Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
13°C
|
Jutro
12.57°C | 21.61°C
- Reklama -
Image

Kontrowersyjna wycinka w lesie na os. Bór. Leśnicy wyjaśniają

Wczoraj Nadleśnictwo Suchedniów zorganizowało konferencję prasową poświęconą pracom prowadzonym w lesie na os. Bór. Prace prowadzone przez leśniczych zaniepokoiły mieszkańców osiedla, którzy obserwują kolejne etapy wycinki i boją się, że wycięte zostaną całe połacie lasu. Leśnicy uspokajają: - Nic takiego planujemy.

Las na Borze w Skarżysku-Kamiennej to popularne wśród mieszkańców miasta miejsce do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu. Sosnowy las wykorzystywany jest zarówno przez spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów, jak i - w sezonie - przez zbieraczy jagód i grzybów. Kilka tygodni temu na terenie lasu pojawił się ciężki sprzęt do wycinki drzew, mieszkańcy os. Bór nie kryli zaniepokojenia tym faktem: - Nadleśnictwo Suchedniów przystąpiło do wycinki lasu na os. Bór. Wycinka jest prowadzona na bardzo dużą skalę. Nie wiemy ile lasu zostanie wycięte, ale wygląda to na cięcie wszystkiego jak leci. Oczywiście nikt ze strony nadleśnictwa nawet nie chciał wcześniej mieszkańców o tym poinformować, a ten las jest dla nas wyjątkowy - chyba jedyny w mieście pełniący w praktyce funkcję parku leśnego (chociaż właścicielem terenu są Lasy Państwowe). Oaza spokoju, miejsce do którego chodzi się, by pooddychać świeżym powietrzem. Ciężki sprzęt ten teraz las rozjeżdża, niszczone jest runo leśne, kompletnie zniszczone są ścieżki, którymi prowadzona jest wywózka drewna. Na terenach po wykonanej wycince jest bałagan. Naprawdę bardzo źle to wygląda - informowała nas jedna z naszych Czytelniczek. Trzeba w tym momencie dodać, że podobnych informacji w tym temacie otrzymaliśmy więcej. 

Sprawa zaczęła żyć swoim życiem - co rusz pojawiały się kolejne spekulacje dot. kolejnych planów nadleśnictwa w kwestii prowadzonej wycinki i jej zakresu (np. ta dot. planowanej wycinki drzew przy mogile na Borze - już zdementowana), na wniosek mieszkańców zainteresowali się nią również przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i miejskiego, lokalne media.

Nadleśnictwo Suchedniów postanowiło przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie i zorganizowało wczoraj konferencję prasową jej poświęconą. W konferencji udział wzięli: Nadleśniczy Piotr Fitas i jego zastępca Mariusz Sołtykiewicz. - Na wstępie warto wyjaśnić genezę tego, co dzisiaj robimy na tym terenie. Lasy Państwowe jakiś czas temu przejęły go od Gminy Skarżysko-Kamienna. Gmina - jako właściciel - nic z nim przez wiele lat nie robiła, nie było tu żadnych prac pielęgnacyjnych, czy porządkowych. Las ten jest lasem niemal w stu procentach lasem sosnowym, z gospodarczego i przyrodniczego punktu widzenia ma niewielki znaczenie. Rozumiemy jednak, że pełni on ważną funkcję społeczną - dlatego nie planujemy tu żadnej wycinki na dużą skalę. Jako właściciel terenu musieliśmy jednak przeprowadzić zabiegi sanitarne, by poprawić kondycję lasu. Wycinamy drzewa osłabione, uszkodzone i zagrażające bezpieczeństwu. - informował nadleśniczy.

Dziennikarzy oprowadzono po lesie - leśnicy wskazywali dużą ilość uszkodzonych drzew. - W okresie miesiąca lutego i marca Nadleśnictwo zamierza dokonać usunięcia drzew uszkodzonych (złamanych, silnie pochylonych), zaatakowanych przez szkodniki, o obniżonej kondycji zdrowotnej, obumierających i martwych stwarzających zagrożenia dla osób korzystających z lasu (głównie wzdłuż dróg i szlaków komunikacyjnych), tak aby w okresie wzmożonego ruchu turystycznego (okres wiosenny oraz letni) był on dla mieszkańców osiedla Bór bezpieczny. - informowali leśnicy. - Całość czynności gospodarczych wykonywanych przez Nadleśnictwo Suchedniów na terenie kompleksu „Bór" jest i będzie ukierunkowana na wspieranie realizacji społecznej funkcji lasu - dodali.

Jednocześnie przedstawili syntetyczną informację dot. planu czynności gospodarczych w lesie na Borze i jego realizacji - by mogli się z nimi zapoznać wszyscy mieszkańcy (poniżej).

Planowane czynności gospodarcze na lata 2020-2029:

1. Trzebież późna (72,09 ha) - zabieg gospodarczy polegający na wycięciu drzew uszkodzonych (złamanych, silnie pochylonych), zaatakowanych przez szkodniki, o obniżonej kondycji zdrowotnej, obumierających i martwych. Zabieg polega na wyprzedzeniu naturalnego procesu obumierania drzew co ogranicza zagrożenia związane z masowym rozwojem szkodników sosny, zagrożenie pożarowe oraz zagrożenia dla osób korzystających z lasu stwarzane przez upadające drzewa lub ich gałęzie.

2. Rębnia IIIa/IIIb (9,71,ha), IId (9,25ha) — zabieg gospodarczy polegający na usunięciu części drzew (sosen - głównie uszkodzonych i osłabionych oraz krzewów) na ok. 30% powierzchni celem zasadzenia sadzonek buka jako młodego pokolenia.

NA TERENIE KOMPLEKSU „BÓR" NIE BĘDĄ WYKONYWANE ŻADNE ZRĘBY ZUPEŁNE


Wykonywane zabiegi gospodarcze w latach 2020-2023:

Rok 2020 - cięcia sanitarne (drzewa uszkodzone tj. złamane, silnie pochylone, zaatakowane przez szkodniki, obumierające i martwe) w ilości 53,46 m3 - w stosunku do całości zasobów drzewnych kompleksu 0,18 %

Rok 2021 - cięcia sanitarne (drzewa uszkodzone tj. złamane, silnie pochylone, zaatakowane przez szkodniki, obumierające i martwe) w ilości 80,77 m3 - w stosunku do całości zasobów drzewnych kompleksu 0,27 %

Rok 2022 - trzebież późna - oddz. 6Ai -10 ha, cięcia sanitarne (drzewa uszkodzone tj. złamane, silnie pochylone, zaatakowane przez szkodniki, obumierające i martwe) w ilości 209,29 m3 - w stosunku do całości zasobów drzewnych kompleksu 0,69 %

Rok 2023 — rębnia III b - oddz. 6Ai - 4,6 ha, część drzew na powierzchni przewidzianej do posadzenia buka , głównie drzewa uszkodzone tj. złamane, silnie pochylone, zaatakowane przez szkodniki, obumierające i martwe) w ilości 214,95 m3 - w stosunku do całości zasobów drzewnych kompleksu 0,71 %

Zbyszek Biber's Avatar

Zbyszek Biber

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie