09.12.2021 Ostatnia aktualizacja 21:15, 08.12.2021

Miododajne świętokrzyskie. Sadzimy drzewa dla pszczół

Autor:
Urząd Marszałkowski
Opublikowano: 15 Paź 2021
Oceń:
1 1 1 1 1

Na terenie województwa świętokrzyskiego 1 598 sadzonek drzew miododajnych oraz ponad 3 056 krzewów zostanie posadzonych wspólnie z 57 gminami oraz 6 jednostkami organizacyjnymi podległymi Samorządowi Województwa Świętokrzyskiego. Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich realizuje projekt, który przyczyni się do zwiększenia liczby pszczół i innych owadów zapylających. Jego inicjatorem jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.


Dziś marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski podpisali umowy przystąpienia do projektu „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim” z przedstawicielami 4 gmin oraz 4 samorządowych jednostek organizacyjnych.

– Nasz projekt cieszy się wielką popularnością. Jest to budujące, gdyż ochrona owadów zapylających rośliny jest bardzo istotna, zwłaszcza, że spada ich populacja – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. – Wydatkując ponad 57 tys. zł, zakupiliśmy i przekażemy samorządom oraz instytucjom 1 598 sadzonek drzew oraz ponad 3 056 krzewów. Na sfinansowanie zadania przeznaczono 39 750,00 zł z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz pozyskano dofinasowanie w kwocie 26 500,00 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – dodał marszałek, który zaznaczył, że samorząd wspiera też świętokrzyskich pszczelarzy, aby ich rodziny pszczele zimą były bezpieczne i przetrwały mrozy.

– Program wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. To przekłada się na większą liczbą produktów ekologicznych , lepszej jakości żywność i zdrowie mieszkańców regionu. Dziękuje wszystkim, którzy angażują się w projekt – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Umowy podpisali: Katarzyna Kondziołka – burmistrz Zawichostu, Dominik Łukasik – burmistrz Wodzisławia, Hubert Żądło – wójt Bałtowa, Marek Juszczyk – burmistrz Skalbmierza, Aleksandra Stachniak – dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Tadeusz Sikora – dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, Mikołaj Getka-Kenig – dyrektor Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

W uroczystym podpisaniu umów wzięli udział także:  Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i jego zastępczyni Elżbieta Kwiecień-Ząbek.

Województwo świętokrzyskie obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce. W tym roku, wzorem ubiegłorocznej akcji sadzenie drzew i krzewów miododajnych, projekt realizuje Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  Inicjatorem projektu, promującego bioróżnorodność, produkcję żywności ekologicznej oraz poprawę jakości środowiska w naszym regionie, jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Łączny budżet tegorocznej edycji projektu wynosi 66 250,00 zł, co jest kwotą ponad dwukrotnie wyższą niż środki przeznaczone w roku 2020 na realizację pierwszej edycji projektu.
Na terenie województwa świętokrzyskiego zostaną posadzone: Lipa Drobnolistna (354 szt.), Klon Pospolity (332 szt.), Klon Tatarski (244 szt.), Jarząb Pospolity (228 szt.), Ewodia Aksamitna (137 szt.), Jabłoń Rajska (303 szt.), Śnieguliczka Biała (470 szt.), Irga Błyszcząca (1 556 szt.) oraz Budleja Dawida (1030 szt.).

Do głównych elementów Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także zasadzenie 3 mld drzew do 2030 roku.

 Komentarze

+5Kaziiik2021-10-17 10:20#5
Cytuję pytający mieszkańcy:
a nasz Ogrodnik Miejski nie złożył wniosku o roślinki?
Dlaczego?

Zapewne powiadam ci, że złoży. Zapewne powiadam ci, że miód i mleko będzie płynąć na tej krainie. A teraz , a teraz .....
podziel 1598 przez 57 gmin i 6 jednostek organizacyjnych innych.
Napisz jaki wyszedł ci wynik. Dobre co?
A wszystko po to by pstryknąć parę zdjęć to kroniki klasy pasożytniczej i by gawiedź otwierała gęby ze zdumienia jacy oni dobrzy, bo uni dajo.. Niech ludziska patszom jakom majom cieszkom robotem, jak o nas dbajo.
Trzydzieści drzewek, trzydzieści drzewek. Pierwsze drzewko dla sierot.
Drugie drzewko dla chudzinek.
Trzecie drzewko dla żołnierzy.
Czwarte drzewko dla urzędu przeca żreć coś musi.
I tak dalej i tak dalej
Cytuj
+15pytający mieszkańcy2021-10-16 12:07#4
a nasz Ogrodnik Miejski nie złożył wniosku o roślinki?
Dlaczego?
Cytuj
+14@2021-10-16 08:47#3
Panie marszałek... wystarczyłoby nie dokonywać masowej wycinki drzew w lasach, co dzieje się w skali dotychczas niespotykanej.Nie musielibyście wtedy nic nasadzać i pozować do zdjęć!!!
Cytuj
-17Super2021-10-15 22:31#2
Brawo Panie Marszałku. Chociaż Ty dbasz o nasze społeczeństwo i o nasze zdrowie. Super pomysł.
Cytuj
+14Komendant z Pawłowa2021-10-15 22:13#1
A Renaty nie było? Oj lansuje się widać sam PiS że Skarżyska. Jeszcze kanonika zabrakło, o pardon, ten nie zajmuje się rzeczami z których nie ma kasy.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne