23.10.2018 Ostatnia aktualizacja 21:34, 22.10.2018

Tragiczny wypadek na krajowej "siódemce"

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 13 Maj 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Kronika policyjna
Do bardzo groźnego wypadku doszło w niedzielę po godzinie 16 na drodze krajowej numer 7 w Skarżysku-Kamiennej. Jedna z poszkodowanych osób zmarła w szpitalu.

Do zdarzenia doszło w pobliżu zjazdu na Starachowice (trasa S7). Kierująca (lat 25) pojazdem marki opel Astra jadąc w kierunku Radomia (od strony Kielc) wykonując manewr wyprzedzania na łuku straciła panowanie nad pojazdem, uderzyła w bariery energochłonne, a następnie jej pojazd dachował. Samochodem w sumie podróżowały trzy osoby. Dwie z nich zostały przewiezione do szpitala. Jedna osoba (kobieta) zmarła w szpitalu.  Droga w kierunku Radomia przez jakiś czas była całkowicie nieprzejezdna.

Na miejsce wypadku zostały wezwane dwa zastępy straży pożarnej oraz dwie karetki pogotowia.

Czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej.


Komentarze

+2Polokoktowiec2018-05-15 20:54#22
Cytuję kierownica:
Cytuję Polokoktowiec:


Głupotki piszesz. A z ciekawości zapytam jakim samochodem jeździsz?
Siłą odśrodkowa występuje zawsze przy pokonywaniu zakrętów i jej wartość rośnie wraz z prędkością przy zachowaniu tego samego toru jazdy. Kup opony, zrób zawieszenie w tym geometrię całego nadwozia i zauważysz różnice.
Ten zakręt da się pokonać sprawnym Oplem Astra z max prędkością tego samochodu. Kierowca musiał coś głupiego zrobić prawdopodobnie jeszcze przed zakrętem bo samochód leży na dachu w środku tego zakrętu. Przynajmniej tak wynika ze zdjęć.
W tym zakrecie niebezpiecznym miejscem jest jedynie miejsce styku/połączenia warstw asfaltu. Jest tam taki lekki schodek.

Racja, muszę kupić opony bo na felgach jeżdżę.
Wiesz po co się profiluje zakręt? Po to by zrównoważyć siły działające na auto. Tłumacząc w wielkim uproszczeniu to robi się to tak: jeśli zakręt jest w lewo to to auto ma być pochylone w lewo, jeśli ....ie budowane.


Myślę, że nachylenie w zakręcie powinno mieć dla Ciebie wartość ok. 31 stopni tak jak na torach owalnych NASCAR.
W Europie dobrym przykładem jest Nurburgring. Jeżeli kierowca jedzie to widzi zakręt i jego wyprofilowanie. Jeżeli nie zna trasy to jedzie ostrożnie. Są takie miejsca w Polsce, gdzie są naprawdę ostre zakręty i to nie oznakowane, które pokonuje się naprawdę wolno na "dwójce" . Te zakręty u nas w regionie oznakowane jako ostre tam były by traktowane jako prosta droga. Kierowca ma widzieć droge, słyszeć i czuć co robi jego samochód i jak reaguje w trakcie jazdy. Skoro ma problemy z "czuciem" drogi przez którą przejeżdżają bezproblemowo dziennie tysiące samochodów i "czuciem" samochodu to najlepsze systemy zabezpieczające przed idiotyzmem kierowcy nie Ustronia takiego osobnika przed wypadkiem lub kolizją.
Tysiące kierowców pokonuje ten zakręt bezproblemowo więc i Ty się tego naucz.
A na felgach nie jeździj.
Cytuj
-5kierownica2018-05-15 18:10#21
Cytuję Polokoktowiec:


Głupotki piszesz. A z ciekawości zapytam jakim samochodem jeździsz?
Siłą odśrodkowa występuje zawsze przy pokonywaniu zakrętów i jej wartość rośnie wraz z prędkością przy zachowaniu tego samego toru jazdy. Kup opony, zrób zawieszenie w tym geometrię całego nadwozia i zauważysz różnice.
Ten zakręt da się pokonać sprawnym Oplem Astra z max prędkością tego samochodu. Kierowca musiał coś głupiego zrobić prawdopodobnie jeszcze przed zakrętem bo samochód leży na dachu w środku tego zakrętu. Przynajmniej tak wynika ze zdjęć.
W tym zakrecie niebezpiecznym miejscem jest jedynie miejsce styku/połączenia warstw asfaltu. Jest tam taki lekki schodek.

Racja, muszę kupić opony bo na felgach jeżdżę.
Wiesz po co się profiluje zakręt? Po to by zrównoważyć siły działające na auto. Tłumacząc w wielkim uproszczeniu to robi się to tak: jeśli zakręt jest w lewo to to auto ma być pochylone w lewo, jeśli zakręt jest w prawo to auto ma być pochylone również w prawo. Wtedy siły działające na auto "przyklejają" samochód do asfaltu. Tak działa fizyka. Ty pisząc o oponach masz na myśli tarcie. A to nie jest jedyna siła, która występuje podczas pokonywania zakrętów.
Lepiej by było gdyby te zakręty były proste ale w tym wykonaniu sprzyjają sile, która wypycha auto na zewnątrz.
Prostym przykładem jest jazda rowerem po welodromie. Wpisz w wyszukiwarkę i wyobraźnią nachyl welodrom w drugą stronę.
I jeszcze jedno: dlaczego mijając granicę z Niemcami albo chociażby z Czechami na ekspresówkach i autostradach zakręty potrafią być wyprofilowane a u nas nie?
Może to zależy kto buduje drogi bo np. jadąc do Warszawy https://www.google.com/maps/@51.6429694,20.9743346,3a,75y,11.46h,89.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1sE4odkyvKv72EHxkwjgFxLg!2e0!7i13312!8i6656
ten zakręt jest dobrze zrobiony i tak powinny być wszystkie budowane.
Cytuj
+3GKPOW2018-05-15 12:25#20
Cytuję bobbudowniczy:

I także apeluję, jedziedz 100-120 - tryzmaj się proszę prawego pasa i nie tamuj ruchu.

A najlepiej w trosce o zdrowie psychiczne Twoje i innych pojedź stara siódemką :D
Cytuj
+6Polokoktowiec2018-05-15 09:42#19
Cytuję kierownica:
@Ksiądz Robak

Weź się zastanów co Ty piszesz. Wszędzie drogi budują tak, że one wybaczają błędy kierowców. Ale u nas nie. Przy krajówkach drzewo na drzewie, miejscami w pasie drogowym i dwie ciężarówki się nie mijają. Ekspresówki robione byle jak, przez byle kogo, byleby były. A gdzie to bezpieczeństwo o którym słyszę od ok. 20 lat? Nie ma. Ten zakręt jest źle wyprofilowany, do Kielc prawie każdy zakręt jest źle wyprofilowany - przeważnie nachylenie nie jest w tę stronę w którą powinno być. A skoro twierdzisz, że ten w Skarżysku jest dobrze zrobiony to proponuję jechać od Skarżyska do Kielc, rozpędź się do 130 km wg licznika (rzeczywiście będziesz mieć ok. 124, 125km/h bo liczniki w każdym aucie zawyżają) i zobacz jak tył auta jest "wyrzucany" na zewnątrz. Więc jak to? Przecież zakręt jest w lewo wjeżdżając na most. Zjeżdżając też jest w lewo, Więc czemu auto wyrzuca z zakrętu? A przecież jedziesz przepisowo. To po co te ograniczenia? Niech wstawią 80 i będzie spokój.


Głupotki piszesz. A z ciekawości zapytam jakim samochodem jeździsz?
Siłą odśrodkowa występuje zawsze przy pokonywaniu zakrętów i jej wartość rośnie wraz z prędkością przy zachowaniu tego samego toru jazdy. Kup opony, zrób zawieszenie w tym geometrię całego nadwozia i zauważysz różnice.
Ten zakręt da się pokonać sprawnym Oplem Astra z max prędkością tego samochodu. Kierowca musiał coś głupiego zrobić prawdopodobnie jeszcze przed zakrętem bo samochód leży na dachu w środku tego zakrętu. Przynajmniej tak wynika ze zdjęć.
W tym zakrecie niebezpiecznym miejscem jest jedynie miejsce styku/połączenia warstw asfaltu. Jest tam taki lekki schodek.
Cytuj
-5bobbudowniczy2018-05-15 07:55#18
Cytuję POLMO:
Nie wchodząc w szczegóły bo ich nie znam.
Nie jest żadnym problemem lecieć na tej trasie dużo powyżej dozwolonej prędkości bez żadnego ryzyka.
Źle wyprofilowany zakręt? Być może ale pewnie jakieś 90% kierowców pokonuje go powyżej dozwolonej prędkości i nic się nie dzieje.
Pewnie komuś trafił się jakiś pojedynczy, niestety tragiczny błąd i tyle. Nie ma co generalizować.
Ps. Dla tych co nie przekraczają 100-120... Nie ma problemu ale błagam, jedźcie prawym pasem.



TRUE. Ja także tamtędy jeżdżę sporo szybciej i nie mam problemu. Ale mam sedane 4x4 więc mogę...
I także apeluję, jedziedz 100-120 - tryzmaj się proszę prawego pasa i nie tamuj ruchu.
Cytuj
+2POLMO2018-05-14 15:31#17
Nie wchodząc w szczegóły bo ich nie znam.
Nie jest żadnym problemem lecieć na tej trasie dużo powyżej dozwolonej prędkości bez żadnego ryzyka.
Źle wyprofilowany zakręt? Być może ale pewnie jakieś 90% kierowców pokonuje go powyżej dozwolonej prędkości i nic się nie dzieje.
Pewnie komuś trafił się jakiś pojedynczy, niestety tragiczny błąd i tyle. Nie ma co generalizować.
Ps. Dla tych co nie przekraczają 100-120... Nie ma problemu ale błagam, jedźcie prawym pasem.
Cytuj
+1Azorek2018-05-14 14:59#16
Jeżdżę na tej trasie głównie Skarżysko - Kielce i jadąc 110-120 nie raz jestem wyprzedzany z dużo większą prędkością tak 150 na miekko.

Jak jade 100/h do Kielc to mnie wszyscy wyprzedzaja .............
Cytuj
0Ksiądz Robak2018-05-14 14:50#15
A czy ja napisałem że z tym łukiem jest wszystko ok. Jest źle wyprofilowany tak jak sporo innych sfuszerowanych przez naszych,chińskich czy innych robotników drogowych i firm wygrywajacych przetargi. Tym bardziej wiedząc jakie mamy drogi , ekspresówki trzeba zdjąć nogę z gazu. Może jestem za ostrożny, może staram się dojechać do celu bezpiecznie z dwójka dzieci a może jeżdżę starym autem i generalnie nie przekraczam 120 na trasie nawet ekspresowej. Polskie drogi to nie tory wyścigowe ale niektórzy o tym zapominają , w większości młodzi kierowcy. Jestem pewny że ta dziewczyna niestety jechała grubo wiecej niż jest tam dozwolone. Nie zmienia to faktu że źle się stało i wydarzyła się tragedia...oby jak najmniej takich.

Weź się zastanów co Ty piszesz. Wszędzie drogi budują tak, że one wybaczają błędy kierowców. Ale u nas nie. Przy krajówkach drzewo na drzewie, miejscami w pasie drogowym i dwie ciężarówki się nie mijają. Ekspresówki robione byle jak, przez byle kogo, byleby były. A gdzie to bezpieczeństwo o którym słyszę od ok. 20 lat? Nie ma. Ten zakręt jest źle wyprofilowany, do Kielc prawie każdy zakręt jest źle wyprofilowany - przeważnie nachylenie nie jest w tę stronę w którą powinno być. A skoro twierdzisz, że ten w Skarżysku jest dobrze zrobiony to proponuję jechać od Skarżyska do Kielc, rozpędź się do 130 km wg licznika (rzeczywiście będziesz mieć ok. 124, 125km/h bo liczniki w każdym aucie zawyżają) i zobacz jak tył auta jest "wyrzucany" na zewnątrz. Więc jak to? Przecież zakręt jest w lewo wjeżdżając na most. Zjeżdżając też jest w lewo, Więc czemu auto wyrzuca z zakrętu? A przecież jedziesz przepisowo. To po co te ograniczenia? Niech wstawią 80 i będzie spokój.
Cytuj
-6kierownica2018-05-14 13:52#14
@Ksiądz Robak

Weź się zastanów co Ty piszesz. Wszędzie drogi budują tak, że one wybaczają błędy kierowców. Ale u nas nie. Przy krajówkach drzewo na drzewie, miejscami w pasie drogowym i dwie ciężarówki się nie mijają. Ekspresówki robione byle jak, przez byle kogo, byleby były. A gdzie to bezpieczeństwo o którym słyszę od ok. 20 lat? Nie ma. Ten zakręt jest źle wyprofilowany, do Kielc prawie każdy zakręt jest źle wyprofilowany - przeważnie nachylenie nie jest w tę stronę w którą powinno być. A skoro twierdzisz, że ten w Skarżysku jest dobrze zrobiony to proponuję jechać od Skarżyska do Kielc, rozpędź się do 130 km wg licznika (rzeczywiście będziesz mieć ok. 124, 125km/h bo liczniki w każdym aucie zawyżają) i zobacz jak tył auta jest "wyrzucany" na zewnątrz. Więc jak to? Przecież zakręt jest w lewo wjeżdżając na most. Zjeżdżając też jest w lewo, Więc czemu auto wyrzuca z zakrętu? A przecież jedziesz przepisowo. To po co te ograniczenia? Niech wstawią 80 i będzie spokój.
Cytuj
+3ŁukaszK2018-05-14 11:24#13
Duże znaczenie mają też opony, przyczepność itp., a te widać na zdjęciach nie były zbyt dobre (już prawie brak bieżnika) .
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wybory samorządowe 2018: Wyniki wyborów do Ra…

Opublikowano: 22.10.2018 23:16