Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
15°C
|
Jutro
11.84°C | 24.39°C
- Reklama -
Image

'Cztery i pół' - wspomnienia po latach

Portal skarżysko24.pl jako pierwszy po wielu latach przedstawia historię nieistniejącego już zespołu muzycznego "Cztery i pół". Skarżyski zespół początkowo nazywany "Monsuny" cieszył się sporą popularnością w połowie lat sześćdziesiątych.

Każdy, kto grał w zespole powinien uważać ten czas za wspaniałą przygodę muzyczną, w której przewodnikiem był Janusz Kosztowniak.

Jesienią 1969 roku zespół muzyczny „Monsuny”, grający wcześniej kilka lat w Zakładowym Domu Kultury, przeszedł do Klubu Spółdzielczego. Po miesiącu prób artyści wyjechali na "Przegląd Zespołów Spółdzielczych" do Przemyśla (Klub „Niedźwiadek”). Był to pomyślny start, gdyż zespół zdobył główną nagrodę i dostał zaproszenie na następny festiwal w klubie "Kwadrat" w Jeleniej Górze.

Początkowy skład zespołu:

Elżbieta Kosztowniak   - śpiew
Janusz Kosztowniak - gitara, śpiew
Ryszard Ciesielczyk - gitara bass, śpiew
Waldemar Gula - gitara 
Andrzej Marchewka - gitara, trąbka, śpiew     
Adam Góralczyk - puzon
Wojtek Rożek - sax tenor
Ireneusz Komar - perkusja
 
03.06.1973  - "Kieleckie Muzykalia" - finałowy koncert
na pierwszym planie szef grupy Janusz Kosztowniak

Zespół „Monsuny” powtórzył sukces z Przemyśla zdobywając I miejsce dzięki nowemu repertuarowi z ciekawymi aranżacjami z sekcją dętą i wspaniałą obsadą muzyków ze Skarżyska. Wracając z pierwszą nagrodą zespół zmienił nazwę na „Cztery i Pół”.

Po tych sukcesach w 1970 r. w zespole zaszły drobne zmiany personalne.

Elżbieta Kosztowniak   - śpiew
Janusz Kosztowniak - organy, gitara, śpiew     
Jan Ryczko - gitara, śpiew
Ryszard Ciesielczyk - gitara bass, śpiew
Jerzy Tambor - perkusja
 Radio Kielce, III sesja nagraniowa - 1975

W tym składzie grupa bierze udział w kilku przeglądach zespołów amatorskich. 4 kwiecień 1971 - Radom III miejsce. W eliminacjach "Kieleckie Muzykalia" z wyróżnieniem przechodzi do finału i 21 czerwca 1971 wygrywają oraz wyśpiewują II nagrodę wyprzedzając kielecką grupę „Arianie”. Dodatkową nagrodą była propozycja nagrań w Radio Kielce.

Pierwsza sesja nagraniowa z piosenkami:

Wygrać trzeba nam - komp. Guy
  Carawan        
Ty mnie do pieśni
pokornej nie wołaj   
- komp. Jan Ryczko
  do słów K. C. Norwida         
Biały kwiat - komp. Jan Ryczko 

Jesienią - wyjazd do Przemyśla i po raz kolejny I miejsce. Rok 1971 - Rysiek Ciesielczyk przekazuje funkcję gitarzysty basowego Waldkowi Guli. Rok 1972 - Perkusista Leszek Tambor, przekazuje pałeczki Bogdanowi Pilchowi i sam zakłada zespół „HADES” w Zakładowym Domu Kultury.
 
W 1973 roku do zespołu dołączył zastępując Bogdana Pilcha na perkusji Janusz Szostak.


Kadzielnia 1973 - półfinał o Puchar XX-lecia Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach.

Zespół „Cztery i Pół” w nowym składzie zdobywa I miejsce w Młodzieżowym Trójboju Muzycznym o Puchar XX - Lecie Radia Kielce. W czasie poprzedzającym nagrania, do zespołu dołączyła Teresa Głowacka, która miała za sobą nagrania płytowe i koncerty w zespole wokalnym „Amazonki” i „Blues and Rock” Wojciecha Skowrońskiego.

W nagraniach radiowych Grupy „Cztery i Pół” zaśpiewała:

Zgubiłam to wszystko   - komp. M. Zimiński / J. Szczepkowski   
Ballada o korsarzu - komp. M. Bellan

Dalsze nagrania:

Pan Jan S. Bach    - komp. Zbigniew Jaremko   
Dom i sad - komp. Jan Ryczko
Prywatka - komp. Zbignew Jaremko

Druga sesja nagraniowa 1973r. w składzie:

Teresa Głowacka - śpiew
Elżbieta Kosztowniak   - śpiew
Waldemar Basiński - śpiew
Janusz Kosztowniak  - organy, piano               
Jan Ryczko - gitara, śpiew
Waldemar Gula - gitara bass
Bogdan Pilch  - perkusja 
 

Studniówka TZN - 1973

21 czerwiec 1973r. - w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach odbywa się finał „Kieleckie Muzykalia”. Zespół zdobywa II-gie miejsce. W 1974 r. do zespołu dochodzi wokalistka Elżbieta Błach. Po serii udziałów na eliminacjach stopnia wojewódzkiego do Piosenki w Opolu Elżbieta Błach wraz z zespołem „Cztery i Pół” dochodzi do eliminacji ogólno wojewódzkich. W Krakowie jako jedna z kilku wykonawców zostaje wyróżniona. XIII KFPP OPOLE 1975r. - w koncercie „Debiutów” za najlepszą interpretatorkę uznano E. Błach (nagroda CRZZ) z piosenką „Zrozumieć ptaka”.

Elżbieta Błach -  Festiwal w Opolu 75

Zespół przechodzi do Klubu „Tygielek”, który był pod patronatem Odlewni Żeliwa Kamienna przy ul. Świerczewskiego (obecnie 3-go Maja) na Dolnej Kamiennej.

Trzecia sesja nagraniowa 1975r. w składzie:

Elżbieta Błach  - śpiew
Jan Ryczko - gitara, śpiew
Janusz Kosztowniak    - organy, piano                 
Robert Giovino  - gitara bass
Janusz Szostak - perkusja
Andrzej Marchewka - trąbka
Adam Góralczyk - puzon
Wojtek Rożek  - sax tenor
Marek Bereza - trąbka
Chórek żeński  
 Klub "Spółdzielczy" - 1974 - Elżbieta Błach
Piosenki:

Zgubiłam to wszystko    - komp. M.Zimiński / J.Szczepkowski  
Papierowe ptaki - komp. J.Koman / J.Szczepkowski 
Summertime - komp. G.Gershwin
Drewniane figurki - komp. Jan Ryczko
Nie kupisz miłości  - komp. Jan Ryczko


Dożynki Chlewiska 1975 - solistka Elżbieta Kosztowniak

Kilka artykułów prasowych o zespole:
{xtypo_quote}Kieleckich Muzykaliów cz. II (Słowo ludu, 17.05.1973)
Drugi koncert eliminacyjny Kieleckich Muzykaliów odbył się w kieleckim amfiteatrze. Tym razem zmierzyły się cztery zespoły: „Instrumentarium” z Zakładów Odzieżowych w Pabianicach, zespół studentów krakowskich „Inferno” oraz dwie grupy reprezentujące nasze województwo – „Arianie” z Kielc i „Cztery i pół” ze Skarżyska-Kam.

(...) Jeszcze nie zdążyliśmy się dobrze otrząsnąć z pesymistycznego nastroju „Noweli”, a tu Jerzy Górny zapowiada nam dobrze znaną grupę „Cztery i pół” ze Skarżyska. (...)

(...) Silną stroną zespołu był zawsze ciekawy, własny repertuar. Zespół reprezentuje wysoki poziom techniczny i muzyczny. Starannie wykonuje swój repertuar we własnym, niepowtarzalnym stylu. (...) (NIZ) {/xtypo_quote}
{xtypo_quote}List z kwiatkiem (Słowo ludu, 09.05.1974)
My młodzież, chcielibyśmy podziękować we własnym imieniu zespołowi „Cztery i pół” ze Skarżyska i kierownictwu Klubu Spółdzielczego oraz komitetowi pierwszomajowemu za zabawę na Rejowie w dniu 1 maja.

Fajnie, że grał zespół, chociaż było zimno, ale mogliśmy potańczyć i pobawić się. Szkoda tylko, że zespół gra tak rzadko, niech gra częściej nawet w Klubie Spółdzielczym, jesteśmy młodzi, to chcemy się bawić po pracy kulturalnie. Bardzo nam się podobała piosenka o drewnianych figurkach (własna zespołu – przyp. red.). Dlaczego tak mało piszecie o zespołach ze Skarżyska? Jak możecie – to napiszcie. Czekamy. Przesyłamy pozdrowienia.

Od redakcji: - O zespołach muzycznych szerzej piszemy w specjalnej rubryce „Kalejdoskop muzyczny” w środku gazety, a nie na stronie mutacyjnej. Aby jednak zaspokoić pragnienia czytelników, ofiarujemy im jedno z ostatnich zdjęć zespołu „Cztery i pół”. Sam zespół chylił się do życzeń młodych mieszkańców Skarżyska i grał dla nich jeszcze częściej, niż obecnie. (z) {/xtypo_quote}
 
Jak widać, zespół odniósł wiele sukcesów i cieszył się sporą popularnością. Artyści przetrwali do dziś w pamięci zarówno młodych jak i starszych fanów. Zostaje nam mieć nadzieję, że być może jeszcze kiedyś Skarżysko będzie mogło pochwalić się takimi zespołami na arenie ogólnopolskiej.

mat. Jan Ryczko / oprac. D.S.

pierwsin.png

Radar

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie