Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
13°C
|
Jutro
10.7°C | 23.55°C
- Reklama -
Image

83. rocznica egzekucji w lesie na Borze. Mieszkańcy oddali hołd pomordowanym

W niedzielę, 12 lutego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się obchody  83. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 360 osób w lesie na Borze. Przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym - po dwóch latach przerwy (związanej z ograniczeniami pandemicznymi) oddanie hołdu pomordowanym odbyło się w zwyczajowej  - uroczystej formule.

Tegoroczne obchody zainaugurowała msza święta w intencji pomordowanych, która odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na mogiłę, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Później okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig oraz pomodlono się w intencji ofiar egzekucji. 

W krótkiej części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Oliwia Jarosz. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy miasta złożyli na mogile wiązanki kwiatów.

Przypomnijmy

28 stycznia 1940 roku do Skarżyska przybył oddział SS i zajął na swą siedzibę Szkołę Podstawową nr 1 przy ulicy Konarskiego. Rozpoczęły się aresztowania i przesłuchania, które trwały do 10 lutego. Od świtu 12 do zmierzchu 14 lutego co 15-20 minut pod szkołę zajeżdżała ciężarówka zabierała grupę 5-10 skazanych, którzy byli wywożeni do lasu na Borze i rozstrzeliwani. Łącznie Niemcy zamordowali w tym cichym lasku około 360 osób. Pozostałych przy życiu 61 aresztowanych przewieziono do Radomia. 29 z nich zamordowano w lesie Firlej pod Radomiem, 20 zwolniono do domów,a pozostałych wywieziono do obozów koncentracyjnych lub innych więzień.

Wśród pomordowanych osób znaleźli się m.in.: harcerze, wojskowi, kolejarze, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji, rolnicy ze Skarżyska Kościelnego, Rodzina Wątłych, Rodzina Gontaszewskich, Bracia Jankowscy oraz ojcowie z Klasztorku oo Franciszkanów.


Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie