28.06.2022 Ostatnia aktualizacja 17:07, 27.06.2022

Jestem patriotą – znam i kocham swoje miasto i okolice

Autor:
A. Rokita, Fot. SP Prywatna
Opublikowano: 30 Lis -0001
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
14 czerwca w Prywatnej Szkole Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej miało miejsce wydarzenie o charakterze patriotycznym. Był to Dzień Projektu, czyli uroczysta akademia, w trakcie której nastąpiło podsumowanie całorocznych działań, obejmujących projekt edukacyjny „Jestem patriotą-znam i kocham swoje miasto i okolice”. Projekt był adresowany do całej społeczności szkolnej w przededniu 100 rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. Koordynatorami były panie Renata Górska i Katarzyna Włodarczyk-Buczek.

Celem projektu było zapoznanie z historią własnego miasta i wybranych miejsc w regionie oraz poznanie dziedzictwa kulturowego. Działania obejmowały wszystkie grupy wiekowe uczniów na wielu płaszczyznach - od poznania historii miasta, poprzez wydarzenia z czasów II Wojny Światowej, sławnych pisarzy, aż po walory przyrodnicze miasta i okolicy.

Nadrzędną wartością projektu było uświadomienie uczniom, że znajomość historii jest niezbędna do kształtowania więzi z miastem, regionem, Ojczyzną i służy lepszemu zrozumieniu współczesnego świata.

Działania w trakcie realizacji projektu

Najmłodsi uczniowie z klasy drugiej i trzeciej z pomocą rodziców i wychowawców przygotowali piękne herby naszego miasta, jak też okolicznych miejscowości, z których pochodzą. Dzieci w trakcie akademii przedstawiły symbolikę wybranych herbów.

Uczniowie klas starszych brali udział w lekcjach historycznych w Muzeum Orła Białego. Ósmoklasiści wysłuchali opowieści o hymnie na lekcji zatytułowanej „…z ziemi włoskiej do Polski…” czyli dzieje Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie klas ósmych przygotowali wspaniały film pod tytułem „Spacer przez 100 lat Skarżyska – Kamiennej. Polecamy wszystkim do obejrzenia.

W październiku uczniowie klas siódmych i szóstej mieli okazję zapoznać się z historią Skarżyska i okolic (ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój hutnictwa) w czasie lekcji w Muzeum Orła Białego. Były to lekcje o następującej tematyce: „Skarżysko-Kamienna - miasto, ludzie i tradycja – w przededniu 100 rocznicy nadania praw miejskich” oraz „Tradycje górnictwa i hutnictwa na obszarze Gór Świętokrzyskich na przykładzie huty Rejów”. Uczniowie klas siódmych odwiedzili też pomnik powstańców styczniowych. W drodze powrotnej wszyscy przeszli przez zabytkową część miasta, gdzie znajdują się bloki mieszkalne, zbudowane dla pracowników Fabryki Amunicji w dwudziestoleciu międzywojennym. Uczniowie dotarli też do pomnika przyrody, czyli Skałek Rejowskich. Wynikiem tej wycieczki były prezentacje multimedialne przygotowane przez uczennice klasy 7a.

Kolejnym zadaniem było zapoznanie się z historią powstania osiedla Milica. W naszym „Spacerze po Milicy” uczestniczyło wiele klas wraz z wychowawcami. Prezentację przygotował mieszkaniec osiedla, uczeń klasy 8b.

Ważnym dla nas tematem stały się również powstania narodowe i II Wojna Światowa w naszym regionie. Klasa piąta z wychowawcą wzięła udział w akcji „Znicz dla bohaterów”, odwiedzając mogiły na Borze i Brzasku. Wystawa zdjęć z akcji wraz z opisami została wykonana przez jedną z uczennic. Międzyklasowe koło historyków odwiedziło Izbę Pamięci w SP.nr 1.

Uczniowie klasy trzeciej wraz z rodzicami pod kierunkiem wychowawcy przygotowali wspaniałe gazetki, będące dokumentacją wypraw patriotycznych do różnych miejsc na terenie naszego miasta i okolicy. Dziękujemy bardzo wszystkim za zaangażowanie.

Pogłębiając wiedzę na temat działalności partyzanckiej w Skarżysku i okolicach, staraliśmy się zwrócić szczególną uwagę na działalność zgrupowań Ponurego i Nurta. Zorganizowaliśmy akcję „Dotrzyj z Ponurym na Wykus. Chętni uczniowie wraz z rodzicami podjęli się zadania, które miało na celu dotarcie na Wykus – miejsce zgrupowań partyzanckich, z wydrukowanym zdjęciem Ponurego. Prezentację na temat działań Jana Piwnika pseudonim „Ponury” przygotował uczeń z klasy 8c.

We wrześniu klasy IV-VIII uczestniczyły w wycieczce do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Przewodnicy w niezwykle ciekawy sposób opowiadali o pacyfikacji Michniowa. Wycieczka była pełna refleksji. Uczeń klasy 8a przygotował prezentację.

Uczniowie klasy 8a wraz z wychowawcą przeszli ścieżkę różańcową w skarżyskim lesie i odwiedzili groby Nieznanego Żołnierza. Efektem jest piękna gazetka.

W ramach projektu poznawaliśmy też sławnych pisarzy regionu. Działania te koordynowała nasza polonistka. Pierwszą z akcji nazwaliśmy „Spacer z Grudzińskim”. W maju klasy ósme wraz z wychowawcami wybrały się do Suchedniowa, śladami znanego pisarz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Kolejnym ważnym pisarzem regionu, z którego biografią zapoznawaliśmy się podczas realizacji projektu był Leopold Staff. Uczniowie klasy czwartej wraz z wychowawcą wzięli udział w akcji „Na ławeczce ze Staffem”. Wybrali się na wycieczkę w okolice kościoła pw. Św. Jozefa, gdzie przez pewien okres życia przebywał nasz wielki poeta. Nasz szkolny Mistrz Słowa 2022r., przygotował wspaniały multimedialny reportaż o twórcy. Pamiętaliśmy też o Włodzimierzu Sedlaku – polskim duchownym, związanym bardzo z naszym regionem i miastem. Profesor Sedlak to twórca polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.

W ramach projektu były też organizowane wycieczki i wyjścia, na których uczniowie zapoznawali się z walorami przyrodniczymi regionu. Jedną z takich wycieczek była „Wyprawa na dinozaury” do Gagatów Sołtykowskich. W marcu grupa uczniów z klas V-VII wyruszyła do rezerwatu przyrody. Klasy I-III wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do Nadleśnictwa i w wyprawie na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli na Łysicę. Nie zapominajmy też o Skałkach Rejowskich, które odwiedzili uczniowie klas VI-VII. Efektem tych wypraw były wspaniałe filmy, które przedstawiają walory przyrodnicze wyżej wymienionych miejsc i ułatwiają znalezienie drogi.

Dziękujemy bardzo wszystkim rodzicom, nauczycielom i uczniom za ogromne zaangażowanie w prace związane z projektem.

W trakcie uroczystości odbyła się aukcja ciast. Dochód z aukcji w kwocie 804,91 zł. zostanie przekazany Stowarzyszeniu „Nasze Dziedzictwo”, które prowadzi akcję społeczną pozyskania środków finansowych, potrzebnych na renowację nagrobka Rodziny Witwickich, zlokalizowanego na Starym Cmentarzu w Skarżysku Zachodnim.

linki do filmów 

 
 
 

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl