Finansowanie wewnętrzne vs zewnętrzne – co bardziej się opłaca MŚP?
Na otworzenie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Warto wiedzieć, że prowadzenie firmy wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Dodatkowo prowadzenie i utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku wymaga stałego zmagania się z kosztami różnego rodzaju. Niestety nie każdy jest w stanie znaleźć tak wiele źródeł finansowych, by móc dokładać do swojej firmy. Warto więc dowiedzieć się czym jest finansowanie wewnętrzne i zewnętrzne, a także które z tych rozwiązań jest opłacalne? Tego można dowiedzieć się z naszego artykułu.
Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw
Wewnętrzne źródła finansowania to między innymi wkład własny, zysk netto, korzystanie z wpływów ze sprzedaży artykułów i usług, a także amortyzacja. Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na wkładanie do firmy własnych oszczędności, które wpływają na prywatne konto. Jaką zaletę ma to rozwiązanie? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie trzeba narażać się na odsetki, jednak takie rozwiązanie ma również wadę, a mianowicie konieczność zebrania określonej, dość sporej kwoty, by możliwe było przeprowadzenie skutecznych działań. Kolejnym sposobem na inwestowanie we własną firmę jest oczywiście wykładanie pieniędzy, które udało się dzięki niej zarobić. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się przedsiębiorcy, którzy mają jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ mogą oni wszystkie zarobki wkładać w rozwój firmy. Odpisy amortyzacyjne to dobra trwałe, które są w posiadaniu przedsiębiorstwa.
Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw
Innym sposobem na inwestowanie we własną firmę, jest korzystanie z zewnętrznego źródła finansowania przedsiębiorstw. To między innymi dotacje unijne. Warto wiedzieć, że na dotacje mogą zdecydować się zarówno przedsiębiorstwa polskie, jak i zagraniczne. Nie można jednak zapomnieć, że do uzyskania konieczne jest złożenie wniosku i niezbędnych dokumentów. Początkujący przedsiębiorcy mogą nie wiedzieć, jak przygotować taki wniosek, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dotacji. W takim przypadku przydatne może okazać się doradztwo europejskie, dzięki któremu można przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Do zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstwa należy również kredyt bankowy, do którego również trzeba się odpowiednio przygotować. Skorzystać można również z emisji akcji, obligacji, a także faktoringu.
Co bardziej się opłaca?
Okazuje się, że jest naprawdę wiele sposobów na inwestowanie we własne przedsiębiorstwo. Jakie rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od możliwości przedsiębiorcy. Jeśli firma dobrze radzi sobie na rynku i generuje duże przychody, to można zdecydować się na skorzystanie z wewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstwa. Jeśli jednak jest to początkująca, mała lub średnia firma, to zdecydowanie lepiej sprawdzać się będą zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstwa.
Wiedząc nieco więcej na temat wewnętrznych i zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorców, można zdecydować się na najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze rozwiązanie.
_________________________Artykuł sponsorowany
skomentowany przez: Adek
skomentowany przez: Mars
skomentowany przez: Mieszkaniec
skomentowany przez: Slawomir
skomentowany przez: Krzysztof
skomentowany przez: Widz