Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

68 rocznica wydarzeń - egzekucja która wstrząsnęła Skarżyskiem

Pierwsze aresztowania w ramach przeprowadzanej na wielką skalę "akcji specjalnej" w Skarżysku-Kamiennej hitlerowcy przeprowadzili w ostatnich dniach stycznia oraz w lutym 1940 r. Na naradzie wyższych oficerów Gestapo i dowódców Wehrmachtu, w lutym 1940 r. naczelny dowódca wojsk okupacyjnych gen. J. Blaskowitz tak oceniał sytuację w Skarżysku-Kamiennej: "w przemysłowym rejonie Kamiennej (często używano jednoczłonowej nazwy miasta) po raz pierwszy stwierdzono istnienie szeroko rozgałęzionej organizacji powstańczo-sabotażowej...Materiał znaleziony u aresztowanych jest obecnie badany...Policja Państwowa przerwała dalsze aresztowania, aby móc później rozbić całą organizację..."

Aresztowanych początkowo przetrzymywano w budynku Ubezpieczalni Społecznej (w tamtym okresie była to siedziba Żandarmerii) przy ulicy Piłsudskiego (dzisiejsza ulica 1-go Maja). W lutym Szkołę Powszechną Nr 1 (przy ul. Konarskiego) zamieniono na więzienie dla aresztowanych. Więźniów wożono także na przesłuchania do budynku biurowego Fabryki Amunicji. Podczas "badania" więźniów bito, poddawano wymyślnym torturom. Kasprzycki Franciszek przesłuchiwany w siedzibie żandarmerii w czasie badań wyskoczył z okna z piętra, ponosząc śmierć na miejscu w dniu 10 lutego 1940 r. Znane są inne przypadki samobójstw, skatowania na śmierć oraz pobić do utraty przytomności.

Aresztowano harcerzy, członków skarżyskiej organizacji "Orzeł Biały", Związku Strzeleckiego, innych organizacji patriotycznych i niepodległościowych, przedwojennych organizacji paramilitarnych. Wśród aresztowanych było wielu pracowników Fabryki Amunicji oraz kolejarzy, przedstawiciele inteligencji, kupców i drobnych przedsiębiorców. Aresztowano również kilku zakonników z klasztorku oo Franciszkanów, a także burmistrza i v-ce burmistrza miasta.

Od 11 lutego 1940 r. w Szkole Powszechnej Nr 1 zaczął funkcjonować niemiecki "Sąd Wojenny". Wyrok w każdym przypadku był tylko jeden: kara śmierci. Od 12 do 15 lutego 1940 r. wywożono ciężarówkami skazanych do lasu na Borze i rozstrzeliwano. W tamtych dniach rozstrzelano na Borze w masowej egzekucji około 360 osób.

Rozstrzeliwania na Borze były pierwszą tak wielką egzekucją na Kielecczyźnie i jedną z największych w okresie hitlerowskiej okupacji.



NIEPEŁNA LISTA ZAMORDOWANYCH W CZASIE BADAŃ, ARESZTOWANYCH I ROZSTRZELANYCH W LESIE NA BORZE W DNIACH OD 12 DO 15 LUTEGO 1940 R. SPORZĄDZONA PRZEZ PANIĄ KRYSTYNĘ WOJCIECHOWSKĄ

- lista była dostępna w publikacji dr. Józefa Rella: "Konspiracyjna organizacja ORZEŁ-BIAŁY - pierwszym ogniwem walki o niepodległość w Skarżysku-Kamiennej w latach 1939 - 1940"







/M.S/

wikary

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie