16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 09:53, 16.04.2021

 

 

Kolejne opóźnienie w realizacji "skateparku". Miasto po raz kolejny nie naliczyło kar

Autor:
MB Foto M. Busiek
Opublikowano: 04 Mar 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Trwają prace związane z budową "skateparku" na os. Zachodnie. Chociaż inwestycja pierwotnie miała być gotowa do końca września ub. roku, wykonawca - powołując się a to na "sytuację epidemiologiczną", a to na "niekorzystne warunki atmosferyczne" - składa kolejne wnioski o przedłużenie terminu realizacji inwestycji. Miasto najwyraźniej nie widzi w tym żadnego problemu, bo po raz trzeci wyraziło zgodę na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji i zrezygnowało z nałożenia na wykonawcę kar umownych za opóźnienie. 

Warto na wstępie zaznaczyć, że to, co mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej potocznie nazywają "skateparkiem", w rzeczywistości jest zadaniem bardziej złożonym. Zadanie inwestycyjne pn. „Rewitalizacja Osiedli Zachodnie i Dolna Kamienna w Skarżysku-Kamiennej”(bo tak formalnie się nazywa) realizowane przy współfinansowaniu ze środków unijnych polega bowiem m.in. na: budowie układu komunikacyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną - łączniki ulic Staffa i Spokojna, budowie ulicy Spokojnej, budowie parkingu wzdłuż ul. Spokojnej oraz wzdłuż muru cmentarza oraz z budowy części sportowej, czyli: budowie pumptrucka, kompleksu boulderowego, skateparku, placu zabaw i budynku wielofunkcyjnego.

Pierwotny termin realizacji zadania (zgodnie z umową), wyznaczony był na 30 września 2020 roku. Na wnioski i  prośby wykonawcy, termin został przesuwany: na 30 listopada 2020 roku, następnie na 1 marca 2021 roku, a ostatnio na 31 maja 2021 roku.

Na dzień 1 marca (czyli na dzień, w którym wykonawca miał "oddać" obiekt przed ostatnią zmianą terminu realizacji) stan zaawansowania prac według Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej przedstawiał się następująco:
- pumptruck - pozostało obsianie trawą skarp,
- kompleks boulderowy - wykonanie niemal w 100%, pozostało do zamontowania wyposażenie ścian wspinaczkowych (uchwyty do wspinaczki), których nie zamontowano ze względów bezpieczeństwa- istnieje ryzyko prób użytkowania przez dzieci,
- budynek wielofunkcyjny - wykonano w 100%,
- skatepark - w trakcie realizacji, wykonano w około 50%,
- plac zabaw - urządzenia zabawowe zostały zakupione przez wykonawcę, montaż odbędzie się po zakończeniu budowy skateparku,
- parkingi - wykonano niemal w 100%, pozostają roboty wykończeniowe, które mogą zostać zrealizowane po zakończeniu budowy skateparku ze względu na konieczność wjazdu samochodów ciężarowych,
- łączniki ulic pomiędzy Staffa Spokojna oraz ul. Spokojna - wykonano niemal w 100%, pozostają roboty wykończeniowe, które mogą zostać zrealizowane po zakończeniu budowy skateparku ze względu na konieczność wjazdu samochodów ciężarowych,
- infrastruktura techniczna: wykonano niemal w 100%, pozostałe do wykonania elementy zostaną wykonane po zakończeniu budowy skateparku,
- zieleń - nasadzenia zostaną wykonane w ostatnim etapie realizacji zadania.

Dlaczego wydano zgodę na kolejne już przesunięcie terminu realizacji zadania? - Z przedstawionych przez wykonawcę pism i dokumentów wynika, iż opóźnienie w realizacji powodowane jest sytuacją epidemiologiczną i wprowadzanymi odgórnie obostrzeniami. Wykonawca przedkładał szereg dokumentów i pism o wystąpieniu okoliczności w sposób istotny opóźniający realizację robót budowlanych. Informował m.in. o występujących problemach z dostawą materiałów i realizacją usług przez podwykonawców (potwierdzał to zaświadczeniami z firm/przedsiębiorstw dostarczających materiały budowlane z informacjami o opóźnieniu w dostawach), absencją pracowników kierowanych na kwarantanny (załączał wyciągi z ZUS) - informuje Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

Ostatni wniosek o przesunięcie terminu wykonania przedmiotu wykonawca miał złożyć w lutym. - Wykonawca w piśmie z lutego tego roku powołał się na niekorzystne warunki atmosferyczne uniemożliwiające prowadzenie specjalistycznych robót w zakresie skateparku. Termin został ustalony na 31.05.2021r. - dodała Szwagierek.

Panią rzecznik zapytaliśmy o to, jak do informacji przedstawionych przez wykonawcę mają się inne fakty - m.in. inne inwestycje realizowane w dobie COVID-19 przez ww. wykonawcę? Gdy na terenie budowy skateparku całymi dniami praktycznie nic się nie działo, inna inwestycja realizowana przez wykonawcę - budowa osiedla na os. Górna Kolonia - mimo trwającej pandemii i "niesprzyjających warunków atmosferycznych", trwała w najlepsze.

Odpowiedzi na powyższe pytanie nie otrzymaliśmy, a to pytanie kluczowe. To właśnie od weryfikacji przez miasto informacji z wniosku wykonawcy o przesunięcie terminu zakończenia realizacji inwestycji i oceny wiarygodności zgłaszanych problemów zależało bowiem ewentualne naliczanie kar umownych za niedotrzymanie terminu realizacji umowy.

A te, w tym przypadku są naprawde konkretne - Zgodnie z Umową zawartą z wykonawcą, kary za opóźnienie w wykonaniu przedmiotu umowy wynoszą 0,3% ustalonego wynagrodzenia umownego brutto za każdy dzień opóźnienia - informuje rzecznik. Łatwo więc policzyć, że w grę wchodzą bardzo poważne pieniądze - ponad 26 tys. PLN za każdy dzień opóźnienia w realizacji przedmiotu zamówienia. 

Przy zakładanym opóźnieniu w realizacji przedmiotu zamówienia (w sumie 243 dni) - potencjalne kary mogły by wynieść aż 6,4 mln PLN (przy 8,75 mln PLN wartości całej inwestycji). Wartość tylko ostatniego uwzględnionego przez miasto przesunięcia terminu realizacji inwestycji (w odniesieniu do kar zapisanych w umowie) to prawie 2,4 mln PLN!


Komentarze

+2rctoja2021-03-08 10:52#18
Ja mam pytanie z innej strony:
Czy osoby zarządzające tą inwestycją, rozmawiały z osobami jeżdżącymi na desce, rowerze itp. (uczestnikami takich obiektów)? Ten projekt ma bardzo wysokie rampy - przy amatorskiej i weekendowej zajawce bardzo trudne do opanowania. Nie lepiej byłoby zrobić mniejsze schody, kilka rurek, podjazdów, bloków?
Eh zresztą, co ja chcę osiągnąć. Ktoś dostał kasę i niech robi. Władza będzie się chwaliła.
Cytuj
+13Trat2021-03-06 09:16#17
Cytuję cyniczna:
Cytuję Andrzej Węgorz:
Sprawa jest prosta. Wykonawca pewnie płaci komuś pod stołem za zgodę na przesuwanie terminów odbioru, więc nie zapłaci kar umownych wynikających z umowy i spokojnie może sobie realizować inne inwestycje.


bardzo proste to pan ma za to myślenie


Znasz inny sensowny, być może nawet i mniej prawdopodobny a możliwy powód nienaliczania kar wykonawcy?
Cytuj
-18cyniczna2021-03-05 22:58#16
Cytuję Andrzej Węgorz:
Sprawa jest prosta. Wykonawca pewnie płaci komuś pod stołem za zgodę na przesuwanie terminów odbioru, więc nie zapłaci kar umownych wynikających z umowy i spokojnie może sobie realizować inne inwestycje.


bardzo proste to pan ma za to myślenie
Cytuj
-11bobas2021-03-05 22:56#15
Cytuję Andrzej Węgorz:
Sprawa jest prosta. Wykonawca pewnie płaci komuś pod stołem za zgodę na przesuwanie terminów odbioru, więc nie zapłaci kar umownych wynikających z umowy i spokojnie może sobie realizować inne inwestycje.
Tylko od czego jest to cholerne CBA, jak nie tego żeby prześwietlać dochody i wydatki lokalnych cwaniaków na stanowskach, ukrócić rozpasanie samorządowców oraz wszechobecne kolesiostwo, krętactwo i złodziejstwo.

Obywatelu ! Weź sprawy w swoje ręce i zgłoś sprawę sam. Pisanie głupot przed monitorem nic nie zmieni. Jak czujesz ten "przekręt" to działaj !
Cytuj
-4Bialy Moorzyn PL2021-03-05 21:37#14
Cytuję Prawnik:

Ps. Nie jestem pracownikiem ani Wykonawcy ani Urzędu, od lat nie mieszkam w Skarżysku.

Ciekawe, czy Ty To Ten Którego Dawno Temu Znałem...
Cytuj
+28Hmmm...2021-03-05 19:30#13
Jak się ma to przesuwanie terminu wykonania oraz beztroskie zwalnianie wykonawcy z kar za opóźnienia do warunków uzyskania funduszy unijnych na inwestycję ?
Cytuj
+25Andrzej Węgorz2021-03-05 16:15#12
Sprawa jest prosta. Wykonawca pewnie płaci komuś pod stołem za zgodę na przesuwanie terminów odbioru, więc nie zapłaci kar umownych wynikających z umowy i spokojnie może sobie realizować inne inwestycje.
Tylko od czego jest to cholerne CBA, jak nie tego żeby prześwietlać dochody i wydatki lokalnych cwaniaków na stanowskach, ukrócić rozpasanie samorządowców oraz wszechobecne kolesiostwo, krętactwo i złodziejstwo.
Cytuj
+17mieszkaniec2021-03-05 13:22#11
O jakich karach umownych mówicie?! Jeżeli inwestor(reprezentowany przez konrada kroniga) wyraża zgodę na przesunięcie terminu wykonania inwestycji, to nie ma żadnego opóźnienia. Pytanie tylko, czy zgoda jest UZASADNIONA
Cytuj
+21skarzysko24.pl2021-03-05 12:02#10
Cytuję Prawnik:
Nawet jeśli umowna kara za każdy dzień zwłoki wynosi 0,3% wartości wynagrodzenia to zawsze, w każdej umowie jest określona maksymalna wysokość kar. Zazwyczaj jest to około 10% czasem nieco więcej ale nigdy nie będą to podawane przez Was wartości. Nie wiem jak jest w tym przypadku ale niewątpliwie można to sprawdzić.

I sprawdziliśmy - w tej konkretnej umowie nie była (chyba, że zmieniono draft umowy będący załącznikiem w ogłoszeniu do zamówienia - ale to byłoby dopiero ciekawe...). Prawda? ;)
Cytuj
-23bobas2021-03-05 09:08#9
Cytuję Mieszkaniec:
Firma od skateparku prowadzi inne roboty, startuje w przetargach na kolejne, ale inwestycji nie potrafi skończyć. Ale najważniejsze że wiadomo komu dom wykończyli...

Andrzejowi Bętowskiemu ?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wkrótce ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywa…

Opublikowano: 16.04.2021 11:53

Komentarzy: 0

Budowa zbiornika Bzin jednym z priorytetów w …

Opublikowano: 16.04.2021 10:58

Komentarzy: 0

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 0

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne