„Skarżyskie spotkania z historią 2019” - konferencja naukowa skarżyskiego oddziału PTH
W sobotę, 12 października, w Promieniu, odbyła się doroczną konferencję popularnonaukową pt. „Skarżyskie spotkania z historią 2019”, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna . Tegoroczna konferencja była wyjątkowa dla PTH . W tym roku obchodzi 12 rocznicę powstania, oprócz tego właśnie ukazał się dziesiąty numer rocznika „Z dziejów regionu i miasta”.
W programie konferencji znalazło się jak zwykle wiele ciekawych wykładów. Zanim jednak prelegenci rozpoczęli swoje wykłady odbyła się miała uroczystość, prezes PTH O/Skarżysko-Kamienna Piotr Kardyś oraz wiceprezes Krzysztof Zemeła wręczyli podziękowania firmom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tegorocznego rocznika. Otrzymali je: Firma Klimek Nieruchomości, przewodniczący Rady Nadzorczej Rocznika prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka oraz Hydrogeotechnika Kielce – Marcin Misztal i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej.
Po uroczystej części odbyły się właściwe wykłady, konferencję poprowadził prof. Wojciech Iwańczak. Jako pierwszy przemawiał Marcin Medyński (O/PTH Skarżysko), tematem jego wykładu był „Tuzinowy Jubileusz” czyli 12 lat Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku – Kamiennej. Później Krzysztof Zemeła opowiadał o początkach muzeum w Skarżysku-Kamiennej. Kolejnym prelegentem był Longin Kaczanwski i temat Skarżysko-Kamienna w mojej pamięci (komentarz do pracy w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach). Kolejnym tematem jaki został poruszony na konferencji brzmiał „Nauczyciel roztropny, ojciec miłosierdzia, kapelan niezłomny”. Wybrane postawy duszpasterzy diecezji kieleckiej w latach 1939–45 – ten temat omówił ks. Tomasz Gocel (WSD Kielce/AD Kielce).
Po krótkiej przerwie na kawę kontynuowano konferencję. W drugiej części omówiono takie tematy jak: Małopolskie zaplecze polityczne Jana III Sobieskiego - – Zbigniew Hundert (Zamek Królewski w Warszawie), Krawcy żydowscy w Kozienicach w świetle regestru z 1765 roku - Kamil Jakimowicz (UMCS), „Jałówka, jałowica, buhaj i stadnik”. Terminologia hodowlana w dobrach szlacheckich województwa sandomierskiego w XVII–XVIII w. – Jacek Pielas (UJK).
skomentowany przez: Pani-Jola
skomentowany przez: To prawie 70% podwyżki!
skomentowany przez: Pani-Jola
skomentowany przez: To prawie 70% podwyżki!
skomentowany przez: To prawie 70% podwyżki!
skomentowany przez: cezi