Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Co to jest kalkulator hipoteczny i jak z niego korzystać?

Kalkulator hipoteczny powstał z myślą o osobach, które chcą ubiegać się o finansowanie na zakup nieruchomości. W jaki sposób takie narzędzie jest w stanie pomóc przy nabyciu mieszkania, domu lub działki budowlanej? Oto jego najważniejsze funkcje.
 
Kalkulator hipoteczny – co to jest?
 
Kalkulator hipoteczny to narzędzie, które powstało w celu ułatwienia podejmowania decyzji o wyborze finansowania. Rozwiązanie ma formę internetową i można znaleźć je m.in. na platformie Bankier SMART – znanym serwisie o tematyce biznesowo-finansowej.
 
Podstawowym zadaniem kalkulatora hipotecznego jest generowanie symulacji kredytu na mieszkanie, dom lub działkę budowlaną. Narzędzie tworzy szczegółowe obliczenia dotyczące wysokości kapitału finansowania, odsetek oraz prowizji. Dodatkowo przedstawia prawdopodobny harmonogram spłaty zobowiązania.
 
Wszystkie te informacje są możliwe do uzyskania po podaniu pewnych danych. Kalkulator hipoteczny na Bankier SMART prosi o wpisanie dwóch podstawowych informacji – pożądanej kwoty oraz preferowanego okresu kredytowania. Oprócz tego można opcjonalnych uzupełnić jeszcze kilka okienek, które uwzględniają kwestie związane z:
 • rodzajem rat (malejące lub równe);
 • sposobem rozliczenia prowizji (o ile takowa występuje w ofertach);
 • wysokością oprocentowania kredytu.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora rat kredytu hipotecznego?
 
Kalkulator hipoteczny to rozwiązanie, które jest przydatne na samym początku przygotowań do zaciągnięcia kredytu i kupna mieszkania, domu czy działki. Wszystko dlatego, że internetowe narzędzie do symulacji finansowania potrafi przynieść odpowiedź na pytanie, jaka kwota jest osiągalna dla danego konsumenta.
 
Dokładne obliczenia na temat rat oraz całkowitego kosztu kredytu pozwalają wstępnie zorientować się, ile pieniędzy można pożyczyć, aby podołać spłacie zobowiązania przy obecnych dochodach i wydatkach. Tym samym informacje z kalkulatora określają maksymalną wartość nieruchomości, za którą warto się rozglądać.
 
Przygotowania do zaciągnięcia kredytu hipotecznego – co jeszcze trzeba zrobić?
 
Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego trzeba wykonać kilka ważnych kroków. Swoją uwagę wypada poświęcić nie tylko ocenie swoich możliwości finansowych, ale również analizie ofert dostępnych produktów. Potem należy jeszcze przygotować odpowiednie dokumenty, wypełnić wniosek o przyznanie finansowania i złożyć go w banku. Jak zabrać się za wszystkie te czynności?
 
Analiza ofert kredytowych – na co zwrócić uwagę?

Kredyt hipoteczny jest na tyle popularny, że można zaciągnąć go w większości banków. Jednak każda z instytucji proponuje inne warunki finansowania. Różnice pojawiają się zwłaszcza w kontekście czynników, które generują koszty kredytowe. Mowa tu głównie o:
 
 • oprocentowaniu;
 • prowizji za udzielenie finansowania;
 • marży pobieranej przez bank.
Aby wybrać jak najkorzystniejszy kredyt, warto zwrócić uwagę na procentowy wskaźnik określający całkowity koszt zobowiązania w stosunku rocznym. Chodzi o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Porównanie ofert pod kątem tego parametru pozwoli łatwo ocenić korzystność propozycji w kontekście finansowym.
 
Koszty kredytowe są ważną kwestią, ale nie stanowią jedynego czynnika, który ma wpływ na atrakcyjność produktu o charakterze hipotecznym. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Na pewno na warunki związane ze spłatą pożyczonej kwoty. Mowa tu, m.in. o opcji skorzystania z wakacji kredytowych czy możliwości szybszego uregulowania zadłużenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
 
Znaczenie mają również kwestie związane z wkładem własnym, a dokładniej jego wysokością. Większość banków wymaga, aby klient posiadał środki, które odpowiadają 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Jednak w niektórych instytucjach można spotkać się z niższym progiem (zwykle 10%). Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pozyskanie środków na mieszkanie lub dom.
 
Dokumenty do kredytu hipotecznego – jak przygotować się do wnioskowania o finansowanie?
 
Wniosek o przyznanie środków to tylko jeden z dokumentów, które trzeba przedłożyć w banku podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Razem z formularzem zgłoszeniowym należy przedstawić załączniki, które potwierdzą tożsamość klienta, pozwolą zbadać jego zdolność do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, a także rzucą światło na kredytowaną nieruchomość.
 
Zatem, jakie dokumenty warto przygotować jeszcze przed wypełnieniem i złożeniem wniosku kredytowego? Bank zwykle chce uzyskać przede wszystkim:
 • dowód osobisty lub paszport;
 • zaświadczenie o sposobie zatrudnienia;
 • zaświadczenie o wysokości dochodów;
 • wyciąg z konta z ostatnich miesięcy;
 • PIT za ubiegły rok.
Oprócz tego potrzebna będzie dokumentacja dotycząca kredytowanego mieszkania lub domu. Ta jednak różni się w zależności od rodzaju nieruchomości. W przypadku lokali z rynku pierwotnego (od dewelopera) instytucja finansowa może poprosić, aby klient przedstawił:
 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów;
 • odpis z księgi wieczystej;
 • umowę deweloperską;
 • pozwolenie na budowę;
 • zaświadczenie o zakończeniu budowy;
 • rzuty potwierdzające obecność powierzchni użytkowej w nieruchomości;
 • mapę podziałową działek wraz z decyzjami podziałowymi.
Natomiast przy kredytowaniu lokum z rynku wtórnego dokumentacja wygląda nieco inaczej. Przy staraniu się o środki na takie mieszkanie z reguły niezbędne są:
 • wycena nieruchomości;
 • odpis z księgi wieczystej;
 • umowa przedwstępna z aktualnym właścicielem lokalu;
 • dokument potwierdzający, że zbywca ma prawo własności do nieruchomości;
 • zaświadczenie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległych opłat.
Wspomniane pisma należą do najczęściej pożądanych przez banki. Jednak warto pamiętać, że każda instytucja ma swoją wewnętrzną politykę kredytową, przez co zakres oczekiwanej dokumentacji bywa różny.
 
Dlatego przed złożeniem wniosku o finansowanie hipoteczne dobrze jest sprawdzić dokładne wytyczne wybranego podmiotu. Dzięki temu można uniknąć długiego czekania na decyzję kredytową, ponieważ bankowi analitycy nie będą wysyłać próśb o uzupełnienie wniosku i szybciej rozważą prośbę pod kątem zdolności klienta do spłaty zobowiązania.
 
_______________________Artykuł sponsorowany
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie