Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
14°C
|
Jutro
10.37°C | 23.55°C
- Reklama -
Image

GRANAT - historia klubu (cz. 14)

Waldemar Ćmiel trafił do Granatu w 1966 roku, do szkółki sportowej przy sekcji lekkoatletycznej. Pierwszym jego trenerem był mgr Jerzy Jakowski, w 1968 r. przeszedł do grupy skoczków, którą prowadził Ireneusz Sykulski. Waldemar Ćmiel trenował systematycznie i już w 1970 roku w mistrzostwach okręgowych juniorów zajął drugie miejsce w trójskoku z wynikiem 13,78 m. w 1971 r. zdobył dwa razy pierwsze miejsce w okręgu i wicemistrzostwo juniorów Federacji Stal. Była to już impreza ogólnopolska.

Waldemar Ćmiel pięknie rozwijał swój talent lekkoatletyczny, z powodzeniem starował w skokach w dal, w biegach na 100 m i przez płotki 110 m. Na przełomie lat 1970 – 72 trenował pod okiem Macieja Grzelki i Bogdana Winiarskiego. Startował między innymi w mistrzostwach Federacji Stal w Gdyni, mistrzostwach CRZZ (juniorów). W 1974 r. przeszedł do AZS Kraków, a po studiach powrócił do Granatu - jako szkoleniowiec.

Sekcja lekkoatletyczna liczyła w 1968 roku 131 zawodników (w tym 42 dziewcząt). Istniało 6 grup treningowych. Szkolenie miotaczy prowadził Bogdan Winiarski, sprinterów i płotkarzy - Grzelka, średniodystansowców  - J. Jakowski, skoczków - I. Sykulski. Grupa ogólnorozwojowa znajdowała się pod kierownictwem K. Cabaja a szkółkę lekkoatletyczną prowadził Adam Taras. Granat realizował w tym czasie rzetelny program szkoleniowy a lekkoatleci Granatu zajmowali czołowe lokaty w tabelach rekordów okręgowych.

Niektóre z tych rekordów, ustanawianych w latach 60-tych i 70-tych przetrwały do 2007 roku! Dla przykładu: nadal aktualnymi rekordzistami województwa (zestawienie Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki z roku 2007) są zawodnicy Granatu: Adam Taras w rzucie dyskiem (50,96 - wynik ustanowiony w 1975 r.), Zbigniew Parszewski w rzucie kulą (kategoria 16 lat, wynik; 15,53 ustanowiony w 1963 r.), Krzysztof Gancarczyk w trójskoku ( wynik 16,33 - ustanowiony w 1974 r.), Jerzy Gorgoń w trójskoku (kategoria 16 lat, wynik 14,29 - ustanowiony w 1966 r.), Krzysztof Garczarczyk w skoku w dal (wynik 7,43 – ustanowiony w 1972 r.)

W roku 1968 w opinii władz sportowych Okręgowego Związku piłki Nożnej, sekcja piłki nożnej Granatu była prawidłowo prowadzona. Granat chwalono w prasie za pracę z młodzieżą. Kierownikiem sekcji piłki nożnej był Zenon Zep, jego zastępcami – Stefan Szlezynger i Bolesław Duczyński. Kierownikiem I drużyny – Józef kotwica, Zdzisław Banaczkowski kierował II drużyną, Marian Ignatowicz I drużyną juniorów, Maciej Tomaszewski II drużyną juniorów (obie drużyny występowały w lidze okręgowej). Czesław Ocias sprawował funkcję kierownika drużyny trampkarzy. Do zarządu sekcji należeli też: Kazimierz Opala i Jan Solarz (gospodarze), Stefan Lisicki, Roman Grzesiak, Lech Duda, Stefan Kowalik, Czesław Adach i Waldemar Zaręba. Wszyscy członkowie zarządu sekcji pracowali ofiarnie. Poza tym sekcja posiadała wielu przyjaciół wśród kibiców.

Jubileusz 40. lecia zdopingował zawodników wszystkich sekcji do walki o najlepsze wyniki sportowe. Trener zapaśników Czesław Śniegocki, miał także wiele trudności, ale uczcił jubileusz Granatu. W prasie pisano: „Pięknym i zdecydowanym zwycięstwem zapaśnicy Granatu zdobyli mistrzostwo Okręgu Radomskiego w klasie A i prawo do walki o wejście do II ligi”. I tak się też stało. W lutym 1969 roku zapaśnicy awansowali do II ligi. Przez wiele lat pozostawali w cieniu piłki nożnej, ponieważ z powodu braku hali sportowej w Skarżysku rozgrywali mecze wyłącznie na wyjazdach. Dobrze znani byli – ale poza Skarżyskiem. Oto kilka przykładów: Ryszard Boczek na Mistrzostwach Polski juniorów w latach 1967 i 1968 zdobył 5 miejsce. Od 1965 roku posiadał tytuły mistrza okręgu. W 1968 roku został mistrzem polski juniorów!

Bardzo popularnym zapaśnikiem był też Waldemar Lach. Również wielokrotny mistrz okręgu, trzeci na Ogólnopolskim turnieju Komitetu Olimpijskiego, trzeci na krajowych zawodach federacji Stal w Elblągu. Warto przypomnieć, że już w 1967 roku zdobył we Wrocławiu tytuł mistrza Federacji Stal a na mistrzostwach Polski juniorów zdobył II miejsce. Poza tym posiadał tytuły mistrzowskie okręgu. Włodzimierz Włoszczowski, zdobywca w 1967 roku trzeciego miejsca na mistrzostwach Polski młodzików, w roku 1968 dopiero rozpoczynał swoją karierę sportową.

Zdobycie II ligi było zespołowym sukcesem sekcji na czele z trenerem Czesławem Śniegocki i kierownikiem drużyny Ksawerym Waliszewskim. Do najlepszych zawodników w tym czasie, poza wymienionymi wyżej należeli: Józef Stępień, Florian Łoża, Wojciech Róg, Andrzej Ziomek, Włodzimierz Szurkowski, Jerzy Hernik i inni. Wszyscy zapaśnicy byli wychowankami trenera Śniegockiego. Pracowali w Zakładach Metalowych, bez taryfy ulgowej. Żaden nie pochodził „z importu”, z innych klubów.

W 1968 roku, zaledwie rok po jubileuszu w „Słowie Ludu” ukazała się informacja o wycofaniu się sekcji zapaśniczej z II ligi. Sekcja wycofała się sama, chociaż odnosiła sukcesy. Decyzję tą nazwano sportowym harakiri. Na pewno najbardziej ciężko było podjąć decyzję o wycofaniu trenerowi i twórcy sekcji – Czesławowi Śniegockiemu. Ale był to rok 1969 i na poprawę warunków trzeba było czekać do lepszych lat.

Jak już wcześniej wspomniano, w sezonie 1967/1968 piłkarze Granatu awansowali do III ligi. W kwietniu 1968 roku trener Władysław Piec tak mówił o I drużynie: „Zawodnicy rozpoczęli intensywne treningi od stycznia, trenując 5 razy w tygodniu. Przez 15 dni przebywali na zgrupowaniu w Rejowie i dobrze przygotowali się do rozgrywek. Przyjęliśmy 4 nowych zawodników. Są to: Franciszek czuba z Victorii Wałbrzych, Ryszard Kosiarz z Płomienia Sosnowiec, Leon Korbel i Kazimierz Zyszczyński z Górnika Zabrze.”

Nie byli to gracze rutynowani, sam trener nazywał ich „przyszłościowymi”, ponieważ wyszli z juniorów i nie rozgrywali jeszcze meczów ze starszymi zespołami. Grali w I i II zespole tylko połowę meczów. A wychowankowie Granatu – Świercz i Krakowiak, trenowali indywidualnie a z braku czasu Białek, Długosz, Kowalik w ogóle nie trenowali ze względu na przygotowania do matury.

Z myślą o przyszłości utworzono „szkółkę piłkarską” przy szkole Podstawowej Nr 7, którą prowadził były zawodnik – Banaczkowski. Liczyła ona około 30 chłopców.

Niestety, sezon 1968/1969 okazał się nieudany dla piłkarzy Granatu. Nie udał się powrót po jedenastu latach do III ligi. Nasza drużyna, która tak dobrze radziła sobie w okręgu, nie miała praktycznie nic do powiedzenia na wyższym szczeblu. Najsłabszy w wykonaniu Grantu był finisz rozgrywek, bowiem piłkarze przegrali ostatnie pięć spotkań. Granat spadł do ligi okręgowej (wraz z zespołami: KSZO Ostrowiec, Stal Stalowa Wola, Błękitni Kielce oraz Górnik Siersza). W tamtym sezonie I miejsce w III lidze zdobyła Stal Mielec.


[> poprzednie odcinki <]

C.D.N.

wikary

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie