Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
17°C
|
Jutro
12.09°C | 25.79°C
- Reklama -
Image

Czy można otrzymać L4 bez wychodzenia z domu?

Dzięki rozwojowi telemedycyny możliwe jest zdalne diagnozowanie i terapia różnych schorzeń. W taki sposób można także otrzymywać recepty, skierowania oraz zwolnienia lekarskie, w tym popularne L4. Sprawdź, w jakich przypadkach można uzyskać  takie zwolnienie online!


Pracownik ma w czasie trwania choroby prawo do zwolnienia z pełnienia obowiązków względem pracodawcy. Jednak wymaga to uzyskania stosownego zaświadczenia lekarskiego, czyli popularnego L4. W ostatnim czasie chorzy pracownicy mają więcej możliwości dostępu do takiego zwolnienia. Jak to działa?

L4 online – kto może je wystawić?

Związane ze stanem zdrowia zwolnienie dla pracownika wystawić może lekarz. Na podstawie postawionej diagnozy może on przewidzieć, jaki czas będzie niezbędny na ustanie dolegliwości i leczenie choroby. Oceny stanu zdrowia pacjenta można dokonać w trakcie wizyty stacjonarnej, po badaniu fizykalnym i przeprowadzeniu wywiadu. Jednak w niektórych przypadkach do postawienia diagnozy wystarczy  telewizyta odbywająca się za pośrednictwem telefonu lub internetu. Można wówczas uzyskać L4 online, czyli zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, że o jego wystawieniu decyduje lekarz.

Czy podczas wizyty online można otrzymać e-receptę?

Jeśli choroba pacjenta wymaga podania leków, podczas telewizyty można otrzymać e-receptę. Konsultacja online umożliwia także otrzymanie recepty na stale przyjmowane preparaty – wystarczy przejrzeć index leków i skontaktować się z lekarzem. Realizacja takiej recepty w aptece nie wymaga żadnych dokumentów – jedynie czterocyfrowego kodu i numeru PESEL pacjenta.

Kłykciny kończyste. Co to za choroba? Objawy i leczenie

Czy zwolnienie L4 online różni się czymś od tradycyjnego?

Niezależnie od formy, w jakiej odbyła się konsultacja lekarska, pacjent może uzyskać zwolnienie L4 – jeśli tylko lekarz uzna, że istnieją ku temu wskazania. Zarówno zwolnienia wystawiane w gabinecie lekarskim podczas wizyty stacjonarnej, jak i zwolnienia online są wprowadzane do systemu teleinformatycznego i w takiej formie są automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Dzięki temu nie trzeba osobiście dostarczać L4 do pracodawcy, co jest bardzo wygodne dla pracownika.

Jak długo czeka się na zwolnienie lekarskie przez internet?

W odróżnieniu od czasochłonnych wizyt stacjonarnych, zwolnienie online można uzyskać niemal od ręki. W zależności od wybranego podmiotu i form y kontaktu możliwe jest uzyskanie takiego dokumentu w mniej niż godzinę. To bardzo atrakcyjna alternatywa dla oczekiwania w długich kolejkach i prób dodzwonienia się do przychodni. Dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na taką formę konsultacji lekarskiej.

Czy każdy może otrzymać L4?

Takie zwolnienie lekarskie może otrzymać każdy, kto tego potrzebuje i spełnia wymagania związane z formą zatrudnienia. L4 jest wydawane przez lekarza, który stwierdza, że takie zwolnienie jest konieczne ze względu na stan zdrowia pacjenta. Dlatego podczas wizyty trzeba skupić się na jasnym i dokładnym opisie swoich dolegliwości, co ułatwi postawienie diagnozy.


_________________________Artykuł sponsorowany

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie