Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
14°C
|
Jutro
10.37°C | 23.55°C
- Reklama -
Image

Pożyczka od rodziny i kwestia jej opodatkowania

Zadłużenie się u rodziny wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem, niż zaciągnięcia pożyczki z wysokim oprocentowaniem w wybranej instytucji. Jeśli masz możliwość pożyczenia pieniędzy od najbliższych, weź jednak pod uwagę, że i w tym zakresie dotyczą Cię pewne zobowiązania. Jak wygląda wówczas kwestia opodatkowania? Dowiedz się więcej!

Zgłoszenie pożyczki pieniężnej od rodziny

W kwestii zgłoszenia pożyczki od rodziny wszystko zależy od wysokości rzeczonej pożyczki oraz stopnia pokrewieństwa między stronami. Jeśli pożyczona kwota nie przekracza sumy 9.637,00 zł, nie trzeba zgłaszać jej do Urzędu Skarbowego. Wskazany wyjątek dotyczy jednak podatkowej grupy zerowej, czyli:

  • rodziców,
  • małżonków,
  • dziadków,
  • rodzeństwa,
  • pasierbów,
  • wnuków,
  • macochy i ojczyma.

Nieco inaczej jest z I grupą podatkową, czyli między innymi teściami. Takie osoby muszą złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych do właściwego Urzędu Skarbowego. Poza tym są zobowiązani do udokumentowania i potwierdzenia otrzymania środków.

Jak powinni to zrobić? Mają do wyboru drogę tradycyjną lub online za pośrednictwem portalu podatkowego. Wypełniony formularz PCC-3 wysyłają wówczas ciągu 14 dni od momentu uzyskania pożyczki.

Opodatkowanie pożyczki pieniężnej od rodziny

Podobnie jest z kwestią opodatkowania pożyczki od rodziny. Jeśli jej suma nie przekracza kwoty 9.637,00 zł i jest udzielona przez najbliższych członków rodziny, nie trzeba odprowadzać od niej żadnego podatku.

W każdej innej sytuacji pożyczkobiorca musi samodzielnie wyliczyć wysokość podatku do opłacenia. Od 1 lipca 2019 roku wynosi on 0,5% i nalicza się go od wspomnianej już wartości przekraczającej zwolnienie. Jeśli podatnik zaniecha tych czynności, powinien liczyć się z ewentualną kontrolą i nałożeniem odpowiedniej kary.

W przypadku zaciągnięcia pożyczki od bliskich przyjaciół czy po prostu znajomych obowiązują zasady podatkowe, o których przeczytasz na przykład tutaj: https://aleo.com/pl/blog/pozyczka-od-rodziny-czy-podlega-zgloszeniu-i-opodatkowaniu/.

Umowa pożyczki między członkami rodziny – czy jest obowiązkowa?

A jak to jest z pozostałymi formalnościami na przykład umową pożyczki między członkami rodziny? Otóż w naszym kraju nie obowiązuje nakaz jej spisywania, jeśli suma pożyczki nie przekracza kwoty 1.000,00 zł.

W sytuacji, gdy przekazanych środków pieniężnych jest jednak więcej, umowa powinna być już zawarta. Jej kluczowe elementy to kolejno: zapis na temat kwoty pożyczki, informacje na temat osoby udzielającej pożyczki, informacje na temat pożyczkobiorcy oraz spis warunków spłaty całego zadłużenia. By taki dokument miał wartość i moc wiążącą - musi być podpisany przez obie strony transakcji.

Jak widzisz, wiele zależy od stopnia pokrewieństwa z pożyczkodawcą i sumy całkowitej zadłużenia. Z pewnością warto mieć jednak świadomość obowiązujących przepisów, bo grzywna za ich nieprzestrzeganie obejmuje zarówno ściągnięcie należnego podatku, jak i karę w wysokości 20% z podstawy pożyczonej kwoty.

______________Artykuł sponsorowanyRedakcja's Avatar

Redakcja

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie