Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
16°C
|
Jutro
12.7°C | 25.8°C
- Reklama -
Image

Kryzysowa sytuacja w Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Czy dojdzie do upadłości spółki?

Podczas konferencji prezydent mówił o trudnej sytuacji w MKS. Foto : Mariusz Busiek

Podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta w Skarżysku-Kamiennej prezydent Arkadiusz Bogucki poinformował o trudnej sytuacji finansowej Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Skarżysku-Kamiennej. Sytuacja głównego przewoźnika w mieście jest kryzysowa. 

Prezydent Bogucki rozpoczął konferencję od oświadczenia, w którym szczegółowo przedstawił obecną sytuację MKS. Podkreślił, że spółka od lat zmaga się z problemami finansowymi, które teraz eskalowały do groźby upadłości.

"Chciałem Państwa poinformować o sytuacji – którą nazwałbym kryzysową – w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Skarżysku-Kamiennej. Spółka jest w złej kondycji finansowej, co nie jest tajemnicą od lat, jednak dopiero teraz prezes spółki odkrywa wszystkie karty i grozi upadłością. Prezes upatruje przyczyn sytuacji w niedostatecznym, jego zdaniem, finansowaniu spółki przez miasto, przy czym przez lata nie zgłaszał zastrzeżeń co do zasad tego finansowania, nie kwestionował stawek."

Bogucki zwrócił uwagę, że miasto corocznie wypłaca rekompensaty obu miejskim spółkom komunikacyjnym na podstawie audytów przeprowadzanych przez zewnętrzne, niezależne firmy. Obie spółki były traktowane równo, a prezes MKS przez lata nie zgłaszał zastrzeżeń co do zasad finansowania.

"Jako Prezydent Miasta nie godzę się na nagłe przerzucanie odpowiedzialności za sytuację spółki na miasto, ponieważ zarządzanie spółką – w tym dbanie o jej finanse – jest kompetencją prezesa. Mam także wątpliwości co do efektywności przedstawianych przez prezesa planów oszczędnościowych. W moim uznaniu są to jedynie prowizoryczne działania, zaś potrzebne są przemyślane, dogłębne i konsekwentne zmiany."

Prezydent Bogucki podkreślił również, że prezes MKS sprzeciwił się obniżeniu swojej pensji, które zostało zaproponowane kilka miesięcy temu przez poprzedniego prezydenta miasta. Obniżka miała na celu zrównanie wynagrodzeń prezesów obu miejskich spółek komunikacyjnych.

"Jako Prezydent Miasta natychmiast zareagowałem na obecne działania prezesa. Analizujemy wszelkie możliwości, by uchronić MKS przed ogłoszeniem przez prezesa upadłości, mieszkańców przed ograniczeniem usług komunikacyjnych, a pracowników przed radykalnymi zwolnieniami."

W dalszej części konferencji prezydent Bogucki odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zapytany o wysokość pensji prezesa, Bogucki odpowiedział: "Pensja zaproponowana to było około 8900 zł brutto. Natomiast pensja poprzednia była praktycznie dwukrotnie wyższa."

Prezydent odniósł się również do konsekwencji potencjalnej upadłości MKS. "Nie wyobrażam sobie, że zrobię wszystko, żeby do upadłości spółki nie doszło. Do tego nie może dojść, ponieważ upadłość spółki wiąże się przede wszystkim z syndykiem i masowymi zwolnieniami pracowników. Pracowników w MKS jest około 90 osób. Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu interesu gminy w postaci świadczenia przewozu."

Konrad Wikarjusz, pierwszy zastępca prezydenta, zaznaczył, że druga spółka komunikacyjna, ZKM, nie jest w stanie przejąć wszystkich przewozów w mieście w przypadku upadłości MKS. "Jest możliwość połączenia? Formalnie tak, w perspektywie czasu być może, ale dzisiaj nie ma (bo i być nie może) żadnej decyzji w tej sprawie."

Sekretarz Miasta Agnieszka Winiarska wyjaśniła formalne aspekty dotyczące Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM), drugiej spółki komunikacyjnej w mieście. "ZKM ma podpisaną umowę z miastem na świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego do końca kwietnia 2030 roku. Fakt, że umowa może zostać wcześniej rozwiązana, istnieją takie możliwości dopiero po okresie trwałości projektu."

Winiarska zaznaczyła, że obecnie ZKM nie jest w stanie przejąć działalności przewozowej od MKS z powodu ograniczeń w liczbie posiadanego taboru oraz składu osobowego niezbędnego do jego obsługi.

Sytuacja w MKS jest trudna, ale prezydent Bogucki podkreśla, że miasto podejmie wszelkie możliwe kroki, aby zapobiec upadłości spółki i zapewnić ciągłość świadczenia usług przewozowych dla mieszkańców oraz stabilność zatrudnienia dla pracowników MKS.

W piątek zaplanowano spotkanie z pracownikami MKS.  Niestety na spotkaniu nie będzie obecny prezes MKS, który od wczoraj przebywa na...zwolnieniu lekarskim.

Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
reklamackziu_2024.gif
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie