09.12.2021 Ostatnia aktualizacja 21:15, 08.12.2021

Dzień Wszystkich Świętych w Skarżysku-Kamiennej

Autor:
MB, Foto:Mariusz Busiek
Opublikowano: 01 Lis 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
1 listopada- obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych jutro Dzień Zaduszny - są to dni pamięci o tych, którzy odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów.

Od godzin porannych mieszkańcy miasta oraz przyjezdni odwiedzali groby wiecznego spoczynku swoich najbliższych członków rodziny oraz znajomych. Wszystkich Świętych jest dobrym momentem na refleksję, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień...

Jak co roku, katolickie bractwo Rycerze Kolumba prowadziło  zbiórkę pieniędzy. Tradycyjnie już na Cmentarzu Parafialnym w Skarżysku (Zachodnie) zbierane były pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków Cmentarza Parafialnego Św. Józefa Oblubieńca. Do tej pory takich zbiórek było ponad dziesięć, dzięki nim udało się odrestaurować wiele wartościowych nagrobków.

Tego dnia z aparatem udaliśmy się m.in. na Cmentarz Parafialny przy ulicy Cmentarnej w Skarżysku, gdzie stoi m.in. neogotycki nagrobek rodziny Witwickich, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii naszego miasta. Nagrobek wyprodukowano pod koniec XIX wieku w skarżyskiej odlewni Jana Witwickiego i zamontowano go na nowopowstałym (w 1894 roku) cmentarzu na Bzinie. W 1901 roku dokonano tu pierwszego pochówku - wówczas w grobowcu spoczęła Felicja Witwicka, matka Jana Witwickiego. W 2000 roku dokonano ostatniego pochówku w rodzinnym grobie - pochowana została 80-letnia Maria Witwicka, najstarsza córka Kazimierza Witwickiego. Nagrobek wpisany został do rejestru zabytków ruchomych jest dziś w bardzo złym stanie technicznym i pilnie wymaga prac konserwatorskim, polegających na rekonstrukcji elementów, uzupełnieniu ubytków oraz czyszczeniu i zabezpieczeniu przed korozją. Specjalistyczne i w związku z tym kosztowne (około 200 tysięcy złotych) prace renowacyjne przekraczają możliwości finansowania przez rodzinę.

Stowarzyszenie "Nasze Dziedzictwo" prowadzi akcję społeczną pozyskania środków finansowych potrzebnych na renowację tego nagrobka. Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia "Nasze Dziedzictwo" nr konta: Bank Polska Kasa Opieki S.A. 32 1240 5048 1111 0011 0780 9585.

Na Cmentarzu Parafialnym pochowano żołnierzy Armii Krajowej, którzy padli ofiarą hitlerowskiego najeźdźcy w lutym i lipcu 1944 roku, znajduje się tu również miejsce poświęcone żołnierzom Armii Czerwonej, grób rodziny Zygmuntowiczów oraz grób Władysława "Oseta" Wasilewskiego- patrona Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych oraz małżeństwa Andrzeja i Marty Bałtruszajtisów- osoby zasłużone dla rozwoju osady Kamienna, miasta Kamienna i Skarżyska-Kamiennej.


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne