Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Skarżyskie schrony z okresu zimnej wojny znowu „ożywione”

.21 marca uczniowie klasy 1a z III LO w Skarżysku-Kamiennej uczestniczyli w praktycznej lekcji historii i dziennikarstwa. Młodzież pod opieką dr. Piotra Kardysia i Mateusza Bolechowskiego zwiedzając schrony z okresu zimnej wojny mogła się przekonać, jak wyglądały w latach 50.-60. XX wieku przygotowania do przetrwania konfliktu pomiędzy ZSRR i jej satelitami a demokratycznym  Zachodem. Niejako przy okazji, młodzi ludzie zapoznali się z założeniami architektonicznymi i obronnymi osiedla Milica.

Trasa wycieczki wiodła od schronu dowodzenia znajdującego się pod budynkiem Szkoły Podstawowej Nr 5, poprzez schron dla ludności cywilnej w bloku przy ul. Sikorskiego 8, podwodny zbiornik wody na wypadek uszkodzenia wodociągu (na rogu ulic Norwida i Sikorskiego), i zakończyła się w drugim przeciwatomowym schronie dowodzenia, pod budynkiem Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Słowackiego.  Niesamowite wrażenie robią do dzisiaj centrale telefoniczne, w pełni sprawne mechanicznie urządzenia filtrujące powietrze, instalacje wodne i kanalizacyjne, stalowe i betonowe drzwi oraz włazy do schronów. Licealistom trudno jednak było wyobrazić sobie, że musieliby przebywania w ciasnych i dusznych pomieszczeniach dłużej niż kilkanaście minut.

W tym miejscu warto przypomnieć, że swego rodzaju rewitalizacja schronów i przypomnienie o ich istnieniu to zasługa kilku zapaleńców z Pawłem Rzuchowskim na czele, którzy kilka lat temu w ramach realizacji projektu badawczo-edukacyjnego „PraOsady” RYDNO przeprowadzili prospekcję terenową i archiwalną, otworzyli trasę turystyczną po skarżyskich schronach, zmobilizowali władze miasta do pomocy w jej udostępnieniu, wydali bogato ilustrowaną książkę „Skarżysko-Kamienna. Panorama dziejów miasta” i wciąż starają się zachęcać do poznawania historii własnej Małej Ojczyzny.
PS. Pragnę podziękować osobom, dzięki pomocy których ta super ciekawa lekcja mogła się odbyć:

Pani Renacie Karpecie dyrektorce Szkoły Podstawowej Nr 5, wspólnocie bloku przy ul. Sikorskiego 8, Panu Krzysztofowi Szczygłowi dyrektorowi MCK, pracownikom MCK. Więcej informacji o schronach można znaleźć w Roczniku Oddziału PTH w Skarżysku-Kamiennej, nr 1 z 2010 r.
P.Kardyś, Foto: III LO

pierwsin
{fcomments}
.
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie