28.06.2022 Ostatnia aktualizacja 17:07, 27.06.2022

Będą pieniądze na projekt modernizacji i elektyfikacji linii kolejowej nr 25 na odc. Skarżysko-Kamienna - Tomaszów Maz.?

Autor:
MB
Opublikowano: 21 Kwi 2022
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Projekt pn."Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko-Kamienna" znalazł się na liście projektów, którę będą mogły być dofinansowane w ramach programu Kolej Plus. By fizycznie uzyskał dofinansowanie niezbędna jest jeszcze nowelizacja stosownej ustawy i zwiększenie budżetu Programu. Pierwszy krok w tym kierunku (podjęcie decyzji o zwiększeniu do ponad 11 mld PLN budżetu ww. Programu) wykonała wczoraj Rada Ministrów. 

Ponad 1200 km linii kolejowych będzie mogło zostać objętych dofinansowaniem w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła ocenę dokumentów ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi, które przygotowały samorządy województw. Wszystkie zgłoszone projekty były oceniane według takich samych kryteriów określonych w wytycznych naboru, uwzględniając różne aspekty, m.in. demograficzno-społeczny, środowiskowy, ekonomiczny, techniczno-eksploatacyjny oraz wyniki analiz studialnych.

Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej w jedenastu województwach. Projekty zakwalifikowane do dofinansowania w ramach Programu to m.in.: 10 projektów dot. rewitalizacji linii, 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii, 7 projektów dot. budowy nowych lini i 3 projekty dokumentacyjne. 

Wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z Programu znalazło się jedno z woj. świętokrzyskiego -  pn."Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko-Kamienna".  Projekt dotyczy opracowania kompletnej dokumentacji projektowej planowanej inwestycji.

Pierwsze przetargi na realziację zadań przeznaczonych do dofinansowania w ramach Programu mogą ruszyć już pod koniec 2022 roku

By móc zrealizować wszystkie 34 projekty przeznaczone do dofinansowania niezbędne jest zwiększenie wartości Programu. Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku zostanie zwiększony o 5,6 mld PLN - do ponad 11 mld PLN.  Odbędzie się to przez przyjęcie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe z 8 września 2000 r..  Pierwszy krok w tym kierunku (podjęcie decyzji o zwiększeniu do ponad 11 mld PLN budżetu ww. Programu) wykonała wczoraj Rada Ministrów. 


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >
Dodaj ogłoszenie +
________________
Praca portal - Gowork.pl