Skarżysko-Kamienna kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Chcesz parkować? - płać. Spółdzielnia Mieszkaniowa kontra wspólnoty mieszkaniowe z os. Piłsudskiego

W ostatnim czasie spora część ogólnodostępnych i bezpłatnych parkingów na os. Piłsudskiego stała się płatnymi parkingami niestrzeżonymi. Wszystko za sprawą Spółdzielni Mieszkaniowej w Skarżysku-Kamiennej, która tereny będące w jej użytkowaniu wieczystym postanowiła... wydzierżawić prywatnej firmie.

W ostatnich latach możemy obserwować kurczenie się zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej w Skarżysku-Kamiennej - z każdym rokiem zmniejsza się liczba bloków zarządzanych przez Spółdzielnię, w kolejnych blokach SM powstają wspólnoty mieszkaniowe. Najlepszym przykładem tego procesu jest os. Piłsudskiego. Jeszcze cztery lata temu większość bloków (w tym wszystkie wieżowce przy ul. Piłsudskiego, nr 40-44 i ul. Mickiewicza, nr 14-16) zarządzana były przez SM, obecnie SM nie zarządza już żadnym budynkiem na ww. osiedlu. 

Proces zmiany formuły zarządzania w poszczególnych blokach był długotrwały, nie obyło się przy tym bez sporów, które rozstrzygać musiał sąd. Ostatecznie dotychczasowi spółdzielcy dopięli jednak swego - w wieżowcach powstały wspólnoty mieszkaniowe, które przejęły od SM zarządzanie budynkami i gruntami, na których stoją ich budynki. Problem w tym, że wspólnoty nie przejmowały równocześnie sąsiednich działek, na których urządzone zostały parkingi przed ich blokami (te - wraz z drogami wewnętrznymi - pozostały w zarządzie SM)...  i tu zaczęły się problemy.

SM została bowiem z parkingami (z całym "dobrodziejstwem inwentarza" - koniecznością płacenia od nich podatków i ponoszenia kosztów ich utrzymania), które nie obsługiwały jej zasobu. Kwestią czasu było więc, kiedy SM postanowi zmienić formułę ich funkcjonowania. No i je zmieniła...

Parkingi przez blokami ul. Piłsudskiego (42-44) i ul. Mickiewicza (16) od jakiegoś czasu funkcjonują w formule parkingów płatnych, niestrzeżonych - dostępnych tylko po wykupieniu abonamentu. W krótkim czasie ustawiono szlabany przy wjazdach na nie (warto dodać, że przy drogach wewnętrznych ustawiono również słupki uniemożliwiające parkowanie przy nich). Parkingi na kilka lat wydzierżawiono skarżyskiej spółce Galeria Aviator, która będzie operatorem zajmującym się utrzymaniem parkingów  poborem opłat. A te wynoszą odpowiednio - 30 PLN/msc (dla członków SM) i 110 PLN/msc (dla pozostałych).

Prezes SM, Lubosław Langer tłumaczy, że cała sytuacja to efekt braku woli współpracy ze strony wspólnot mieszkaniowych. - Ze względu na brak współpracy ze wspólnotami, które przejęły te bloki podjęliśmy takie kroki. Proponowaliśmy im, żeby zawarli z nami umowę na korzystanie z parkingu, ludzie się na to nie zgadzali, bo trzeba za to zapłacić. W związku z tym ogłosiliśmy przetarg, wpłynęło kilka ofert, wydzierżawiliśmy te parkingi. Podpisano umowę z firmą, która ma zająć się utrzymaniem porządku na parkingach, wyznaczaniem miejsc i zbieraniem pieniędzy od zainteresowanych mieszkańców. Nam za to z tytułu dzierżawy ma płacić stałe miesięczne wynagrodzenie (7 tys. PLN - przyp red.). Należy podkreślić, że parkingi są  dalej własnością Spółdzielni. Scedowaliśmy realizację tego trudnego organizacyjnie dla nas zadania na firmę zewnętrzną (każdy mieszkaniec otrzyma informację od tej firmy, kto chce korzystać musi się do niej zgłosić i zawrzeć umowę na korzystanie z parkingu). Przez kilka lat mieszkańcy okolicznych wspólnot mieszkaniowych - formalnie niezwiązanych przecież ze Spółdzielnią - korzystali z tego za darmo, a Spółdzielnia płaciła za to ciężkie podatki do Urzędu Miasta - dodaje prezes Langer.

Z tezą postawioną przez prezesa SM nie zgadza się Maciej Klimek z firmy Klimek Nieruchomości, zarządcy części ze wspomnianych wcześniej wspólnot mieszkaniowych: - Przedstawiciele wspólnot prowadzili ze Spółdzielnią (ale i z Gminą)  rozmowy na temat możliwości przejęcia tych terenów. Pytali, czy jest możliwość, żeby te tereny odkupić albo wydzierżawić (lub skomunaiizować) z przeznaczeniem na parkingi. Ze strony Spółdzielni nie woli, by ten teren np. wydzierżawić wspólnotom, a Gmina nie jest użytkownikiem wieczystym, więc nie ma prawa decydowania o tym terenie (nie ma również możliwości, by ten teren skomunalizować).

Klimek informuje przy tym, że początkowo SM miała jeszcze inny pomysł na ww. działki - chciała je sprzedać, ale najwyraźniej niekoniecznie wspólnotom. - Swego czasu Spółdzielnia zwróciła się do Prezydenta Miasta o wyrażenie w imieniu Gminy Skarżysko-Kamienna (jako właściciela tej nieruchomości) zgody na zbycie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości. Gmina poinformowała wówczas Spółdzielnię, że taka zgoda może być wydana wyłącznie w przypadku sprzedaży praw do wieczystego użytkowania gruntu na rzecz współwłaścicieli budynków wielorodzinnych (sprawa dot. konkretnie budynków przy ul. Piłsudskiego 40, 42 i 44).  Spółdzielnia nie mogła więc sprzedać użytkowania wieczystego komuś z zewnątrz... ale miała prawo działki wydzierżawić komuś z zewnątrz. I właśnie to zrobiła. Mieszkańcy są tym faktem zbulwersowani - oni byli tym zainteresowani, a spółdzielnia wydzierżawia teren prywatnej firmie.... - dodaje. 

- Na problem z parkingami na os. Piłsudskiego i cały - szerszy - kontekst sprawy (proces powstawania wspólnot i spółdzielnia, która w przyszłości miała pozostać z parkingami), wielokrotnie zwracałem uwagę w moich interpelacjach podczas sesji Rady Miasta. Dzięki zwróceniu uwagi na problem, miasto wybudowało nowe miejsca parkingowe wzdłuż ul. Krasińskiego (na własnych działkach) i wznowiło rozmowy z SM nt. możliwości przejęcia parkingu między "Panoramą", a pawilonami przy Krasińskiego. Bardzo szkoda, że jednak nie udało się wypracować wówczas kompromisu z SM. -  mówi Konrad Wikarjusz, radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, mieszkaniec os. Piłsudskiego.

- Zrozumiała jest chęć SM do ograniczania kosztów utrzymania działek, czy wręcz zapewnienia z nich dochodów. Dziwi jednak brak uwzględnienia przez RN SM i Zarząd SM aspektu społecznego działań - nie zdecydowano się przecież na dzierżawę lub sprzedaż prawa użytkowania wieczystego wspólnotom. Dlaczego? Z innej strony powstaje pytanie (jeśli przyjmiemy nawet, że musiała wprowadzić opłaty): dlaczego borykająca się z problemami finansowymi SM, zamiast sama bezpośrednio zarabiać na parkingach lub zyskać jednorazowy większy zastrzyk gotówki (w przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wspólnotom), wydzierżawia teren i przekazuje pewny biznes firmie zewnętrznej? - dodaje.

Zbyszek Biber's Avatar

Zbyszek Biber

Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.

Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.

Informacja! Informujemy, że w trosce o jakość dyskusji każdy komentarz przechodzi proces moderacji. Twoja wypowiedź pojawi się na stronie po zatwierdzeniu przez administratora – zazwyczaj trwa to nie dłużej niż 24 godziny. Dziękujemy za cierpliwość!
Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie