Skarżysko-Kamienna kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

One też marzną....

Ludzie często patrzą sercem i dlatego dokarmiają zwierzęta. Robią to z humanitarnej potrzeby i dobrej woli, co nie zawsze jest zgodne z matką naturą.

Co prawda jest już grudzień i aura wcale nie wskazuje na to, że zbliża się zima to jednak warto przypomnieć jak w tym okresie zadbać o nasze domowe zwierzaki, z którymi przecież mieszkamy pod jednym dachem? Temat jest wciąż aktualny gdyż, jak się okazuje, nie wszyscy właściciele zwierząt, szczególnie czworonogów, zdają sobie  z sprawę tego, jaka na nich ciąży odpowiedzialność. Zwierzęta dorastające w „domowych pieleszach”, oderwane od ich naturalnego środowiska, wymagają innego traktowania niż te, które cały czas przebywają na zewnątrz. Niestety często można spotkać psy, z kagańcem na pysku, wychudzone, trzęsące się z zimna, stojące przed zamkniętymi drzwiami od klatki schodowej. Ale też zdarza się tak, że właściciele psów w trosce o to, aby ich ulubieńcy nie zmarzli ubierają je w ubranka i zabierają na długie spacery. Czy na pewno postępuję właściwie?

Spytaliśmy o to Remigiusza Cichonia, lekarza weterynarii, specjalisty chorób psów  i kotów, biegłego sądowego, behawiorystę oraz członka ESAVS.

remekcichon.jpg

O czym właściciele psów trzymanych w mieszkaniach powinni wiedzieć?


- W okresie jesienno-zimowym psy, które przebywają w ciepłych mieszkaniach są niestety narażone na schorzenia dróg oddechowych. Związane jest to z nagłą zmianą temperatury i wzmożoną aktywność psa, który szybciej oddycha i pobiera więcej zimnego powietrza. Aby zmniejszyć ryzyko tych schorzeń, wychodząc z ciepłego mieszkania należy postać przez chwilę w klatce schodowej w celu zmniejszenia różnicy temperatur, domowej i na dworze. Kolejnym, nienaturalnym dla psiej natury przykładem są przypadki ubierania naszych pupili w różnego rodzaju ubranka wyprodukowane przez przemysł zoologiczny. Należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy włos psiej sierści w zależności od temperatury spełnia określone zadanie. Latem chroni przed przegrzaniem a zimą przed chłodem. A wszystko to zależy od kąta ustawienia włosa sierści. Jeżeli piesek zostanie ubrany w jakieś ubranko, ściśnięty włos nie spełnia swojej roli i pies pozbawiony naturalnej warstwy ochronnej marznie. A co w przypadku, kiedy to ubranko zmoknie? Zupełnie inna historia jest z psami, które przebywają na zewnątrz cały czas. One stopniowo aklimatyzują się przez zmianę włosa w różnych warunkach pogodowych. Tu warto wspomnieć, że zgodnie z nowelizacją ustawy  o ochronie zwierząt minimalna wymagana długość łańcucha dla psów, które biegają na zewnątrz wynosi trzy metry.

A co z tymi bezpańskimi psami? Dokarmiać w zimie czy nie?

- Choć psy są przystosowane do długich okresów niejedzenia bez szkody dla organizmu to jednak trzeba dokarmiać. Z natury są one drapieżnikami i mają zakodowane zdobywanie jedzenia. Kiedy są głodne łączą się w stada i polują. Myślę, że dokarmiając zapobiegamy pewnym zagrożeniom. Należy jednak przypomnieć, że za psy w obejściach i trzymanych w mieszkaniach odpowiedzialny jest ich właściciel, a te bezdomne podlegają gminie.

Co z kotami, które biegają po naszych podwórkach?

- W przeciwieństwie do psów nie są one odporne na mrozy. Koty muszą być w ciepłym pomieszczeniu. Kiedy przyjdą mrozy będą się chowały w różne zakamarki i piwnice. Trzeba im to umożliwić, bo same nie są w stanie przetrwać. Te, które się nie schowają często chorują i mają poodmrażane łapy. Koty zimową porą maja ograniczone możliwości zdobywania pokarmu, dlatego wchodzą do naszych piwnic i polują na znajdujące się tam gryzonie.

Jednym słowem, pomagać?

- Oczywiście, że tak. Ale sensownie. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, co chcemy zrobić jest zgodne z matką naturą?

 Maciej Wesołowski, Foto: M.Wesołowski
pierwsin.png
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.

Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.

Informacja! Informujemy, że w trosce o jakość dyskusji każdy komentarz przechodzi proces moderacji. Twoja wypowiedź pojawi się na stronie po zatwierdzeniu przez administratora – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 24 godziny. Dziękujemy za cierpliwość!
Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie