10.08.2022 Ostatnia aktualizacja 09:46, 10.08.2022

Naprawa czy wymiana komputera - co wybrać?

Autor:
Artykuł sponsorowany
Opublikowano: 23 Cze 2022
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Każdorazowa awaria komputera zmusza do zastanawiania się, czy naprawa ma sens. Być może bardziej opłacalna byłaby inwestycja w następny PC? Z tego artykułu dowiesz się, co wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedzi na to problematyczne pytanie. Oto 5 aspektów, które koniecznie trzeba uwzględnić, aby podjąć rozsądną decyzję względem naprawy lub wymiany komputera stacjonarnego albo laptopa.


 
1. Rodzaj awarii

Komputery psują się w najróżniejszy sposób, a usterki mogą dotyczyć praktycznie każdego podzespołu. Już sama diagnoza, co jest uszkodzone, bywa problematyczna, ponieważ często ten sam objaw może świadczyć o różnych przyczynach. Opłacalność naprawy polegającej na wymianie poszczególnych części zależy też od ich wartości – przykładowo, pamięci RAM dostępne pod adresem https://www.sferis.pl/pamieci-ram-2893 są tańsze niż karty graficzne czy procesory w tym samym sklepie. Skala niektórych uszkodzeń bywa tak duża, że naprawa jest praktycznie niemożliwa lub bardzo droga. W wielu przypadkach wystarczy jednak prosta usługa serwisowa lub wymiana jednej części, żeby znów cieszyć się pełną funkcjonalnością komputera.
 
2. Budżet
 
Nie da się ukryć, że wiele zależy po prostu od budżetu, jakim się dysponuje. Największe pole manewru masz wtedy, kiedy nie liczysz się z kosztami, bo możesz sobie na to pozwolić. Rozsądne jest jednak oszczędne i odpowiedzialne podejście do pieniądza.
 
Dobrym wyborem wydaje się zamawianie części zamiennych (lub nowego komputera) przez Internet. Dlaczego? Ponieważ ceny w sklepach internetowych są zwykle niższe niż w stacjonarnych, poza tym dochodzi kwestia bogatszego asortymentu do wyboru. Gdy mowa o komputerach, szczególnie tych z górnej półki, potencjalne różnice cenowe sięgają setek, a nawet tysięcy zł przy zakupie nowego sprzętu.
 
3. Przeznaczenie i priorytet
 
Odpowiedz sobie na następujące pytania.
  • Czy sprawny komputer jest mi potrzebny od zaraz, a może mogę dać sobie czas na jego stopniową naprawę lub wymianę?
  • Do czego używam komputera – czy jest to moje narzędzie pracy, a może rozrywki?
Gdy znajdziesz na nie odpowiedź, łatwiej o podjęcie decyzji.
 
4. Wiek i wartość komputera
 
Czasami komputer jest już na tyle wiekowy, że zwyczajnie nie opłaca się inwestować w niego kolejnych pieniędzy. PC z przestarzałymi procesorami, kartami graficznymi, pamięcią RAM czy dyskami twardymi nie są przystosowane do wymagań nowoczesnych gier i programów.
 
5. Umiejętności serwisowe

Istotna jest jeszcze jedna kwestia – czy umiesz samodzielnie naprawić albo złożyć komputer? Jeśli nie, musisz uwzględnić koszty „robocizny” informatyków, a to sporo zmienia.
 

_______________Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl