W piątek, 26 marca pod przewodnictwem starosty skarżyskiego Artura Berusa obradował, w trybie zdalnym, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem posiedzenia Zespołu była aktualna sytuacja epidemiczna w powiecie skarżyskim. W obradach uczestniczyli wicestarosta Anna Leżańska, przedstawiciele gmin powiatu skarżyskie m.in. burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, sekretarz gminy Skarżysko Kościelne Monika Mączyńska, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Anna Chrzanowska, dyrektor Szpitala Powiatowego Leszek Lepiarz, komendant Policji w Skarżysku-Kamiennej mł. insp. Tomasz Jarosz, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Machowski.
- W gminie Skarżysko-Kamienna na kwarantannie przebywa 470 osób, w izolacji domowej 282 osoby.
- W gminie Skarżysko Kościelne – na kwarantannie jest 29 osób, w izolacji domowej – 11.
- W gminie Bliżyn – na kwarantannie jest 57 osób, w izolacji – 44.
- W gminie Łączna – na kwarantannie – 30 osób, w izolacji – 13
- W gminie Suchedniów – na kwarantannie jest 87 osób, a w izolacji domowej przebywają 23 osoby.
Ponadto komendant Jarosz zaznaczył, że stróże prawa na bieżąco przekazują ośrodkom pomocy społecznej wszelkie potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w trakcie przeprowadzania procedury sprawdzania adresów osób objętych izolacją lub kwarantanną. Podkreślił także, że osoby bagatelizujące obowiązujące przepisy sanitarne nie mogą liczyć na żadną ulgę ze strony funkcjonariuszy.
Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Marcin Machowski podsumowując dotychczasowe działania straży pożarnej w zakresie walki z pandemią poinformował, że od początku roku odnotowano 208 interwencji, to o 50 więcej niż w roku ubiegłym w analogicznym okresie. Z tych 208 interwencji 55 było związanych bezpośrednio z pandemią. Działania strażaków, głównie ochotników polegały przede wszystkim na przewożeniu osób starszych do punktów szczepień. Dodatkowo na terenie powiatu, zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego rozdysponowano w gminach blisko 12 tys. ulotek informujących o zagrożeniach związanych z Covid-19 i możliwości szczepień. Straż pomaga także przy tzw. izolowanych zdarzeniach medycznych, których w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost.
Starosta Artur Berus na zakończenie posiedzenia podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie w działania mające na celu eliminowanie zagrożenia oraz wspieranie mieszkańców w tej trudnej sytuacji pandemicznej.
Komentarze
Czyli nikt nic nie wie, nikt nad tym nie panuje? Nikt nic nie wie, jak wyglądają szczepienia w gminach, w powiatach?
Mogą zebrać te dane z punktów szczepień z terenu powiatu.
To robi się tak:
1. Pisze się e mail i rozsyła po punktach szczepień.
lub wysyła pismo faxem .
2 Można nawet wysłać pracownika z Sanepidu lub starostwa.
Możliwości jest naprawdę dużo.
Z drugie strony, po co są im te dane jak oni nie wiedzą co z tym zrobić.
Starosta lub pani z Sanepidu nie jest od zbierania danych tylko od podejmowania działania na podstawie sytuacji wynikających z danych liczbowych.
Odczytać zebrane dane umie dziecko z podstawówki.
Tylko nie myślcie, ze powyższa wypowiedź dotyczy pani z Sanepidu i starosty. Dotyczy każdej osoby mogącej podjąć decyzję o poprawieniu działalności związanej z Covidem. W szczególności rządu i wojewody. To oni dysponują finansami i innymi możliwościami.
Ja też chciałabym być zaszczepiona w Skarżysku, bo tu płacę podatki. Po co, dlaczego mam płacić za wynajęcie samochodu i jechać gdzieś do innej miejscowości oddalonej o 100 a nawet 200km. Marnuję swój czas i sąsiada, benzynę, zużywam jego samochód.
Ja mogę dojść na Legionów bo mam blisko. Mogę zapłacić nawet za taksówkę na Rejowską, czy Spółdzielcza.
W rozmowie telefonicznej chcąc się zarejestrować zaproponowano mi Świdnicę woj. dolnośląskie. Przecież to kpina.
Ludzie tysiącami mają jeździć i szczepić się po całej Polsce bo w pobliskich miejscowościach NIE MOŻNA ?