
Kilknaście dni temu informowaliśmy Państwa, że ruszył nabór na nowe stanowisko w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej. Niezbędnym (?) do prawidłowego funkcjonowania naszego miasta, miało być stanowisko "inspektora do spraw równego traktowania w Biurze Prezydenta". Pomysł wzbudził spore kontrowersje. Nie tylko wśród mieszkańców (zwracano uwagę, że to najzwyklejsze marnotrastwo pieniędzy w poważnie zadłużonym mieście), ale i części radnych m.in. z... koalicji prezydenckiej
Po co takie stanowisko w UM? - Czerpiąc wzorce z innych samorządów i instytucji, w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta ujęte zostało stanowisko ds. równego traktowania. Powołanie stanowiska wynika z troski o zachowanie odpowiednich standardów oraz zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji, między innymi z uwagi na wiek, niepełnosprawność, płeć, pochodzenie, światopogląd, orientację seksualną czy wyznanie w różnych aspektach życia, takich jak zdobywanie wykształcenia, wykonywanie pracy, prowadzenie działalności gospodarczej, dostęp do instrumentów rynku pracy, dostęp do opieki medycznej, itp. - informowała nas w lutym rzecznik Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Izabela Szwagierek.
Czym nowy pracownik będzie się zajmował? Okazuje się, że oprócz "(okazywania- przyp. red.) troski o zachowanie odpowiednich standardów oraz zapobiegania wszelkim formom dyskryminacji" - Rolą osoby zatrudnionej na stanowisku ds. równego traktowania będzie również podjęcie i utrzymywanie współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie równego traktowania, monitorowanie przestrzegania zasady równego traktowania w Skarżysku-Kamiennej oraz aktywny udział w podnoszeniu świadomości mieszkańców w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup społecznych. Będzie to również reprezentant Prezydenta Miasta w kontaktach z instytucjami pozarządowymi działającymi w obszarze problematyki społecznej, kobiecej, rodzinnej - opowiadała Szwagierek.
Na inne zadane pytanie - Czy realizacja polityki miasta w zakresie przeciwdziałania różnego rodzaju dyskryminacji naprawdę wymaga zatrudnienia dodatkowego pracownika - czy w sytuacji dużego zadłużenia miasta i deklarowanej chęci ograniczania zbędnych wydatków (m.in. w związku z trwającą pandemią) nie rozważano realizacji tych zadań przez innego, zatrudnionego już pracownika? - odpowiedzi od pani rzecznik nie otrzymaliśmy.
Co ciekawe nasz urząd będzie jednym z pionierów - osobnych stanowisk pełnomocników ds. równego traktowania nie ma ani stolica województwa, ani podobne wielkością świętokrzyskie miasta: Starachowice i Ostrowiec Św. (choć sytuacja finansowa tych ostatnich jest zupełnie inna niż sytuacja finansowa naszego miasta).

* bez ujęcia planowanego wykupu udziałów w Miejskich Inwestycjach Sp. z o.o. na kwotę 67 mln PLN.
Nowa inspektor jest absolwentką studiów MBA, działaczką społeczną, przewodniczącą Stowarzyszenia Stop Stereotypom, koordynatorką Kongresu Kobiet oraz Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w regionie świętokrzyskim, a także dyrektorką biura poselskiego posła Andrzeja Szejny z SLD.
Komentarze
Kronig wychodzi z założenia, że nie ważne jak, dobrze , czy źle, byle o nim mówili. "Mistrz" kontrowersji i podpinania się pod nie swoje sukcesy. Niech się weźmie wreszcie do roboty, a nie, już szósty rok tylko opowiada jak to Wojcieszek zadłużył miasto.
Ciekawe co Szejna obiecał naszemu tęczowemu prezydentowi za zatrudnienie kobity co w schronisku w Dyminach straszyła ludzi plakietką posła Szejny :)
kto już wystąpił z zapytaniem jaka jest pensja Pani Małgosi?
Wejdźcie sobie na jej profil na fb - walnięcie ze śmiechu o co walczy z posłem Szejną... i tu hit kobieta ta ma również swój fp - Ona serio myśli, że ma fanów
Czyli mamy już pierwsze zadanie dla pani od zwalczania dyskryminacji. Zbadanie jak to się stało, że w konkursie odpadli wszyscy kandydaci niezwiązani z posłem Szejną. Będzie wesoło.