Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
28°C
|
Jutro
16.51°C | 26.79°C
- Reklama -
Image

Rusza rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2023!

Za nami oficjalny, dwumiesięczny trening poprzedzający główną rywalizację o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2023. W czwartek, 1 czerwca rozpocznie się rywalizacja o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. W tym roku w imprezie wezmą udział 62 miasta. Nowością będzie udział gmin – w sumie wystartuje ich 90.

- W okresie od 21 marca do 21 maja do naszej rowerowej zabawy przystąpiło 61 miast – w rywalizacji będą to 62 miasta. To o 6 samorządów więcej niż w 2022 r. Nowością w tegorocznej edycji jest udział gmin, dla których stworzyliśmy odrębną rywalizację. Tylko w trakcie treningu sklasyfikowanych było 81, a finalnie w czerwcowej rywalizacji będzie ich 90 – zapowiada koordynator imprezy Tomasz Dobrowolski.

- Tegoroczna rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski potrwa od 1 do 30 czerwca 2023 roku. Wśród ponad sześćdziesięciu miast, które się do niej przyłączyły, jest też Skarżysko-Kamienna. Nasze miasto startuje po raz czwarty. W ubiegłym roku Skarżysko przejechało 99576, 55 km. Ten wynik pozwolił na zajecie 13. miejsce w Polsce. W zabawie uczestniczyło 520 osób. W tym roku przypada 100-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Z tej okazji pobijmy rekord i przejedźmy wspólnie 100 tysięcy kilometrów - mówi Zbyszek Biber, koordynator lokalny RSP w Skarżysku-Kamiennej.

Wydarzenie odbywać się będzie pod patronatem prezydenta miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga

Pobierz bezpłatną Aplikację Aktywne Miasta

Żeby wziąć udział w Rowerowej Stolicy Polski i dołożyć swoją cegiełkę do wyniku swojego miasta/gminy wystarczy rower i smartfon. Zainstalowanie darmowej aplikacji Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu, w której dołączamy do rywalizacji „Rowerowa Stolica Polski ” wystarczy, by kręcić kilometry. W kolejnym kroku wybieramy miasto lub gminę, dla której będziemy zbierać przejechane kilometry – do wyboru są 62 miast, które przystąpiły do tegorocznej rywalizacji i 87 gmin. Oczywiście my wybieramy miasto Skarżysko-Kamienna. Aby jeszcze lepiej motywować się do jazdy na rowerze do zabawy mogą przystąpić – zakłady pracy, osiedla, szkoły i inne. Znajdź swoich znajomych i razem weźcie udział w rywalizacji! Zgłoście swoją grupę do koordynatora lokalnego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 797 112 002.

Od tego roku zgodnie z regulaminem można zmienić grupy przez cały okres trwania treningu czy RSP w czerwcu. W momencie zmiany grupy dotychczasowe kilometry zostają w starej grupie, Gdy grupa została już zmieniona, w nowej zaczynamy z wyzerowanym licznikiem. Oczywiście wszystkie dotychczasowe przejechane kilometry są widoczne w rankingu INDYWIDUALNYM.

Koordynatorem w naszym mieście jest Zbyszek Biber z Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej.

Nagrody dla najlepszych
Każdy samorząd uczestniczący w RSP jest zobowiązany nagrodzić swoich najlepszych 3 rowerzystów i 3 rowerzystki. Tak będzie również w Skarżysku-Kamiennej. Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej nagrodzi najlepszą trójkę wśród pań i panów.
W tym roku za zajęcie pierwszego miejsca zwycięzcy otrzymają pamiątkowy puchar/statuetkę Rowerowej Stolicy Polski Miasta Skarżyska-Kamiennej oraz nagrody rzeczowe
Wzorem lat ubiegłych podczas czerwcowej rywalizacji będziemy rozdawać uczestnikom zabawy gadżety/nagrody. Te będą wręczane laureatom konkursów oraz uczestnikom wspólnych przejazdów rowerowych, które będą organizowane (będą to kubki, smycze, magnezy, koszulki, butelki na wodę, pojemniki na żywność itp.)

Gdzie zbierać kilometry?
Punkty można zbierać w każdym miejscu, o każdej porze. Można to robić jeżdżąc indywidualnie lub wspólnie. Organizowane będą to między innymi:

• Nocna jazda po Skarżysku na rozpoczęcie rywalizacji – 1 czerwca, tuż po północy – start spod hali MCSiR, długość ok. 20 km
• Skarżyski Rajd Rowerowy 2023 – 3 czerwca Rowerowe środy – 14, 21 i 28 czerwca – wyjazd spod hali MCSiR, godz. 17.00
• Kręcimy dla Skarżyska – wycieczka Skarżysko – Szydłowiec – Kierz Niedźwiedzi – Skarżysko – 24 czerwca
• Zakończenie rywalizacji – ostatnie kilometry dla Skarżyska – 30 czerwca

To tylko niektóre propozycje wspólnych przejazdów. Informacje na bieżąco podawane będą na stronie internetowej MCSiR i na grupie FB Rowerowa Stolica Polski Skarżysko-Kamienna.

Kto powalczy o Puchar?
Tegoroczną nowością jest rywalizacja gmin. Przez 30 czerwcowych dni 62 miasta i 87 gmin: Alwernia, Bartoszyce, Biała Podlaska, Białogard, Białystok, Bielsko – Biała, Bobrowniki, Brodnica, Busko-Zdrój, Bydgoszcz (Metropolia Bydgoszcz), Bytom, Chełm, Chorzów, Czarnków, Ćmielów, Deszczno, Dęblin, Dzierżoniów, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gniewkowo, Gołdap, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Gostynin, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Grudziądz, Igołomia-Wawrzeńczyce, Inowrocław, Janikowo, Jarosław, Jastrzębie Zdrój, Jaworzyna Śląska, Jedwabne, Jelenia Góra, Kaliska, Kamionka Wielka, Kańczuga, Kargowa, Karlino, Katowice, Kędzierzyn – Koźle, Kluczbork, Kobylnica, Kolsko, Kołobrzeg, Konopiska, Końskowola, Koszalin, Kotlin, Kotuń, Kraśnik, Krosno, Kutno, Legnica, Leszno, Lubartów, Lubawka, Lubiewo, Łaziska Górne, Łobżenica, Łomża, Łubowo, Łuków, Łysomice, Margonin, Mielec, Międzychód, Międzylesie, Międzyzdroje, Nowy Sącz, Ogrodzieniec, Olecko, Osie, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Otyń, Pelplin, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Płońsk, Płośnica, Pobiedziska, Podkowa Leśna, Połaniec, Poniatowa, Poznań, Pruszcz Gdański, Pruszków, Przemyśl, Puck, Puławy, Puszczykowo, Racibórz, Radom, Radzionków, Radzymin, Radzyń Podlaski, Rajgród, Rybnik, Rydułtowy, Sędziszów, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Sieraków, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Starogard Gdański (gmina), Strzałkowo, Suwałki, Śrem, Świdnica, Świebodzice, Świerczów, Tarnów, Toruń, Trzemeszno, Tychy, Ustka, Ustrzyki Dolne, Wałbrzych, Wąbrzeźno, Włocławek, Wschowa, Wyrzysk, Zagórz, Zakrzewo, Zaniemyśl, Zapolice, Zbuczyn, Zduńska Wola, Zielona Góra, Złotów, Żabia Wola, Żarów i Żory razem ze swoimi mieszkańcami powalczy o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Rowerowa Stolica Polski jest organizowana przez miasto Bydgoszcz już po raz piąty, w tym roku możemy mówić o kolejnej rekordowej liczbie samorządów, które przystąpiły do projektu.

Do zobaczenia na rowerowych trasach!

Warto wiedzieć:
Jak powstała Rowerowa Stolica Polski? Chcieliśmy stworzyć projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) organizowanej przez włoską Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Za nami już 4 edycje: wrzesień 2019, wrzesień 2020r, czerwiec 2021r. i czerwiec 2022r. Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.


Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

plakat.tif.jpg
 
 
Zbyszek Biber's Avatar

Zbyszek Biber

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie