Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Błędy w CV, których nie należy popełniać

Dokumenty aplikacyjne mają ogromne znaczenie w trakcie rekrutacji. Na pierwszym etapie procesu stanowią jedyną formę „kontaktu” pomiędzy nami a pracodawcą. To na ich podstawie potencjalny szef ocenia, czy warto złożyć nam oferty pracy. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jakich błędów w CV nie możemy popełnić, jeśli chcemy pomyślnie przejść do kolejnego etapu rekrutacji. 

Tego należy unikać, tworząc CV:

1. Nadmiar tekstu

CV powinno być czytelne, aby potencjalny pracodawca mógł szybko zapoznać się z najważniejszymi informacjami na nasz temat. Trudno byłoby mu przedzierać się przez kolejne długie zdania w celu wyłuskania z nich stosownych informacji. Starajmy się skondensować treść życiorysu. Dzięki temu będzie miał niewielką objętość i stanie się bardziej czytelny. 

2. Zbędne treści

W naszym CV powinny znaleźć się informacje będące odpowiedzią na oczekiwania pracodawcy. Opisywanie w dokumencie całego przebiegu naszej edukacji nie ma sensu. Rekruter chce wiedzieć, jakie studia, kursy i szkolenia ukończyliśmy. Etap szkoły podstawowej nie ma większego wpływu na to, jakimi pracownikami jesteśmy. Nie musimy również opisywać całego doświadczenia zawodowego. Wspominajmy wyłącznie o niektórych okresach.  

3. Zbyt dużo ozdobników

Dokument powinien być czytelny. Przesadnie ozdobna czcionka, ramki, nadmiar kolorów i podkreśleń itp. – to czynniki, które utrudniają czytanie i sprawiają, że przestajemy koncentrować się na treści.  

4. Niewystarczające formatowanie

Aby tekst dobrze się prezentował, należy nie tylko postawić na prostotę. Ważne jest również sformatowanie dokumentu. Chodzi o usunięcie podwójnych spacji, przeniesienie pojedynczych i krótkich słów to kolejnych wierszy czy wyjustowanie tekstu. Dzięki prostym zabiegom tekst prezentuje się nie tylko dobrze, ale – co najważniejsze – profesjonalnie.

5. Błędy językowe itd.

Unikajmy również błędów stylistycznych czy językowych, ponieważ rażą. Warto wystrzegać się również błędów interpunkcyjnych, choć pozornie trudniej je dostrzec. Nieprawidłowa ortografia jeszcze gorzej wpływa na odbiór tekstu. Zanim zdecydujemy się wysłać nasze CV, przeczytajmy je wielokrotnie i poprośmy o to samo inną osobę – najlepiej taką, która będzie w stanie go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

6. Brak ujednoliconego zapisu

Rażącym i irytującym błędem w CV jest również niekonsekwentny zapis. Problem dotyczy w szczególności dat, które można zapisywać na kilka sposób. Wybierzmy jeden z nich i konsekwentnie go stosujmy. Błędy tego rodzaju nie są zbyt poważne, ale nagromadzenie drobnych niedociągnięć może świadczyć o tym, że jesteśmy niedokładni.

7. Nieprofesjonalne zdjęcie

Nie dołączajmy fotografii do CV, jeśli ta, którą posiadamy:
  • została wykonana w nieoficjalnej sytuacji;
  • ma niską jakość;
  • jest niekorzystna.
Jeśli zależy nam na dołączeniu zdjęcia, możemy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa, który poddaje zdjęcia obróbce graficznej, dzięki czemu prezentują się doskonale. Warto dodawać zdjęcie do CV, mimo że nie trzeba tego robić, aby pomyślnie przejść proces rekrutacji.

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie