Narodowe Czytanie „Kordiana" Juliusza Słowackiego
W sobotę 7 września, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku-Kamiennej w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie 2024"zorganizowała czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Wspólne czytanie odbyło się na terenach zielonych biblioteki.
Prezydenta RP Andrzej Duda wraz ze swoją małżonką zaprosili wszystkich chętnych na Narodowe Czytanie 2024. To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby zarówno publiczne jak i prywatne. Jako lekturę Narodowego Czytania 2024 wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Wszystkich zebranych przywitali Arkadiusz Bogucki, prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej i Iwona Kowaleska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Skarżysku-Kamiennej
Wśród czytających znaleźli się m.in.: Arkadiusz Bogucki, prezydent miasta Skarżyska-Kamiennej, jego zastępcy Iwona Jeziorska i Konrad Wikarjusz, Katarzyna Bilska, wicestarosta skarżyski, Bożena Bętkowska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Skarżyskiego, Bartosz Młynarczyk, radny Rady Powiatu Skarżyskiego, radni Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Ewa Warszawa, Jacek Jamroz, Monika Łapaj, Iwona Kowaleska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Akcja Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku, wtedy czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach wspólnie czytano: dzieła Aleksandra Fredry (2013); Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (2016), „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018). Nowele polskie m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa czy Brunona Schulza (2019), „Balladynę” Juliusza Słowackiego (2020), „Moralność Pani Dulskiej” Gabriela Zapolska (2021), „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (2022). „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej (2023).
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
skomentowany przez: uvex
skomentowany przez: bexx33..
skomentowany przez: bexx33..
skomentowany przez: bexx33
skomentowany przez: Bogdan
skomentowany przez: Dariusz