Grzybobranie z przeszkodami
Faktycznie tuż przy drodze leśnej, na pniu leżał zardzewiały przedmiot. Najwyraźniej, ktoś podniósł i położył pocisk w widocznym miejscu. Pobieżne oględziny, bez specjalistycznej wiedzy wskazują, że jest to aktywna zaopatrzona w zapalnik "bombka". Bardzo dziwi tak nieodpowiedzialne zachowanie. Wiele razy słyszało się apele o niedotykanie takich niebezpiecznych przedmiotów, które nadal stanowią zagrożenie i niosą śmierć.
O zdarzeniu poinformowana została Policja w Skarżysku Kamiennej i Patrol Saperski Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Do momentu przyjazdu Policji teren został zabezpieczony przez Straż Leśną Nadleśnictwa Suchedniów. Już na podstawie analizy przesłanych zdjęć saperzy wstępnie określili, że jest to granat moździerzowy kał. 82 mm, najprawdopodobniej ze zdolnością eksplozji.
JESZCZE RAZ PROSIMY !!!!
W czasie spacerów, wędrówek, grzybobrania - jeśli znajdziecie podejrzany, zardzewiały przedmiot mogący wyglądem świadczyć, że jest pozostałością z działań wojennych:
NIE DOTYKAJCIE GO
NIE PODNOŚCIE GO
NIE PRÓBUJCIE OCENIĆ JEGO STANU
JEDYNE CO KONIECZNIE TRZEBA ZROBIĆ TO ZADZWONIĆ NA NUMER ALARMOWY 112
LUB POWIADOMIĆ NAJBLIŻSZĄ KOMENDĘ POLICJI EWENTUALNIE MIEJSCOWE NADLEŚNICTWO
W godzinach południowych pocisk został podjęty i zabezpieczony przez saperów. Potwierdzili oni rodzaj pocisku oraz jego aktywność, czyli to. że nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Każdego roku, w naszej okolicy zgłaszanych jest kilka przypadków i odnajdywane jest kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sztuk "zardzewiałej śmierci". Jest to pokłosie walk, jakie miały miejsce w lasach Nadleśnictwa Suchedniów od Wykusu, Michniowa, Baranowskiej Góry, Czerwonej Górki po Zaleziankę Rogowy Słup i Szałas.











Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.
Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.