Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
Teraz
13°C
|
Jutro
12.57°C | 21.61°C
- Reklama -
Image

Na wycieczkę: Spacer Świętokrzyski

W ciepły wiosenny dzień nie ma nic lepszego niż turystyczny spacer. I dlatego mam propozycje 15 kilometrowego spaceru po naszych pięknej Świętokrzyskiej okolicy.

Trasa Michniów - Bodzentyn, bo o niej tu będzie mowa, jest malownicza i po drodze napotkamy wiele ciekawych atrakcji.

Do Michniowa, położonego 15km od Skarżyska najprościej dostać się Busem, który za 2,5zł dowiezie nas do centrum Michniowa.

Michniów to mała miejscowość, położona w powiecie Skarżysko Kamienna, gminie Suchedniów. Skrywa ona jednakże straszną historię, która wydarzyła się tu podczas II wojny światowej. Podczas pacyfikacji, 66 lat temu, hitlerowcy zamordowali tu 203 osoby.

Pierwszym punktem naszej wycieczki jest Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej. Głównym jego częścią jest powstały w 1997roku  Dom Pamięci mieszczący stałą wystawę i ośrodek badawczy gromadzący dokumentację męczeństwa Polskiej wsi w czasie II wojny światowej.


Kilka lat przed budową Domu Pamięci w roku 1993, w 50 tą rocznicę pacyfikacji zbudowano i poświecono pomnik Pieta Michniowska.


Zespół Mauzoleum obejmuje także symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska polska wieś ma mieć swój krzyż. Dotychczas upamiętniono krzyżami 230 wsi.


Opuszczając Muzeum furtką w stronę lasu trafimy na niebieski szlak turystyczny który zaprowadzi nas do Rezerwatu przyrody Kamień Michniowski


Rezerwat przyrody Kamień Michniowski jest to leśny rezerwat przyrody położony na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Przedmiotem ochrony są wielogatunkowe zbiorowiska leśne z jodłą pospolitą oraz wychodnie piaskowców dolnodewońskich z ciekawą roślinnością naskalną.


Kiedy już nasycimy wzrok pięknem lasu i skał udajemy się czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym do kapliczki św. Barbary.


Na wprost kapliczki możemy zobaczyć jedyne w swoim rodzaju i występujące tylko u nas pasiaki świętokrzyskie.


Dalsza częśc naszego spaceru odbywa się asfaltową drogą.


Jednakże wokół drogi pełno pięknych kapliczek i bocianów występujących tu dość licznie.


I nareszcie osiągnęliśmy cel naszej podróży  Bodzentyn. Jego zwiedzanie zaczniemy od ruin zamku.


Ruiny bodzentyńskiego zamku położone są na stromym brzegu rzeki Psarki. Od początku swoich dziejów zamek był często rozbudowywany przez kolejnych właścicieli - biskupów krakowskich, do dziś jednak widoczne są jeszcze mury pierwotnej budowli średniowiecznej.

Obecnie zachowały się wysokie ściany z otworami okiennym, oraz XVII-wieczny portal wykonany z czerwonego piaskowca. Niestety podobnie jak mury jest on ospreyowany. Widać, że miejscowa młodzież lubi przyozdabiać stare mury.


Obok ruin zamku widnieje Kościół Świętego Stanisława w Bodzentynie. Gotycka kolegiata wybudowana została w latach 1440-1452 a jej fundatorem był kardynał Zbigniew Oleśnicki.


Będąc w Bodzentynie warto również zobaczyć zabytkową drewnianą zagrodę świętokrzyską zbudowaną pod koniec XIX wieku (stanowi ona obecnie punkt etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej).


To już ostatni punkt naszej podróży.  Teraz wystarczy złapać w Rynku busa i za 4,50zł wracamy do Skarżyska.

Ł.Danielski / foto:Ł.Danielski


johnywalker

Aktualności
Sport
Kronika policyjna
- Reklama -
zyczeniadziensamorzadu.jpg
zyczenia_dzien_samorzAdowca.jpg
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Informacje praktyczne
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie