Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
18°C
|
Jutro
13.21°C | 23.46°C
- Reklama -
Image

SSB cz.III: Bochenek T., Czaplarski W.


{xtypo_dropcap}
Bochenek Tadeusz - (1895 - ?){/xtypo_dropcap}Wybitny nauczyciel, uczestnik tajnego nauczania . Ur. się 26 V w Krakowie, gdzie ukończył szkołę ludową i 6 kl gimnazjum. Naukę kontynuował w Stryju (VII i VIII kl), tu też otrzymał świadectwo dojrzałości 6 VI 1914 r. Pod koniec tego r. wyjechał do Wiednia, gdzie zajmował sie lekcjami prywatnymi oraz uczęszczał na wykłady z filologii klasycznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Wiedeńskiego. Po dwulatkach zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie po ukończeniu jednego półrocza został wcielony do wojska austriackiego, w którym służył do końca wojny.

W czasie stacjonowania jednostki w Krakowie chodził na zajęcia UJ. Po wojnie praktykował parę miesięcy w prywatnej szkole w Suchedniowie, nauczając j. łacińskiego i polskiego. We wrześniu 1919 r. podjął pracę w Gimnazjum w Kamiennej, kontynuując studia uniwersyteckie. W czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. przerwał pracę by wziąć w niej udział. Absolutorium uzyskał w 1922 r., w 1927 r. starał się o uproszczony egzamin nauczycielski, jego starania zostały poparte przez wizytatora Konstantego Bzowskiego. W szkole był bardzo ceniony, zorganizował wśród młodzieży Kółko Teatralne, dzięki jego pomocy w gimnazjum powstał Samorząd Uczniowski, opiekował się zespołem redakcyjnym Dwutygodnika Młodzieży Szkolnej w Skarżysku "Praca", który był wydawany od 17 XI 1928.

Po wybuchu II w. św. został powołany do wojska, podczas działań wojennych został wzięty do niewoli, udało mu się 22 X 1939 uciec z transportu, który wyruszył z Kielc do obozu jenieckiego w Norymberdze. Powrócił do Ska-Kam, rozpoczął tajne nauczanie j. polskiego i j. łacińskiego. Został egzaminatorem dla klas licealnych. W sumie zaliczono mu 5 lat i 15 dni tajnego nauczania. Ofiarność Bochenka w czasie tajnych kompletów przyniosły mu wielki autorytet, Po wojnie B. uczył w swojej szkole nadal j. polskiego, przeszedł na emeryturę 1950 r. Syn Krystyn, absolwent gimnazjum w Sku-Kam, matematyk i elektronik, prof. WAT i PAN.


{xtypo_dropcap}Czaplarski Wacław - (1875 - 1926){/xtypo_dropcap}Przemysłowiec, działacz polityczny i samorządowy. Ur.21 II 1875 w Skierniewicach, s. Franciszka i Julii z Winiarskich, Pod koniec 1918 r. niezwykle aktywny w likwidacji rządów zaborców austriackich w Kamiennej.

8 XI 1918 r. został mianowany przez Ignacego Daszyńskiego, premiera Tymczasowego Rządu Ludowego Rzeczypospolitej Polskiej Komisarzem Ludowym na miasteczko fabryczne Skarżysko by podjąć "czynności w sprawach cywilnych i wojskowych". Związał się z Komitetem Miejskim PPS-u, kierowanym przez Józefa Janikowskiego. Poparł aktywnie starania o nadanie praw miejskich dla Kamiennej, z ramienia rady gminy został wybrany do tzw. delegacji, która zajmowała się szukaniem dowodów "miejskości" Kamiennej.

Z listy PPS-u wybrany do Rady Miasta w dniu 24.11.1918 r. Po unieważnieniu wyborów, zrzekł się mandatu, w następnych wyborach 16.03.1919 r. został wybrany do Rady Gminy (jeden z 4 z listy PPS-u), aktywnie uczestnicząc w jej pracach, niestety postępująca choroba (zapaleniu płuc) uniemożliwiła mu dalszą działalność, w wyborach do Rady Miasta w 1923 r. już nie startował.

Czaplarski był właścicielem zakładu produkującego kafle i dachówkę, żonaty z Józefą z d. Rutecka, zmarł 20 XI 1926 w wieku 51 lat, pochowany w Skarżysku-Kamiennej. Odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Niepodległości.

Krzysztof Zemeła

Prezentowane biogramy są fragmentami książki: Skarżyski Słownik Biograficzny.
Książkę można zakupić w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kam ul. Słoneczna 90, tel/fax: (41) 25 20 23.Trwa konkurs w którym możecie zdobyć Skarżyski Słownik Biograficzny.

Jak zdobyć książki? Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie dotyczące biografii prezentowanej w danym tygodniu.

Pyt. nr 3 : Na jaką funkcję powołał I. Daszyński W. Czaplarskiego w 1918 roku?
Opowiedź: W. Czaplarski został powołany na Komisarza Ludowego na miasteczko fabryczne Skarżysko


Książkę w tym tygodniu zdobyła aniach5@... O sposobie odbioru nagrody poinformujemy w mailu.

wikary

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie