na terenie Skarżyska-Kamiennej. Chodzi o rozbudowę al. Tysiąclecia.
- 25-lecie powiatu skarżyskiego to piękny jubileusz, a i wiadukt można uznać za przykład dobrej współpracy obu samorządów. Jeśli mówimy jednak o możliwościach takiej współpracy w przypadku al. Tysiąclecia, to wolałbym, byśmy najpierw pochylili się wspólnie nad planowanym zakresem tej inwestycji. W ramach niej - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - zrealizowany ma być jedynie odcinek od ul. Sokolej do al. Piłsudskiego, z pominięciem krótkiego odcinka bezpośrednio przy MCK. W mojej ocenie jest to kompletne nieporozumienie. Nowoczesna i bezpieczna droga będzie kończyła się przy ZST (odcinek al. Piłsudskiego - ZST jest już zmodernizowany - przyp. red.), by przy MCK, w samym sercu miasta, przechodzić w drogowy "trzeci świat". Apeluję o podjęcie rozmów na linii miasto-powiat, by wspólnie poszukać możliwości realizacji i tego krótkiego odcinka al. Tysiąclecia - powiedział radny Konrad Wikarjusz.
- w sprawie rozpatrzenia skargi dotyczącej bezczynności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej
Wynik głosowania: "za" głosowało 9 radnych, "wstrzymało się od głosu" 10 radnych. Uchwała została przyjęta
Na tym obrady zakończono.
- w sprawie zmian w budżecie gminy Skarżyska-Kamiennej na 2023 rok
W tym punkcie głos zabrał radny Konrad Wikarjusz: - Szanowni Państwo, przed nami ważne decyzje. Za chwilę zajmiemy się głosowaniem nad przyjęciem projektu uchwały wprowadzającym zmiany w budżecie, a później rozpatrzeniem projektu dot. WPF. Główne założenia obu dokumentów to efekt wielomiesięcznej dyskusji prowadzonej na linii opozycja - koalicja/prezydent. To oczywiście efekt kompromisu, według mnie potrzebnego miastu. W toku prac naszego zespołu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające szybkie ogłoszenie przetargów na wiele ważnych inwestycji dla mieszkańców jeszcze w tym roku, uzgodnić zasady dotyczące realizacji szeregu inwestycji w roku przyszłym i określić źródła ich finansowania. Wielu wątpiło w to, że takie porozumienie jest możliwe. Ten przykład pokazuje, że jeśli jest tylko wola do prowadzenia merytorycznej dyskusji u obu stron, to da się wypracować wspólne stanowisko w sprawach kluczowych dla miasta i jego mieszkańców. Chciałbym w tym momencie podziękować zastępcy prezydenta Andrzejowi Brzezińskiemu, pani skarbnik Ewie Pawełczyk i pani naczelnik Monice Koci za momentami może i trudne, ale jednak efektywne rozmowy.
- Kształt przedstawionych projektów uchwał to jak powiedział pan radny efekt długiej dyskusji między przedstawicielami prezydenta, radnych "koalicyjnych" i opozycyjnych. Przyjęcie tych uchwał otwiera drogę do ogłoszenia przetargów na inwestycje, na które czekają mieszkańcy naszego miasta. Nie możemy i nie powinniśmy z nimi czekać. Trzeba też dodać, że na część z tych inwestycji pozyskaliśmy dofinansowania i powinniśmy zrobić wszystko, by wykorzystać te pieniądze - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Andrzej Brzeziński. - Jeśli przyjmiecie Państwo te uchwały, to niezwłocznie ogłosimy przetarg na realizację przebudowy ul. Głównej, a jeszcze w tym roku ogłosimy również przetargi m.in. na: modernizację stadionu Granatu, na przebudowę ul. Kochanowskiego, na opracowanie dokumentacji układu komunikacyjnego osiedla wielorodzinnego w rejonie ul. Orkana i pl. Staffa, czy na opracowanie dokumentacji ul. Jeżynowej - stwierdził. - Na koniec i ja również chciałbym podziękować panu radnemu Wikarjuszowi, a także wszystkim zaangażowanym za udział w rozmowach i wypracowywaniu rozwiązań akceptowalnych dla obu stron - dodał.
Lista zadań 2023/2024 (nie uwzględnia zadań już rozpoczętych/realizowanych):
- Przebudowa ulic: Dzielnej, Hubala, Świerkowej i Dębowej
- Budowa ulic: Krzemowa, Granitowa, Bazaltowa, Marmurowa, Bursztynowa, Szmaragdowa - Etap I: Krzemowa, Granitowa, Bazaltowa.
- Przebudowa ul. Jeżynowej (dokumentacja)
- Budowa odnawialnych źródeł energii u budynkach użyteczności publicznej w Skarżysku-Kamiennej
- Przebudowa ul. Głównej i Rajdowej
- Budowa ul. Św. Alberta
- Budowa ulic w osiedlu Ptasie
- Przebudowa układu komunikacyjnego osiedla wielorodzinnego w rejonie ul. Orkana i pl. Staffa (dokumentacja)
- Przebudowa stadionu Granat
- Przebudowa ul. Kochanowskiego
- Budowa ul. Racławickiej
- Budowa ul. Miłej (dokumentacja)
- Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w budynku wystaw Muzeum im. Orla Białego
- Utworzenie żłobka miejskiego
- Szlak turystyki postindustrialnej "Żelazne Doliny"
- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Skarżyska-Kamiennej na lata 2023-2041
Prace nad tym punktem porządku obrad nie poszły tak "gładko" jak nad projektem uchwały ws. zmian w budżecie. Do przedłożonego radnym projektu uchwały grupa 10 radnych złożyła bowiem poprawkę polegającą przeznaczeniu środków z wpisanego do projektu WPF zadania pn. "Budowa ul. Św. Alberta" na dwa nowe zadania: „Pomoc finansowa dla Powiatu Skarżyskiego na realizację zadania pn. „Budowa chodnika w ul. Książęcej w Skarżysku-Kamiennej” - 500 000 PLN (odc. od ul. Kopernika do szkoły podstawowej - przyp. red.) i „Przebudowa ul. Partyzantów" - 300 000 PLN (na opracowanie dokumentacji projektowej tej ulicy - przyp. red.).
- Niniejsza poprawka jest m.in. odpowiedzią na zgłaszane od lat potrzeby mieszkańców os. Książęce, ale i wyrazem wyjścia naprzeciw deklaracjom władz powiatu dot. budowy chodników na tym osiedlu (złożonych podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego). Radni Rady Powiatu w odpowiedzi na petycję złożoną przez radnego Warwasa zadeklarowali, że chcą realizować tą bardzo ważną inwestycję we współpracy z miastem. Wpisanie tej inwestycji do WPF byłoby więc powiedzeniem "sprawdzam". Nasza poprawka zapewniłaby zabezpieczenie 50% projektowanych kosztów inwestycji - powiedział referujący poprawkę radny Arkadiusz Bogucki.
Obecny na sesji Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski poproszony o określenie planów powiatu dot. budowy chodnika w ul. Książęcej stwierdził: - Podtrzymuję deklarację złożoną na sesji Rady Powiatu Skarżyskiego. Powiat skarżyski jest zainteresowany realizacją budowy chodnika, mamy już dokumentację na odc. ul. Kopernika - szkoła podstawowa. Cieszy mnie fakt, że radni miejscy również dostrzegają problem mieszkańców os. Książęce i - jak widzę - jest zgoda ponad podziałami, by Gmina współfinansowała tą inwestycję powiatu. Skoro taką zgodę widzę, w najbliższych dniach przygotujemy oficjalne pismo do Gminy w sprawie współpracy przy realizacji ww. zadania. Jeśli wola takiej współpracy zostanie podtrzymana, to wpiszemy ww. zadanie do budżetu powiatu na 2024 rok.
W tym momencie skarbnik zwróciła uwagę radnym na to, że jeśli - jak zrozumiała wypowiedź Tadeusza Bałchanowskiego - powiat wpisze ww. zadanie jako zadanie roczne do budżetu, to na tym etapie nie ma potrzeby wpisywać tej inwestycji do WPF, a należałoby ją wpisać ewentualnie do projektu budżetu miasta na 2024 rok (również jako wydatek jednoroczny).
Po konsultacji wnioskodawcy poprawki wycofali ją, zwracając uwagę na to, że oczekują wpisania pomocy finansowej dla powiatu na realizację zadania pn. „Budowa chodnika w ul. Książęcej w Skarżysku-Kamiennej” do budżetu miasta na 2024 rok (taką wolę wyrazili również radni kolacji prezydenckiej). W związku z powyższym projekt uchwały został poddany pod głosowanie w treści przedstawionej pierwotnie.
Wynik głosowania: "za" głosowało 19 radnych, "Wstrzymał się od głosu" 1 radny. Uchwała została przyjęta
- w sprawie przyjęcia Raportu z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Skarżysko-Kamienna na lata 2021-2026 z pespektywą na lata 2027-2030” za lata 2021-2022
Wynik głosowania: "za" głosowało 19 radnych. Uchwała została przyjęta
- w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Przychodnie Miejskie” w Skarżysku-Kamiennej na lata 2023-2025
Wynik głosowania: "za" głosowało 4 radnych, "przeciw" 3 radnych, "wstrzymało się od głosu" 11 radnych. Uchwała została przyjęta
- w sprawie nadania nazwy „Wiadukt 25-lecia Powiatu Skarżyskiego” wiaduktowi na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej
Wynik głosowania: "za" głosowało 11 radnych, "wstrzymało się od głosu" 7 radnych. Uchwała została przyjęta
Po przyjęciu projektu ww. uchwały głos zabrał Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski: - Dziękuję za przychylenie się do wniosku Zarządu Powiatu Skarżyskiego ws. nadania nazwy temu wiaduktowi. Wiadukt jest przykładem współpracy powiatu i miasta w realizacji inwestycji służących mieszkańcom, która jest realizowana już od 25 lat (...) W tym momencie pozwolę sobie jeszcze skorzystać z okazji i zapowiedzieć jeszcze jedną prośbę o wsparcie przez Gminę realizacji inwestycji powiatowej, a która będzie realizowana na terenie Skarżyska-Kamiennej. Chodzi o rozbudowę al. Tysiąclecia.
- 25-lecie powiatu skarżyskiego to piękny jubileusz, a i wiadukt można uznać za przykład dobrej współpracy obu samorządów. Jeśli mówimy jednak o możliwościach takiej współpracy w przypadku al. Tysiąclecia, to wolałbym, byśmy najpierw pochylili się wspólnie nad planowanym zakresem tej inwestycji. W ramach niej - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - zrealizowany ma być jedynie odcinek od ul. Sokolej do al. Piłsudskiego, z pominięciem krótkiego odcinka bezpośrednio przy MCK. W mojej ocenie jest to kompletne nieporozumienie. Nowoczesna i bezpieczna droga będzie kończyła się przy ZST (odcinek al. Piłsudskiego - ZST jest już zmodernizowany - przyp. red.), by przy MCK, w samym sercu miasta, przechodzić w drogowy "trzeci świat". Apeluję o podjęcie rozmów na linii miasto-powiat, by wspólnie poszukać możliwości realizacji i tego krótkiego odcinka al. Tysiąclecia - powiedział radny Konrad Wikarjusz.
- w sprawie rozpatrzenia skargi dotyczącej bezczynności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej
Wynik głosowania: "za" głosowało 9 radnych, "wstrzymało się od głosu" 10 radnych. Uchwała została przyjęta
Na tym obrady zakończono.
skomentowany przez: Podróżnik
skomentowany przez: Moim Zdaniem
skomentowany przez: Adek
skomentowany przez: Mieszkaniec
skomentowany przez: Misiek
skomentowany przez: Gość