Telewizor nie musi być oklepany. Sprawdź te oryginalne rozwiązania
W nowoczesnych telewizorach producenci coraz częściej stosują na szeroką skalę inteligentne systemy, które dostarczają użytkownikom wielu różnych funkcjonalności. Pewnym standardem stał się już Smart TV, dzięki któremu odbiorniki stają się centrum rodzinnej multimedialnej rozrywki. Pilot nie jest już jedynym narzędziem do zarządzania telewizorem. Sztuczna inteligencja pozwala sterować głosem i w coraz lepszym stopniu rozpoznaje ludzką mowę. Z kolei system Ambilight odpowiada za wyjątkowe efekty świetlne, okalające ramę telewizorów. Sprawdź każde z tych oryginalnych rozwiązań!


System SMART TV – telewizor jako multimedialna platforma rozrywki
Klasyczna antena telewizji naziemnej nie jest już jedynym źródłem treści. Rozwiązaniem, które wyznaczyło nowy standard odbiorników, jest system Smart TV. Dla tych, którzy oczekują od sprzętu o wiele więcej, przygotowano wygodne przeglądanie contentu w Internecie, ale też czerpanie pełnymi garściami z zasobów platform vod. Absolutną klasyką, którą spotkać można w każdym telewizorze, niezależnie od rodzaju zastosowanego w nim Smart TV, są aplikacje takie jak: Netflix, HBO GO, Ipla czy Player. W wybranych modelach odbiorcy mogą grać w gry pobierane z sieci, przesyłać zdjęcia i filmy, a także przeglądać zasoby mediów społecznościowych.
Najpopularniejsze systemy operacyjne Smart TV w telewizorach
Producenci stosują różne systemy Smart TV w swoich produktach. Jednym z najbardziej znanych jest Android TV, który można znaleźć w odbiornikach marek takich jak TCL, Philips czy Sony. Oprogramowaniem dedykowanym telewizorom marki Samsung jest Tizen TV. Daje on dostęp do standardowych platform VOD, takich jak Netflix, HBO GO, Player czy Ipla, ale także do wypożyczalni VOD. Będzie to zatem niemała gratka dla kinomaniaków. Ci, którzy cenią dostęp do muzyki, będą zachwyceni aplikacjami Spotify oraz Deezer. Z kolei właściciele telewizorów marki LG mają do czynienia z systemem webOS TV. Chwalą go sobie za płynność i szybkość działania. Marka Panasonic postawiła z kolei na oprogramowanie My Home Screen, które, choć dość ubogie w aplikacje, zasługuje na uwagę z racji szerokich opcji personalizacji. W przypadku budżetowych telewizorów marki Philips, produkowanych w 2017-2020 roku użytkownicy mogli korzystać z dedykowanego systemu Saphi. Oprogramowanie to, choć miało dość ograniczoną liczbę aplikacji, umożliwiało dostęp do najbardziej znanych i lubianych przez odbiorców, a więc do Netflixa, CDA czy też Amazon Prime Video. Przeczytaj również: Dlaczego powinieneś zastanowić się nad zakupem telewizora ze Smart TV?
Technologia Ambilight – wyrażanie emocji światłem
Telewizor z funkcją Ambilight, wprowadzona na światowy rynek przez markę Philips, wzbudza niemałe zainteresowanie ze strony użytkowników. Zachwyca zarówno kinomaniaków, jak też audiofilów oglądających relacje z koncertów czy graczy oddających się z pasją ulubionej rozrywce. Wyróżnia się bardziej zaawansowane, ale i proste rodzaje Ambilight – w zależności od modelu telewizora. Poszczególne modele można nabyć tutaj: https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/telewizory/technologie/ambilight.html. Inteligentne diody LED reagują na zmieniający się na ekranie obraz, wytwarzając kolorową poświatę, dopasowaną pod względem barwy do akcji. Dostarczają widzom nieziemskich wrażeń wizualnych i podkręcają emocje płynące z seansu filmowego.
Sterowanie głosem – praktyczna funkcja
W nowoczesnych telewizorach szalenie praktyczną opcją jest sterowanie głosowe, które przyspiesza i uprzyjemnia przeszukiwanie zasobów internetowych czy wybór programów. Odbywać się ono może między innymi za sprawą asystenta Google. Jest to również wybawienie dla osób z wadami wzroku i ograniczonym widzeniem, gdyż eliminuje problem trafiania w przyciski pilota po to, aby nawigować menu. Sterowanie głosowe możliwe jest po naciśnięciu ikony mikrofonu na pilocie.
LG ThinQ – rozpoznawanie polskiej mowy
Sztuczna inteligencja zaskakuje ułatwieniami, z jakimi mogą spotkać się użytkownicy zaawansowanych modeli telewizorów. Wydawanie poleceń głosowych zostało zastosowane po to, aby odbiorcy nie musieli ręcznie wpisywać słów kluczowych, nazw programów czy aplikacji. Ponadto technologia LG ThinQ, zastosowana w telewizorach LG OLED i LG NanoCell, rozumie polską mowę. Co więcej, jest w stanie odróżnić, który z domowników wydaje polecenia. Algorytmy rozpoznawania głosów działają na zasadzie machine learning – uczą się, jak coraz lepiej i dokładniej rozpoznawać mowę.
Pilot do telewizora - kursor, żyroskop, rolka i mikrofon
W parze z pojawieniem się i popularyzacją rozwiązania w postaci Smart TV producenci sprzętu RTV wprowadzili na rynek również piloty, które są lepiej przystosowane do obsługi tej technologii. Są one wyposażone w liczne udogodnienia, między innymi w klawiaturę Qwerty. Ponadto pojawiają się piloty z żyroskopem, który wykrywa ruch użytkownika i przemienia zwykły pilot w zdalny wskaźnik. Wbudowana rolka pozwala scrollować zawartość internetową, zaś mikrofon służy do wydawania komend urządzeniu. Właściciele telewizorów marki LG mogą cieszyć się z dedykowanego pilota LG Magic Remote. W wielu modelach odbiorników TV funkcję pilota przejmuje smartfon. To dogodne rozwiązanie dla osób, które mają tendencję do gubienia pilotów i poszukiwania ich po całym domu.
skomentowany przez: Barbara
skomentowany przez: Tina
skomentowany przez: Jolanta
skomentowany przez: Jerzy
skomentowany przez: Gość
skomentowany przez: ytajaca