16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 09:53, 16.04.2021

 

 

Zlicytują część majątku Spółdzielni Mieszkaniowej (uakt.)

Autor:
MB
Opublikowano: 23 Mar 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zła wiadomość dla członków Spółdzielni Mieszkaniowej. W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsza licytacja prawa użytkowania wieczystego działek należących do spółdzielni - w tym tej na której stoi... biurowiec SM przy al. Tysiąclecia. Wszystko najprawdopodobiej przez długi wobec dostawców mediów.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Skarżysku-Kamiennej powstała w 1958 roku. Przez pewien okres czasu zarządzała sporą częścią budynków w mieście - gromadząc w swych zasobach nie tylko budynki wielorodzinne, ale również liczne obiekty usługowe, garaże i działki - a w końcu budynki własne (przy al. Tysiąclecia i przy ul. Zielnej). 

Od kilkunastu lat Spółdzielnia ograniczała swój stan posiadania, choć lepiej byłoby napisać, że to byli spółdzielcy ograniczali stan posiadania Spółdzielni - tworząc w kolejnych budynkach SM wspólnoty mieszkaniowe. Choć SM próbowała utrudniać powstawanie wspólnot, proces ten postępował i postępuje - obecnie panuje przekonanie, że SM obecnie zarządza już tylko blokami, w których wspólnoty jeszcze nie powstały wyłącznie z przyczyn organizacyjnych.

Tak, czy inaczej - majątek SM jest nadal jeszcze całkiem pokaźny. Według ostatnich szacunków w swoim zasobie SM ma 24 bloki mieszkalne (z 2089 lokalami), 12 budynków usługowych, 2 budynki własne,  406 garaży i sporo terenów (w użytkowaniu wieczystym). Pokaźne są jednak i... długi. I to właśnie długi (a właściwie ich egzekucja) może wkrótce przyśpieszyć ograniczanie majątku SM.

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej poinformował, że w dniu 29 marca (w najbliższy poniedziałek) o godz. 14:00 w budynku Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej, odbędzie się pierwsza licytacja użytkowania wieczystego nieruchomości należącej do dłużnika Spółdzielni Mieszkaniowej -użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działki o nr ewidencyjnym 132/4, 62/3, 62/4, 62/5, 83/2 o łącznej powierzchni 0,3178 ha . Suma oszacowania wynosi 961 600,00 PLN, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 721 200,00 PLN. Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.Licytacja ma najprawdopodobniej związek ze zobowiązaniami SM względem Celsium Sp. z o.o. (w księdze wieczystej wspomnianej wcześniej nieruchomości znajduje się bowiem wpis o hipotece przymusowej o wartości 650 000,00 PLN, jako należność wynikająca z nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym - co ciekawe, w postępowaniu z roku 2018).

Wiele wskazuje na to, że podobnych licytacji w przyszłości może być więcej. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - wierzyciele SM zabezpieczyli swoje roszczenia i na innych jej nieruchomościach.

Tymczasem w SM nastąpiły zmiany kadrowe - na emeryturę niedawno przeszedł jej wieloletni prezes - Lubosław Langer. Pełniącym obowiązki prezesa SM jest członek Zarządu SM - Marek Ciepiński.

***
Aktualizacja 24.03.2021

Nie będzie licytacji komorniczej w Skarżyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Pełniący obowiązki prezesa SM Marek Ciepliński w rozmowie z Radiem Kielce poinformował, że zobowiązanie SM względem Celsium Sp. z o. o. zostało uregulowane i licytacji działek nie będzie.


Komentarze

0Adek2021-03-26 07:37#13
Cytuję sasza:
Zarząd S.M. zachowuje się jak PiS Wszystkiemu winni są lokatorzy bo nie płacą i narobili długu na 3 mln, a kto zadłużył spółdzielnie na pozostałe 12 mln zł.

Coś Ci się pomyliło. PiS gospodaruje tak ,że pieniądze są na wszystkie programy i na strategiczne przedsięwzięcia. To naczelny ekonom PO niejaki Rostowski mówił, cyt dosłownie: "Piniędzy ni ma i nie będzie" :D
Cytuj
+5sasza2021-03-25 18:51#12
Zarząd S.M. zachowuje się jak PiS Wszystkiemu winni są lokatorzy bo nie płacą i narobili długu na 3 mln, a kto zadłużył spółdzielnie na pozostałe 12 mln zł.
Cytuj
+8zwolskidopolski2021-03-24 21:14#11
Zawiadomcie DON DANIELA ORLEONEE może przyjedzie i kupi za gotówkę !
Cytuj
0hibernatus2021-03-24 18:20#10
Kolezanka chyba coś chcesz napisać tylko nie wiesz jak zagadać. Mój komentarz nie dotyczył i nie ma w nim mowy w którym bloku pierwszą utworzono wspólnotę lecz od jakiego czasu najprawdopodobniej ruszyło powstawanie wspólnot jedna po drugiej, a to jest zasadnicza różnica. Ale jeżeli wiesz lepiej proszę bardzo wtajemnicz.
Cytuj
0kuki2021-03-24 13:47#9
A kuku siejesz zamęt i wprowadzasz w błąd.
"członkowie spółdzielni (Ci który dali się świadomie lub nieświadomie w to dziadostwo wmanewrować bo przecież już od paru lat można było stać się członkiem spółdzielni za darmo [wcześniej chcieli ponad 1000zł] ) zaczną spłacać długi spółdzielni"
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych nie ponoszą odpowiedzialności za długi spółdzielni.
Zgodnie z art. 19 § 3. Prawa spółdzielczego członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.
Członek spółdzielni odpowiada za pokrycie strat spółdzielni jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Jeżeli został on wniesiony w całości i na członku nie zalegają żadne inne zobowiązania, nie będzie ponosił on żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu.
"A co najgorsze - ucierpią na tym również właściciele lokali wyodrębnionych, którzy są w mniejszości w blokach i wszyscy zostaną z niesprzedawalnymi mieszkaniami i skazani na widzimisię nowego właściciela bloku/majątku spółdzielni jako długu, który zostanie odkupiony od syndyka..."
Ochronę mieszkania spółdzielcy wprowadza art. 17(18) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nim, jeżeli w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności do lokalu lub własność domu jednorodzinnego. Natomiast w wypadku nabycia budynku lub udziału w budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
Kto ponosi odpowiedzialność? Otóż za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółdzielni, odpowiedzialność bez ograniczeń ponosi członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator, chyba że nie ponoszą winy.
Cytuj
+20Kolezanka2021-03-24 13:26#8
Cytuję hibernatus:
Podobno wspólnoty zaczęły powstawać od wyjścia z SM bloku przy Szydłowieckiej w którym mieszka były kierownik i były członek zarządu Spółdzielni ,a miało to mieć miejsce w 2015 roku. Bloki pozostałe nie wyszły z przyczyn
organizacyjnych, a bardziej przyziemnych .. Jednym z powodów jest brak przyjmowania wniosków o wyodrębnienie lokalu lub przeciąganie w nieskończoność terminu wyodrębnienia u notariusza przez SM.

Niestety nie masz racji to nie byl pierwszy blok w ktorym utworzono wspolnote. A Spoldzielnia utrudnia ludziom przeksztalcenia mieszkan w odrebna wlasnosc ale mimo to powstalo wiele wspolnot. Tylko pokedyncze bloki zostaly w Spoldzielni. Zarzad Spoldzielni jest sam winien rozpadowi Spoldzielni a w szczegolnosci Pan Langer ale uciekl juz na emeryture widzac co sie dzieje
Cytuj
+18Stanislaw N2021-03-24 12:25#7
Prezes /nareszcie byly/..doil,doil i zotal dlug.Ciekawe jaka odprawe wzial LISEK Chytrusek..Nic dziwnego ze przez tyle lat sie udawalo i padaly zawsze obietnice ze SM nie jest to spywatyzowania.Teraz porazka dla lokatorow,a On w pore uciekl majac pona 70lat
Cytuj
+18hibernatus2021-03-24 11:53#6
Podobno wspólnoty zaczęły powstawać od wyjścia z SM bloku przy Szydłowieckiej w którym mieszka były kierownik i były członek zarządu Spółdzielni ,a miało to mieć miejsce w 2015 roku. Bloki pozostałe nie wyszły z przyczyn organizacyjnych, a bardziej przyziemnych .. Jednym z powodów jest brak przyjmowania wniosków o wyodrębnienie lokalu lub przeciąganie w nieskończoność terminu wyodrębnienia u notariusza przez SM.
Cytuj
+31A.kuku2021-03-24 09:13#5
I mówione było spółdzielcom, i tłuczone do głów żeby jak najszybciej wyodrębniali własność bo już 2-3 lata temu celsium informowało że za długi spółdzielni nie będzie dogrzewać mieszkań i to poleci mocno w dół. Teraz zlicytują spółdzielnię, a jak upadnie to pojawi się syndyk masy upadłościowej i członkowie spółdzielni (Ci który dali się świadomie lub nieświadomie w to dziadostwo wmanewrować bo przecież już od paru lat można było stać się członkiem spółdzielni za darmo [wcześniej chcieli ponad 1000zł] ) zaczną spłacać długi spółdzielni. Tak, fajnie było mieć niższą stawkę eksploatacyjną co miesiąc albo niższy fundusz remontowy ale to transakcja wiązana. Teraz spółdzielcy stają się żyrantami spółdzielni - taka kolej rzeczy.
A co najgorsze - ucierpią na tym również właściciele lokali wyodrębnionych, którzy są w mniejszości w blokach i wszyscy zostaną z niesprzedawalnymi mieszkaniami i skazani na widzimisię nowego właściciela bloku/majątku spółdzielni jako długu, który zostanie odkupiony od syndyka.
I wtedy dopiero się zacznie - czynsze 2-3x wyższe, opłaty z kosmosu - a, dlaczego? A dlatego że temu kto kupi ten dług będzie to wolno zrobić. Przykro na to patrzeć, ale to tylko dowodzi że ludzi nie myślą o tym co będzie za rok, dwa. Liczy się teraz i że taniej. Spółdzielcy! Zawarliście pakt .... - czas uregulować rachunki.
Cytuj
+38owdowiały2021-03-24 06:54#4
Nareszcie DINOZAUR na emeryturze.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wkrótce ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywa…

Opublikowano: 16.04.2021 11:53

Komentarzy: 0

Budowa zbiornika Bzin jednym z priorytetów w …

Opublikowano: 16.04.2021 10:58

Komentarzy: 2

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 1

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne