Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Jakie źródła dochodów akceptują pożyczkodawcy?

Osoby, które kiedykolwiek ubiegały się o kredyt w banku doskonale pamiętają, iż jednym z pierwszych pytań, jakie wówczas pada jest pytanie o źródło dochodów. Banki są pod tym względem wymagające i traktują źródło dochodu klienta jako jedno z kluczowych kryteriów do udzielenia kredytu. A jak to wygląda w przypadku firm pożyczkowych? W poniższym tekście wspólnie z ekspertem firmy VIVUS postaramy się przybliżyć temat i wskazać jakie źródła mogą być akceptowane, a które z pewnością nie zostaną uznane. Przy czym będzie to przegląd rynku, a nie opis wymogów stawianych przez wspomnianą firmę.


Firmy pożyczkowe są dużo bardziej liberalne niż banki w kwestii akceptacji źródeł dochodu

Jedną z przyczyn, dla których chwilówki online cieszą się dużym zainteresowaniem obok wygody i krótkiego czasu potrzebnego do otrzymania pieniędzy jest właśnie długa lista honorowanych źródeł dochodu. Co istotne w wielu przypadkach nie ma nawet obowiązku ich dokumentowania. Wystarczy oświadczenie o ich źródle i wysokości.

Konieczność udokumentowania dochodów zależy od firmy i kwoty pożyczki

Pomimo że pożyczki przez internet co do zasady są do siebie bardzo podobne, to kiedy wczytamy się w szczegóły poszczególnych ofert nieco się od siebie różnią. Dotyczy to m.in. kwot pożyczek, okresu spłaty i tzw. wymogów dodatkowych, do których należy właśnie udokumentowanie dochodów.
Na ogół spotkamy się z prostym podziałem, który stosują firmy pożyczkowe.


Im wyższa jest wnioskowania kwota pożyczki, tym większa szansa, iż firma pożyczkowa poprosi nas o dokumenty potwierdzające stałe źródło dochodu. Jest to zrozumiałe, gdyż pożyczki pozabankowe w kwocie 3000 zł nie niosą ze sobą takiego ryzyka jak chociażby pożyczki ratalne, które opiewają nawet na kilkanaście tysięcy złotych.

Poznajmy najczęściej akceptowane źródła dochodu w firmach pożyczkowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej potencjalny pożyczkobiorca ma pod tym względem nieco łatwiej niż klient banku, gdyż może liczyć, na to, iż firma pożyczkowa uzna jego dochody z takich źródeł jak:
- umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony,
- umowa zlecenie,
- umowa o dzieło,
- dochody z prowadzonej działalności gospodarczej,
- emerytura lub renta
- dochody z wynajmu mieszkania,
- świadczenia w ramach programu 500+

Oczywiście zadeklarowanie źródła dochodu to jedno, a możliwość jego potwierdzenia to co innego. Warto być tego świadomym od samego początku i liczyć się z tym, iż zostaniemy poproszeni o stosowny dokument np. zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta bankowego za okres minimum 3 miesięcy czy odcinek potwierdzający otrzymywanie emerytury.

Potwierdzenie dochodów może również zwiększyć szansę uzyskania pożyczki

Szybkie pożyczki słyną z tego, że są dostępne niemalże od ręki. Bywa jednak, że podczas wnioskowania o pieniądze pojawią się pewne wątpliwości np. co do historii kredytowej klienta, lub z uwagi na jego młody wiek, firma pożyczkowa zgodzi się jej udzielić o ile przedstawimy źródło dochodów. Wówczas, pomimo że normalnie nie jest to wymagane, może w znaczący sposób przybliżyć nas do otrzymania pieniędzy. W niektórych sytuacjach udokumentowanie dochodów pozwala również uzyskać nieco korzystniejszą ofertę np. niższe oprocentowanie.

Do niektórych źródeł dochodów firmy pożyczkowe podchodzą bardzo indywidualnie

Pomimo że lista honorowanych źródeł dochodu jest w większości firm całkiem spora istnieją takie, które możemy zaliczyć do niepewnych. I trudno tu doszukiwać się złej woli po stronie pożyczkodawcy, a raczej różnic w podejściu do pewnych spraw. Które dochody uchodzą za nazwijmy to sporne, pomimo że są regularne?

Ich lista jest krótka, ale warto o nich wiedzieć, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień i rozczarowań.
Dla pożyczkobiorcy może być to nawet pewnym zaskoczeniem, ponieważ z jego punktu widzenia ma pieniądze, z których można regulować raty. Firmy pożyczkowe mają na ten temat nieco inne zdanie.

Oto 4 źródła, które, co do których można spotkać się z odmową wzięcia ich pod uwagę:
- alimenty otrzymywane na dzieci,
- świadczenia z programu 500+,
- inne świadczenia socjalne otrzymywane na dzieci,
- dochody z wynajmu mieszkania.

Jak widać pierwsze trzy opierają się o świadczenia przyznawane na dzieci. Niektóre firmy podchodzą do tego w ten sposób, że nie powinny one służyć jak źródło do spłat rat, a powinny być wykorzystane na potrzeby dzieci.
Do pewnego stopnia jest to słuszne, choć z drugiej strony nawet banki uznają świadczenia 500+ jak dodatkowy dochód. W przypadku dochodów z najmu kwestia dotyczy bardziej regularności. Wiadomo, że w przypadku braku najemcy, lub sytuacji, w której zalega on z płatnościami takie dochody nie są pewne.

Zanim zawnioskujemy o pożyczkę sprawdźmy wymogi na własną rękę

Jak podkreśla ekspert VIVUS, większość firm pożyczkowych na swoich stronach internetowych posiada zakładkę typu: Pytania i odpowiedzi. Możemy w niej znaleźć odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania w tym, czy a jeśli tak to, jakie dochody należy przedstawić, aby ubiegać się o pożyczkę? To najlepszy sposób na oszczędność czasu i uniknięcie niepotrzebnych rozczarowań.

Artykuł powstał we współpracy z marką pożyczek VIVUS

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie