22.05.2022 Ostatnia aktualizacja 19:38, 21.05.2022

Plac Centrum. Zobacz koncepcję zagospodarowania terenu po Targowisku "Manhattan" (Wizualizacje)

Autor:
MB, inf. pras UM (Wiz: UM, Arch. P. Andrzejewski)
Opublikowano: 10 Maj 2022
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Kawiarnia, restauracje, cukiernia, winiarnia, przestrzeń usługowa i biurowa, a wszystko to uzupełnione miejscem do rekreacji, zielenią miejską, drogami dojazdowymi i miejscami parkingowymi – taką koncepcję zagospodarowania terenu po zlikwidowanym Targowisku "Manhattan" przedstawiły dzisiaj władze Skarżyska-Kamiennej. Realizacja założeń zawartych w przedstawionej koncepcji zagospodarowania to jednak pieśń przyszłości - Gmina jest bowiem właścicielem 55% terenu, który obejmują przedstawione plany...

Targowisko „Manhattan” wraz z końcem 2021 roku przeszło do historii. Po zamknięciu targowiska informowano, że miasto przedstawi wkrótce porpozycję ponownego zagospodarowania tego terenu - w założeniu teren ten miałby stać się miejscem spotkań, odpoczynku i rekreacji mieszkańców miasta i odwiedzających nasze miasto.

Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano wizualizacje, przedstawiające zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami: Niepodległości, Sokolą, Tysiąclecia i Leśną. – Chcemy tchnąć nowe życie w ten zdegradowany teren centrum naszego miasta. Przedstawiamy Państwu naszą propozycję, która zakłada stworzenie kameralnej zieleni miejskiej z miejscami do wypoczynku, liczne kawiarenki z ogródkami, plac z fontanną oraz dwa okazałe budynki. W pierwszym z nich może zostać umiejscowiona nowoczesna przestrzeń szkoleniowa, restauracyjna, usługowa i biurowa, drugi to budynek wielofunkcyjny służący szeroko pojętej rekreacji i rozrywce, w którym znajdzie się miejsce np. na zespół fitness czy odnowę biologiczną – poinformował prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig.
 
Należy dodać, że gmina jest właścicielem tylko ok. 55% terenu (0,9484 ha). Pozostałe tereny należą do: osób fizycznych (0,4089 ha), Skarbu Państwa (0,1531 ha), są współwłasnością gminy i osób fizycznych (0,1168 ha); znajduje się tam również obszar objęty postępowaniem zwrotowym, procedura trwa (0,0481 ha).

Koncepcja wpisuje się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada w tym miejscu zabudowę usługową. (...) Wraz z opracowaniem koncepcji analizowaliśmy też możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia. Opcji jest kilka, od przedsięwzięcia finansowanego w 100 procentach przez gminę, poprzez przeprowadzenie procedury partnerstwa publiczno-prywatnego, po sprzedaż terenu, by inwestycję mogli przeprowadzić prywatni inwestorzy. (...) Należy dodać, że gmina jest właścicielem tylko części terenu. Uregulowanie stanów prawnych to długotrwała procedura i będzie wymagała czasu, ale wytyczamy ścieżkę, w którym kierunku chcemy iść. Chcemy, by ten teren nabrał nowego kształtu w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat –  dodał Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej.

Opracowana koncepcja zagospodarowania Placu CENTRUM zakłada:
  • Strefę kameralnej zieleni miejskiej z miejscami do siedzenia sprzyjającymi wypoczynkowi i wyciszeniu;
  • Ogródki przy lokalach gastronomicznych;
  • Okazały plac miejski z fontanną, zielenią i przestrzenią publiczną dedykowaną dla plenerowych wystaw fotografii, plakatu i innych form ekspresji artystycznej przedstawiającej, a jednocześnie promującej miasto;
  • Budynek, zlokalizowany w północnej części terenu, zaprojektowano jako obiekt wielofunkcyjny służący szeroko pojętej rekreacji, wypoczynkowi i rozrywce. Znajdzie się tam miejsce na ściankę wspinaczkową o wysokości około 20 metrów z niezbędnym zapleczem, na laserpark z labiryntem i paintballem laserowym, kręgielnię, zespół fitness i odnowy biologicznej. Parter to dobra lokalizacja dla kawiarni, cukierni czy lokalu serwującego szybkie, ale klasyczne dania włoskiej kuchni. W opisywanym obiekcie nie zabraknie przestrzeni handlowej czy biurowej – do wynajęcia;
  • Budynek w części południowej zaprojektowano jako przestrzenny obiekt z nowoczesnymi pomieszczeniami szkoleniowymi i konferencyjnymi, restauracją oraz winiarnią. Przewidziano również strefę Wellness/SPA otwartą na zielony taras nad parterem;
  • Na kondygnacjach podziemnych obu budynków znajdą się obszerne parkingi i niezbędne zaplecze techniczne.
Wizualizacje KONCEPCJI zagospodarowania Placu Centrum:


Komentarze

0Ata Be2022-05-15 18:56#25
A gdzie w tym wszystkim są te nowo postawione obiekty handlowe nie ładne i nie pasujące do reszty.
Cytuj
+6Stachu_Jones2022-05-14 13:01#24
A czy znajdzie się miejsce na muzeum Słońca Skarżyska lub choć trasy edukacyjno historycznej z pamiątkami i zdjęciami?
Cytuj
+6mieszkaniec2022-05-14 08:50#23
A czy zauważyliście, że na wizualizacji nie ma oznaczenia chociażby jednej ulicy (Sokola, Niepodległości), żadnego kierunku, a okolica w żaden sposób nie przystaje do tego co jest wokół terenu. Wygląda to na ściągnięcie wizualizacji sporządzonej dla zupełnie innego terenu w zupełnie innym mieście
Cytuj
+12Mieszkaniec2022-05-13 22:21#22
Planują, planują, a ronda na Zachodnim jak nie było tak nie ma :|
Cytuj
+4Mam dość2022-05-13 13:46#21
Ja pierdziele kolejne budynki?! Ile można!?! To tylko Skarżysko, nie Warszawa! Takie było śliczne to miasto kiedyś, a teraz nic tylko ulice, ronda i tony budynków i sklepów! Gdzie ta zieleń? Tę kilka drzewek to ma być ta zieleń? Skoro już pozbyliście się, niesłusznie, Manhattanu, to zróbcie tam park, prawdziwy park, nie parę drzewek z jedną ławką! A nie kolejne budynki!
Ps. Odnówcie Bernatkę, ale zielenią, piachem i czystą wodą, a nie betonem, jak w Waszych planach!
Cytuj
+8endriu152022-05-13 09:18#20
Panie prezydencje co stanie się z tymi trzema domami przy ul. Leśnej ,które jak widmo straszą swym wyglądem ludzi. Miasto powinno odkupić ich grunt i zaoferować mieszkania w blokach. Od 50-lat mieszkańcy czekają na pełne zagospodarowanie całego placu ,od ul.Niepodległości do ul.Sokola , ul.Leśna i Tysiąclecia. Czekamy na całkowity plan.
Cytuj
-3Keszan2022-05-12 19:24#19
Cytuję cezi:
Cytuję Darkus:
Cytuję Urzędnik UM:
Panie Prezydencie Pan się tak nie napina bo Panu marynareczka "pencnie".

Narzekania na poprzednika który był....7 lat temu....co Pan robił przez te 7 lat kiedy sprzedawał Pan tyle nieruchomości a dług....wzrósł znacznie....okazuje się że na fanaberie, wyjazdy, pseudo fora, przerost administracji w magistracie...warto porównać ilu było pracowników 7 lat temu a ilu jest teraz...to wszystko sprawiło że Pan jajko uczeń kiedyś popierający poprzednika...przerosłeś Pan mistrza:D
Po pierwsze, to jeszcze prezydentem nie zostałem, ale dziękuję za miłe usytuowanie. Po drogie natomiast, to co? Mam zapomnieć o super gospodarności Wojcieszka i w następnych wyborach iść głosować na PiS? Niedoczaekanie wasze, partyjne pieski.
Cytuję Darkus:
Cytuję Baczny obserwator:
Miasto ma dług w wysokości 150 mln zł, co jest zasługą Prezydenta, czyli łącznie z długiem ukrytym tj. 200 mln!!! Koszt takiego centrum to 100 mln... skąd pieniądze?! Ludzie oprzytomnijcie. Znowu chcecie sprzedać kolejne działki firmą typu 'krzak"?

Dług owszem jest zasługą prezydenta, zapomniałeś dodać, że tego poprzedniego.
Myślę ,że partyjne pieski zdecydowanie lepiej brzmią niż bezpartyjne ś.inie

W czym problem?
Przecież dług pozostawiony przez Wojcieszka jest prawie równy z długiem Kroniga. Ale, ale to Wojcieszek wyprzedał to co to też ok. 100 mln zł. Ciekawe, kto łowił kupców na nieruchomości za czasów Wojcieszka? :lol:
Cytuj
-4endriu152022-05-12 16:33#18
Szanowny panie prezydencje plan zagospodarowania bazaru niczego sobie. Lecz budujmy WYSOKIE budowle, nie pchajmy się w dwupiętra i niższe ,to koncepcja z przed 20 laty. Co dalej z Florkiem.
Cytuj
+10cezi2022-05-12 14:10#17
Cytuję Darkus:
Cytuję Urzędnik UM:
Panie Prezydencie Pan się tak nie napina bo Panu marynareczka "pencnie".

Narzekania na poprzednika który był....7 lat temu....co Pan robił przez te 7 lat kiedy sprzedawał Pan tyle nieruchomości a dług....wzrósł znacznie....okazuje się że na fanaberie, wyjazdy, pseudo fora, przerost administracji w magistracie...warto porównać ilu było pracowników 7 lat temu a ilu jest teraz...to wszystko sprawiło że Pan jajko uczeń kiedyś popierający poprzednika...przerosłeś Pan mistrza:D
Po pierwsze, to jeszcze prezydentem nie zostałem, ale dziękuję za miłe usytuowanie. Po drogie natomiast, to co? Mam zapomnieć o super gospodarności Wojcieszka i w następnych wyborach iść głosować na PiS? Niedoczaekanie wasze, partyjne pieski.
Cytuję Darkus:
Cytuję Baczny obserwator:
Miasto ma dług w wysokości 150 mln zł, co jest zasługą Prezydenta, czyli łącznie z długiem ukrytym tj. 200 mln!!! Koszt takiego centrum to 100 mln... skąd pieniądze?! Ludzie oprzytomnijcie. Znowu chcecie sprzedać kolejne działki firmą typu 'krzak"?

Dług owszem jest zasługą prezydenta, zapomniałeś dodać, że tego poprzedniego.
Myślę ,że partyjne pieski zdecydowanie lepiej brzmią niż bezpartyjne ś.inie
Cytuj
+15HAQ2022-05-12 10:45#16
Cytuję Darkus:
Po pierwsze, to jeszcze prezydentem nie zostałem, ale dziękuję za miłe usytuowanie. Po drogie natomiast, to co? Mam zapomnieć o super gospodarności Wojcieszka i w następnych wyborach iść głosować na PiS? Niedoczaekanie wasze, partyjne pieski.


W swoim zaślepieniu nieomylnością nie zauważacie, że przeciwnikami Konrada I Zbawcy Skarżyska są także osoby, które pisu nie popierają
Cytuj