Zapomniane dzieje PGR-ów w książce Marii Makni
Na rynku wydawniczym ukazała się książka „Córy Państwowych Gospodarstw Rolnych” autorstwa Mari Makni, która od 2009 roku mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Tematyka książki nawiązuje do okresu międzywojennego, drugiej wojny światowej i migracji ludności z Ziemi Kieleckiej za pracą i chlebem na podstawie losów rodziny autorki.
Poruszony w książce temat jak do tej pory był zaniedbywany, odrzucany lub postrzegany jako nieistotny. Maria Maknia, w swojej bardzo osobistej relacji tamtych czasów i wydarzeń, których częściowo była uczestnikiem, bardzo plastycznie ukazuje trud pracy w PGR-ach, zakres obowiązków, ale także siłę i wolę ludzi tam pracujących.
Głównym zamiarem autorki jest zainteresowanie jak największej liczby ludzi tym, traktowanym po macoszemu, tematem oraz przywrócenie godności ludziom pracującym w PGR-ach.
Książkę ,,Córy Państwowych Gospodarstw Rolnych", można kupić przez internet w WFW i innych księgarniach internetowych. LINK
Maria Maknia (z domu Michalska) – to była nauczycielka historii, WOS-u, wychowania przedszkolnego, oligofrenopedagog. Wychowawca wielu pokoleń uczniów. W szkolnictwie przepracowała 39-lat- obecnie jest na emeryturze. Urodziła się na Pomorzu Zachodnim Ze względu na wykształcenie, organizatorka uroczystych akademii w szkole i środowisku lokalnym, a także konkursów historycznych. Jej głównym celem w pracy było wychowanie patriotyczne młodzieży. Interesuje się polityką, a szczególnie sytuacją polskich rodzin. Nie boi się podejmować trudnych zadań. Radna Rady Miasta Dobra w latach 1998-2002. Prywatnie mężatka, matka trójki dorosłych już dzieci.
skomentowany przez: Podróżnik
skomentowany przez: Moim Zdaniem
skomentowany przez: Adek
skomentowany przez: Mieszkaniec
skomentowany przez: Misiek
skomentowany przez: Gość