19.01.2019 Ostatnia aktualizacja 13:23, 19.01.2019

Będzie rondo im. Hedy - Szarego (foto+audio)

Autor:
wikary
Opublikowano: 28 Sty 2011
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Na wczorajszej sesji Rada Miasta  Skarżyska-Kamiennej  nadała  rondu  przy  zbiegu  ulic Armii Krajowej, Krasińskiego, Konarskiego imię gen. Antoniego Hedy Szarego.

W uzasadnieniu do projektu uchwały argumentowano, że ważnym  elementem w życiu  społeczeństwa każdego miasta  jest  troska o politykę historyczną. Wyraża  się ona  w kultywowaniu  tradycji,  pamięci  o bohaterach  bliskich  danemu  regionowi.  Takim  bohaterem związanym  z naszym  regionem  bez  wątpienia  był  gen.  Antoni  Heda-Szary  –  żołnierz  i Polak,  symbol niezłomności, wiary i patriotyzmu. Mając  w pamięci wszystkie Jego zasługi, jego życiorys - zgłoszono ww. inicjatywę uchwałodawczą .

Projekt uchwały przedstawiał Tomasz Sekuła. W dyskuji nad projektem, głos zabrali - radna Halina Karpińska i radny Konrad Kronig.


Ostatecznie przy jednym głosie wstrzymującym się uchwałę ws. nadania  imienia A. Hedy - Szarego budowanemu rondu przyjęto.W imieniu kombatantów podziękowania za podjęcie ww. uchwały radnym  złożył Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Skarżysku - Henryk Czech.



Przypomnijmy - Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej na uroczystym posiedzeniu w dniu 12 października  2001  roku  podjęła  uchwałę  o nadaniu  Mu  tytułu  Honorowego  Obywatela  naszego  miasta. Decyzją Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej od 30 stycznia 2009 roku Jego  imię nosi Gimnazjum Nr 3. 14 lutego  2011  roku  minie  trzecia  rocznica  śmierci  tego  skromnego -  a Wielkiego  Polaka.

KW Foto Audio: M.Busiek 

pierwsin.png

Komentarze

0Gruszka022011-02-01 23:14#10
Ja nawet nie czuję się namaszczony, żeby rozmawiać z Tobą. Próbujesz podtrzymać dyskusję poprzez ataki na moją osobę. Akurat jakie ja mam wyobrażenie czy osąd o danej osobie to moja sprawa i moje przemyślenia. A mam do tego prawo jako mieszkaniec i obywatel RP czyli kraju jak mniemam niepodległego. Wnieś coś do dyskusji, opisz czyjś życiorys, napisz co ci się podoba, a co nie. A co masz z atakowania Gruszki02? Przecież to żadna ważna persona. Nawet na żadnej wojnie nie był. Co innego Krzyżowiec. Ten to musiał kilka krucjat zaliczyć. W tym tą dziecięcą. I teraz zachowuje się jak dziecko neo. Ale ma jeszcze szansę się zmienić. I zacząć być postrzegany jako potencjalny partner do rozmowy.
Cytuj
0Krzyżowiec2011-02-01 21:34#9
:
Natomiast nie wpisał się aż tak mocno, żeby miał i gimnazjum i rondo i być może nawet pomnik.

Panie Gruszka, czy ma Pan jakieś narzędzie do oceny kto, i jak bardzo się wpisał? Czy czuje się Pan namaszczony do wydawania takich sądów? Nie odczuwa Pan zażenowania, pisząc takie rzeczy? I jeszcze jedna uwaga. Kiedy dokonuje Pan oceny jakiejś postaci w kontekście wyniesienia na ronda i ulice, to warto odnieść się do całego jej życiorysu, nie tylko bohaterskiego jego fragmentu.
Cytuj
0Gruszka022011-02-01 21:08#8
Nic sobie nie uzurpuję. To, żeby przyszłe pokolenia wiedziały o chwalebnych czynach naszych przodków, jest naszym czyli każdego z nas obowiązkiem. Jeden przykłada się do tego bardziej, drugi mniej, trzeci w ogóle, ale najważniejsze, żeby ktoś tą pracę wykonywał.
Te dwa nazwiska napisałem nieprzypadkowo. W moich czasach trzeba było znać życiorys Wandy Wasilewskiej, za to nic a nic nie można się było dowiedzieć o synu skarżyskiej ziemi, tegoż samego nazwiska, a dopiero niedawno w pełni uhonorowanym przez nasze miasto, bohaterze 'Osecie'. Kto pamieta nawet końcówkę lat 80-tych niech powie ile razy był z klasą na mogile 'Oseta' czy nawet na jego grobie na cmentarzu na Zachodnim, a ile razy był na tym cmentarzu, żeby uporządkować grób poległych czerwonoarmistów i przy okazji wysłuchać bzdur na ich temat wygłaszanych przez uległych systemowi nauczycieli. Ile razy można było na lekcji wysłuchać, że w cegielni Rzeszowskich miał swoją konspiracyjną melinę 'Ponury', że w młynie Cioka był 'Nil', a ile razy byliśmy zmuszeni słuchać, że na przydworcowym stoi pomnik niedościgłego wzoru patriotyzmu - Janka Krasickiego?
Prawdę znał ten, kto co roku uczestniczył w koncentracji na Wykusie, ten kto w każdą drugą niedzielę miesiąca uczestniczył w kościele św. Józefa w mszach za Ojczyznę i ten, którego rodzina nie bała się tego uczyć następne pokolenia. W mszach tych napewno kilka razy uczestniczył też 'Szary', pamiętam Zbigniewa Lange 'Bór' - żołnierza od 'Robota' i wielu wielu innych wartościowych Polaków. Dlatego uważam, że 'Szary' na tyle mocno wpisał się w zycie Skarżysko, że nadanie Jego imienia gimnazjum było znakomitym pomysłem. Natomiast nie wpisał się aż tak mocno, żeby miał i gimnazjum i rondo i być może nawet pomnik. Ale ponieważ sprawa ronda została przyklepana to przyjmuję to do wiadomosci, patrząc z optymizmem w przyszłość, ze RM w niedalekiej przyszłości uczci też innych zasługujących na to bohaterów.
Pisząc o zasługach w żadnym stopniu nie miałem na myśli umniejszania zasług 'Szarego', bardziej chciałem uwypuklić fakt, że są w historii naszego miasta ludzie o wcale nie gorszych życiorysach.
Słuchając relacji z rady odniosłem wrażenie, że nie było żadnych rozmów w sprawie ronda. Została zgłoszona kandydatura 'Szarego' i nic ponadto. Nikt z radnych nie pomyślał o tym, że warto rozmawiać, że warto pomysleć o innych bohaterach. Ja pisałem o potrzebie szybkiego uhonorowania kpt. Stopińskiego. Wiadomo, że rodzina nie będzie za tym lobbować, żeby nie być posądzona o jakieś próby gloryfikowania członka swojej rodziny. Poczułem, że jest to obowiązek m.in. i mój. Kryniu zgłosił wniosek i nie wiem czy gdzieś przepadł czy sam wnioskodawca przestał się nim zajmować, fakt jest faktem, że przy okazji sesji na temat nadania patrona nowemu rondu - o kpt. Stopińskim mowy nie było.
Nie ma o co kruszyć kopii. Działać, pisać, przypominać o pamięci dla wszystkich zasłużonych - to jest mój cel.
Cytuj
0Krzyżowiec2011-02-01 20:03#7
:
Mamy rondo 'Szarego' i jest w porządku, z pewnoscią lepiej to niż miałoby być Wasilewskiej czy Janka Krasickiego.

Panie Gruszka, proszę czasem pomysleć chwilę, zanim Pan coś napisze. Taka konstatacja jest po prostu obrażliwa dla Generała. Mogę przyjąć, że uzurpuje Pan sobie prawo do 'niesienia historii w przyszłość', cokolwiek to znaczy, ale Pańskie deliberacje o podejmowaniu decyzji nie według zasług , tylko pod osoby i organizacje są , mówić oględnie, niemądre i niesmaczne.
Cytuj
0farciarz2011-01-30 23:00#6
Zaiste, 'przyszłe pokolenia' jak to określasz, nie czują już atmosfery walki o niepodległość i jak to widać choćby po naszym tu dialogu, temat ten pozostaje nielicznym do mniej lub bardziej wnikliwych rozważań. Nie mam tu na myśli związków typu ZHP, ZHR, Strzelców czy przeróżnego autoramentu grup rekonstrukcyjnych bo one historię Narodu mają niejako wpisaną w statuty. Obecny system edukacji zaliczył już okres II WŚ do równie zamierzchłych czasów co 'potop szwedzki' czy Powstanie Listopadowe a więc mniej... ważne. A przecież żyją jeszcze świadkowie tych dni. Przykre to ale wygląda na to że wywalczywszy wolność nie potrafiliśmy zachować swej tożsamości historycznej. Czy tak to miało być?...
Cytuj
-1Gruszka022011-01-29 22:12#5
Obym się Farciarzu mylił, ale za długo siedzę w temacie próby poniesienia etosu AK w przyszłe pokolenia, żeby nie wiedzieć, że takie działania prędzej czy później przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Można honorować jedną osobę, można nawet wystawić Jej pomnik, ale jeśli będzie się na każdym kroku wywyższało Ją, to ludziom się to w końcu znudzi. I nie zdziw sie teraz, że jeśli rzuci się pomysł takiego pomnika, to nie będzie na to publicznego przyzwolenia. Gimnazjum, rondo, pomnik - ja tego nie widzę. Niesienie historii w przyszłość to równe traktowanie wszystkich jej pozytywnych elementów. Ja się nie chcę spierać, kto i gdzie bardziej się zasłużył. Nawet bym był skłonny powiedzieć, że znam kilka osób z podziemia bardziej związanych ze Skarżyskiem niż 'Szary', który tak naprawdę zasłużył się raczej w okręgu starachowickim czy koneckim, a po wojnie w kieleckim. Ale nie o to tu chodzi. Mamy rondo 'Szarego' i jest w porządku, z pewnoscią lepiej to niż miałoby być Wasilewskiej czy Janka Krasickiego. A to, że mam odmienne zdanie niż RM to zupełnie inna historia. Zybertowicz i Stopiński zrobili swoje dla Ojczyzny i jeśli będzie trzeba jeszcze trochę poczekać na upamiętnienie ich w mieście Skarżysku, to poczekamy. Oby z pozytywnym skutkiem.
Cytuj
0farciarz2011-01-29 20:26#4
Jesteś żałosny!
Cytuj
-1Wielmożny Kat2011-01-29 19:30#3
uwaga wymyslamy nazwe ronda dla skrzyzowania legionów i mościckiego !! ja zaczynam : 'Rondo Edwarda Gierka polskiego komunistycznego patrioty '
Cytuj
0farciarz2011-01-29 18:23#2
A ja bardzo jestem usatysfakcjonowany tą decyzją. Myślę że naturalną koleją rzeczy jest upamiętniać ludzi, którzy dla tej ziemi narażali czy oddawali swe życie w walce z okupantem. A Heda dał temu rozliczne przykłady - komu jak komu ale Tobie tego chyba nie trzeba udawadniać! Nie rozumiem jak możesz w decyzji tej upatrywać istnienia i nacisku 'lobby Szaraków' - to głupie... Każdy chwytający za broń w tej wojnie czy już po jej zakończeniu aby walczyć z wrogiem był bohaterem, czy tu w lesie, czy na szańcach Westerplatte czy w przestworzach na Halifaxie - ich zasługi dla Ojczyzny są niewymierne. Lista Skarżyszczan poległych na polach tej wojny jest znacznie dłuższa i pewnie zabrakłoby obiektów w mieście chcąc obdzielić je Ich imionami, nie na tym rzecz polega. Piszesz, że 'niczego to dla potomnych nie wniesie' - mam nadzieję że się mylisz. Jak już napisałem na innym forum, ja widziałbym tu wręcz jeszcze pomnik 'Szarego', bo dopiero taka wizualizacja wstrzymuje kroki i zmusza do myślenia. Czy byłoby to według Ciebie 'potrójne nagrodzenie'? Nie piszę tego z powodu, że mój Ojciec był u 'Szarego', piszę bo człowiek ten jako dowódca oddziału zasłużył się Ziemi Skarżyskiej wybitnie i przez wybitne uczczenie Jego Osoby oddajemy też hołd Jego Żołnierzom, których wielu pochodziło właśnie z naszego miasta.
Cytuj
0Gruszka022011-01-28 21:16#1
Dziwna decyzja RM. Mamy już gimnazjum 'Szarego', a w kolejce do upamiętnienia jeszcze kilku bohaterów. Nie wiem jak silne jest teraz lobby 'Szaraków', ale widocznie na tyle silne, że 'Szary' będzie miał i gimnazjum i rondo, a taki Zygmuntowicz czy Stopiński muszą albo poczekać, albo za słabo się zasłużyli. Ale tak to jest jak decyzje podejmuje się nie wg zasług, ale pod konkretne osoby czy organizacje. 'Szary' to piękna postać polskiego podziemia i piękny przykład patriotyzmu, ale nie widzę powodu, żeby nagradzać to podwójnie. Dla potomnych ta decyzja nic nie wniesie, a można było uczcić innego bohatera.
Natomiast pomysł tej pani, żeby nadawać nazwę tej alejce na peryferiach miasta, prowadzącej do mogiły na Borze, to już w ogóle bezsensowny. To jest miejsce upamiętniajace pamięć kilkuset zamordowanych i tego się trzymajmy.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Stycz…

Opublikowano: 19.01.2019 13:47