Wernisaż wystawy "Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy"
W piątek 2 sierpnia 2024 roku w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbył się wernisaż wystawy czasowej "Bracia Krajewscy w walce. Pokąd sił nam starczy".
Na wstępie Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Katarzyna Korus opowiedziała o współpracy z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, dziękując Dyrektorowi instytucji, dr Jarosławowi Szarkowi za ogromne zaangażowanie. Dr Szarek zaś przypomniał w swoim wystąpieniu o wyjątkowości regionu świętokrzyskiego, a w szczególności Michniowa w historii walk o niepodległość w czasie II wojny światowej.
Przeniesienie wystawy i eksponowanie jej w przestrzeni Mauzoleum zainicjowała dr Dorota Koczwańska-Kalita, która przez lata była mocno związana z kielecką nauką i kulturą jako Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Dr Koczwańska–Kalita podkreśliła, że wartością wystawy jest jej rodzinny charakter i narracja o charakterze osobistym.
Do wystawy wprowadził jej współtwórca i kustosz pamięci rodziny Krajewskich, prof. Krzysztof Krajewski–Siuda, dziękując jednocześnie pracownikom Muzeum Wsi Kieleckiej i Mauzoleum w Michniowie za stworzenie nowej odsłony ekspozycji na ziemi, z którą tak mocno związani byli i są Krajewscy.
Na wernisażu obecni byli członkowie rodziny Krajewskich: Wojciech Krajewski – syn Leona i głowa Rodziny, Marika Krajewska-Sola – córka Jerzego Krajewskiego ps. "Zabawa" oraz prof. Krzysztof Krajewski-Siuda z Żoną Ewą oraz synem Rafałem Krajewskim – najmłodszym z rodu, a noszącym imię po przodku Rafale Krajewskim.
Wernisaż poprowadziła Kierownik Działu Edukacyjno – Historycznego, Magdalena Kopeć.
Wystawa opowiada historię rodziny Krajewskich – Władysława, jego żony Leokadii, ich dzieci oraz przodków. Krajewscy w okresie międzywojennym mieszkali w Skarżysku-Kamiennej. Byli mocno zaangażowani w działalność patriotyczną i społeczną. Synowie Władysława i Leokadii – Władysław, Leon i Marian zginęli w pierwszych tygodniach wojny obronnej 1939 r. Ekspozycja ma charakter bardzo osobisty i rodzinny. Pierwotnie zorganizowało ją Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, wykorzystując bogatą spuściznę po Krajewskich przechowywaną przez prof. Krzysztofa Krajewskiego-Siudę.
Więcej o tych wspaniałych, młodych ludziach oraz całej rodzinie Krajewskich będzie można dowiedzieć się zwiedzając ekspozycję Wystawa będzie dostępna do 10 stycznia 2025 roku.
skomentowany przez: ytajaca
skomentowany przez: Pytajaca
skomentowany przez: Kasia
skomentowany przez: anonimowy
skomentowany przez: Zbigniew
skomentowany przez: Pola