Zmarł Bogdan Winiarski, honorowy obywatel Skarżyska-Kamiennej
Bogdan Winiarski przed laty był wybitnym sportowcem i trenerem. Latem był czołowym w kraju dyskobolem, zimą grał w hokeja i siatkówkę. Uprawiał także koszykówkę, tenis stołowy i piłkę nożną. To historia i legenda sportu w Skarżysku-Kamiennej. Urodził się w Skarżysku-Kamiennej. Karierę rozpoczynał w 1946 roku od siatkówki i lekkoatletyki w szkole handlowej.
Najwięcej czasu i energii poświęcił królowej sportu. Imponował wszechstronnością. Był w dziesiątce najlepszych w kraju oszczepników, rekordzistą okręgu w skoku o tyczce, a nawet mistrzem w skoku wzwyż. Najbardziej liczące się wyniki uzyskiwał jednak w rzucie dyskiem. Przez lata utrzymywał się w ścisłej czołówce krajowej, choć nie miał trenera.
Największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w dysku. Kilka razy był wyznaczany do lekkoatletycznej reprezentacji Polski na modne wówczas mecze międzypaństwowe. Nie dane mu było jednak dostąpić zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw. W 1956 roku na przeszkodzie stanęła kontuzja. W grę wchodziły także sprawy polityczne. W okresie wojny Winiarski działał bowiem w niepodległościowym podziemiu (AK, Szare Szeregi). Przez to później miał zablokowany wyjazd za granicę.
Z powodu swojej przeszłości został także pozbawiony możliwości studiowania na AWF. Nie rezygnował jednak z dokształcania się. Jako prymus ukończył wszystkie kursy i w 1952 roku zdobył uprawnienia trenera II klasy. Był pierwszym trenerem lekkiej atletyki w ówczesnym województwie kieleckim. Podczas obozów kadry narodowej opiekował się dyskobolami i dyskobolkami. W 1961 roku został trenerem I klasy.
Rok później ustanowił swój rekord życiowy w rzucie dyskiem - 49,84 m. Był to rekord okręgu, który dopiero 21 lat później poprawił Adam Taras, jego wychowanek.
Jako zawodnik startował przez 25 lat. Jako trener wychował wielu znanych w kraju zawodników. Jego podopieczną była m.in. Apolonia Krzemińska, która w 1963 roku już jako jego żona zdobyła mistrzostwo Polski w pięcioboju.
Bogdan Winiarski trenował lekkoatletów w Granacie Skarżysko do 1984 roku. Przez następne trzy lata prowadził piłkarzy nożnych tego klubu. W 1990 roku przeszedł na emeryturę. Wówczas pierwszy raz wziął do ręki rakietę tenisową i zaczął karierę na korcie. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski weteranów w swojej grupie wiekowej (1994, 1995, 1998, 2003), raz był międzynarodowym mistrzem kraju (1998), wielokrotnie w międzynarodowych mistrzostwach Polski stawał na podium, zajmując II i III miejsce (1992, 1994, 1995, 2000, 2004).
O dysku pan Bogdan też nie zapomniał. Był wielokrotnym mistrzem Polski weteranów w konkurencji rzut dyskiem oraz rzut młotem (1998, 1999, 2000), zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy. W 1999 roku startował w Mistrzostwach Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce, gdzie zajął znakomite VII miejsce w rzucie dyskiem i w wieloboju siłowym.
W 2014 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej
Pogrzeb Bogdana Winiarskiego odbędzie się w czwartek, 5 stycznia 2023 roku o godzinie 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Bogdan Winiarski pełnił wiele "sportowych" funkcji społecznych:
1947 - 1948 Liceum Administracyjne w Skarżysku - organizator sportu
1949 - 1952 "Stal" Skarżysko (ZKS "Granat") - kierownik sekcji lekkiej atletyki i instruktor
1957 - 1971 Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki - przewodniczący Okręgowej Rady Trenerów
1959 - 1961 Ognisko TKKF Skarżysko - prezes
1967 - 1971 Federacja Sportowa "Stal" Warszawa - przewodniczący Społ. Sekcji Lekkiej Atletyki
1993 - 1999 Skarżyskie Towarzystwo Sportowe (STS)- prezes
Bogdan Winiarski pełnił też takie funkcje:
1964 - 1984 Miejska Rada Narodowa - radny
1974 - 1984 Miejska Rada Narodowa - zastępca przewodniczącego
1978 - 1984 Miejski Komitet Kontroli Społecznej - zastępca przewodniczącego
1984 - 1988 Miejska Komisja Czynów Społecznych - przewodniczący
Odznaczeń Bogdan Winiarski posiada bardzo dużo, wymienię tylko kilka:
- Krzyż Armii Krajowej,
- Zasłużony Trener Lekkiej Atletyki,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złota Odznaka Honorowa PZLA
1985 - Bogdana Winiarskiego uznano najwybitniejszym szkoleniowcem w 40- lecie sportu Kielecczyzny, oraz uznano go za trenera 50-lecia w lekkiej atletyce; 2 razy zajął III miejsce na Mistrzostwach Polski.




archiwum skarzysko24.pl , fotografie pochodzą z albumu Bogdana Winiarskiego









Uwaga: Publikując komentarz, wyrażasz zgodę na Regulamin Serwisu i akceptujesz zasady przetwarzania danych osobowych opisane w Polityce Prywatności.
Nick, treść komentarza i Twój adres IP są przetwarzane zgodnie z RODO w celu moderacji i bezpieczeństwa Serwisu.