16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 09:53, 16.04.2021

 

 

Jak dbamy o czystość i porządek w mieście. Przykład? Skwerek przy ul. Kochanowskiego/Pułaskiego

Autor:
MB, Foto:M.Busiek
Opublikowano: 02 Mar 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Za kilkanaście dni powitamy kalendarzową wiosnę - dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej coraz chętniej korzystają ze spacerów i relaksu na świeżym powietrzu. Niestety po zimie - jak co roku zresztą - w miejscach przeznaczonych do rekreacji (choć nie tylko - to zasada odnosząca się do większości przestrzeni publicznej w Skarżysku-Kamiennej) zalegają śmieci. Z prośbą o interwencję ws. jednego z nich zgłosił się do nas nasz Czytelnik.

W ubiegłym roku z budżetu obywatelskiego powstał skwerek przy skrzyżowaniu ulic: Kochanowskiego i Pułaskiego. Zakres prac ograniczał się do działki należącej do Gminy (Skarżysko-Kamienna - przyp. red.). Niestety na działce sąsiedniej, a dziś już na skwerku jest dzikie wysypisko śmieci. Jak zwykle w założeniach coś miało ładnie wyglądać i służyć mieszkańcom, a w praktyce nie ma podmiotu który zajmowałby się utrzymaniem terenu w czystości. - pisze do nasz nasz Czytelnik.

I rzeczywiście - na terenie skweru nie wyrosła jeszcze trawa, a już wszędzie leżą porozrzucane śmieci. Można użytkującym skwer czynić zarzut, że śmiecą - prawdą jest jednak, że nawet gdyby ktoś chciał przykładnie dbać o porządek w tamtym miejscu, to miałby z tym problem. Na skwerze bowiem ktoś zapomniał zaprojektować i ustawić... koszy na śmieci. Tu zasadnym wydaje się pytanie - kto popełnił w tym względzie błąd na etapie projektowania i realizacji inwestycji? Jeszcze gorzej jest na sąsiedniej posesji - tam ktoś zorganizował sobie regularne dzikie wysypisko śmieci. Wszystko - jak wspomniał w mailu nasz Czytelnik - rzeczywiście stwarza wrażenie, że ktoś w Urzędzie Miasta Skarżyska-Kamiennej najwyraźniej wyszedł z założenia "wybudujemy i zapomnimy" o tej inwestycji.

Z utrzymaniem porządku nie tylko we wspomnianym miejscu, ale szerzej - w mieście, jest problem i to spory. Sprawę komplikuje sytuacja finansowa miasta (brak pieniędzy na poważne zajęcie się problemem utrzymania porządku w mieście), podejście do tej sprawy części mieszkańców "naśmiecę, przecież ktoś to posprząta", ale i problemy z jasnym wskazaniem zobowiązanych do utrzymywania porządku na danym terenie (miasto, powiat, właściciele prywatni).

Najprostszym problemem do rozwiązania wydaje się właśnie ten ostatni. Od szybkiej reakcji zobowiązanych do utrzymania porządku na danym terenie zależy to, czy problem zaśmiecania nie będzie się pogłębiał - wszak nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy mają o wiele większą tolerancję do śmiecenia w miejscach, gdzie już zalegają śmieci, bo "dodatkowy śmieć przecież nic nie zmieni".  Kluczowym wydaje się stworzenie jasnego i łatwo dostępnego narzędzia w postaci wykazu danych kontaktowych do osób (wraz z zakresem ich kompetencji) odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście - osób, którym bez wcześniejszego żmudnego przeglądania BIP UM Skarżyska-Kamiennej w poszukiwaniu danych kontaktowych można zgłosić problemy w tym obszarze.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej do tej kwestii odnieśli się również radni. 

- Bardzo często mieszkańcy zwracają się do radnych z pytaniami dot. tego, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku i czystości na danym terenie. Bardzo bym prosił o przygotowanie odpowiedniej zakładki na stronie internetowej miasta z danymi kontaktowymi do pracowników wydziału, do pracowników firm odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i czystości w mieście (zajmujących się tym na zlecenie miasta), ale również - w przyszłości - do urzędników i przedstawicieli firm odpowiedzialnych za koszenie miejskich terenów. Mieszkańcy w łatwy sposób uzyskają czytelną informację, do kogo należy zgłaszać problemy występujące w tym obszarze. To usprawni cały proces zgłaszania problemów, ułatwi też egzekwowanie obowiązków właścicieli terenów w zakresie utrzymania czystości i porządku. - powiedział radny Konrad Wikarjusz.

- To dobry pomysł - wtórował radnemu Leszek Golik, Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. Golik zwrócił również uwagę na potrzebę rozwinięcia tego pomysłu o ogólnodostępny wykaz/mapę terenów będących własnością gminy lub zarządzanych przez gminę, który pomógłby mieszkańcom w określaniu prawidłowych adresatów ewentualnych uwag.  - Nie wszyscy potrafią odróżnić drogę powiatową od miejskiej, nie wszyscy potrafią odróżnić trawnik miejski do trawnika np. Spółdzielni Mieszkaniowej - dodał przewodniczący.

O sprawę bałaganu na skwerze u zbiegu ulic: Kochanowskiego i Pułaskiego, ale również o dalsze losy informatora, o który postulowali radni zapytaliśmy rzecznik prasową Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej, p. Izabelę Szwagierek - po otrzymaniu odpowiedzi opublikujemy ją na łamach naszego portalu.


Komentarze

-1tsk2021-03-05 13:59#15
Takie obrazki świadczą wyłącznie o kulturze i wychowaniu!!! Zgodzę się że koszy jest zbyt mało, te które są przy przystankach, są zaraz zapychane śmieciami z gospodarstw domowych (wkładane do tych koszy całe reklamówki/worki śmieci). W lesie który ciągle jest bezczelnie karczowany też brak poustawianych koszy i dlatego śmieci należy wyrzucać gdzie popadnie?? Okoliczne lasy są potwornie zaśmiecone, najbardziej pod siedzibą nadleśnictwa, które te lasy karczuje, wystawiając przy okazji tablice "upamiętniające" jodłę świętokrzyską. I tam też jest stado zatrudnionych na państwowych posadkach i nikt stamtąd też nie ruszy 4 liter by te śmieci pozbierać i dopilnować porządku! W tym pobliskim lesie też było pięknie, były od lat ścieżki, zawsze można było spotkać, sarny, jelenie, wiewiórki, dużo ptactwa, także dziki, ale te zwierzęta były U SIEBIE! Teraz ich tam już się nie spotka: zostało to wszystko wykarczowane, zwierzyna wypłoszona a ścieżki zaorane przez ciężki sprzęt wywożący drewno z lasu. A las zaśmiecony... no bo brak koszy, oprócz tych stojących przy tej nieszczęsnej drodze krzyżowej (w lesie!)....
Cytuj
+2Mieszkaniec2021-03-03 19:34#14
Miasto może być "biedne" ale porządek musi być ale jak ma być jak nikt z władz nie jest tym zainteresowany, Podróżnik ma wywalone ważne tylko aby coś dziabnąć i powozić się z Prezesikiem od autobusów , następny Gwiazda Facebooka tylko myśli o lansie, gdzie sobie fotkę zrobić, tworzone kolejne zbędne spółki od rzeczy zbędnych , sztucznie tworzone stanowiska "dla swoich", które nic nie wniosą. A w mieście brud, smród i ubóstwo ale zamiast się tym zająć to lepiej fotki stadionu z napisami na śniegu wrzucać...Żenada...
Cytuj
+3Wujek Stefan2021-03-03 13:26#13
Mamy za to 30 urzędników tylko w gminie od ochrony środowiska.
Cytuj
+4elo elo2021-03-03 07:37#12
Cytuję Donata Gorylica:
[quote name="elo elo"]
Patrząc po jakości działań i kulturze osobistej pisioków to nazwa może być tylko jedna: nietrzeźwych menadżerów sportu albo kochliwych i bogobojnych radnych z Pawłowa.
A od Naszego Granatu to trzymaj się z daleka łysy wężu. Nie potrzeba nam takich pomocników.


Ziomuś jeśli serio wierzycie, że Kronig wam wybuduje stadion to wierzcie sobie dalej, jedyną zaangażowaną osobą z Urzędu Miasta jest Prezydent Brzeziński i chwała mu za to, Kronig ma w dupie stadion, kibiców, mieszkańców itd... on chce basen żeby sobie popływać i pozjeżdżać na zjeżdżalni a nie chodzić na mecze... Grunt mu się sypie pod nogami więc teraz wszystko obieca. Kolejną sprawą jest to za co owy stadion będą modernizować (budować), Fundusze Norweskie - raczej nie, Fundusz Inwestycji Lokalnych - raczej nie, Ministerstwo Sportu - wnioski najpewniej dopiero będzie można składać w drugiej połowie roku. Pozostaje to co zostanie z basenu... a co może zostać? przy obecnych cenach budowy to raczej 0 zł, chyba, że będzie cięty projekt basenu i będziemy mieli basen bez rewelacji i stadion z jednym sektorem ale nowym :D . Rozmawiając dalej czy Klub Granat udźwignie rozgrywanie meczy na nowym stadionie? Czy nowy stadion sprawi, że pokaże się inwestor z milionem na koncie i wpłynie na rozwinięcie Klubu? Baseny są nierentowne - Gminy dokładają do nich podobnie ze stadionami...
Stadion jest potrzebny, Basen jest potrzebny tylko żeby owe inwestycje nie okazały się kukułczym jajem dla miasta...
PS. nauka czytania ze zrozumieniem jest wskazana :)
Cytuj
+4mieszkaniec2021-03-03 06:59#11
Z przeczytanych komentarzy wnioskuję, że koszy, czy pojemników na śmieci nie postawiono bo i tak cytuję "Również instalacja dodatkowych koszy nawet co 10 metrów nie do końca zda egzamin. A dlaczego ? Dlatego, że wychowany wrzuci śmieci do kosza, wandal kopnie w kosz i wszystko wysypie, a niewychowany rzuci śmieć obok kosza." To tak jakby powiedzieć: w tym zalewie ryba nie bierze. A zarzuciłeś wędkę, założyłeś robaka na haczyk, zanęciłeś? Zrób to, a okaże się że ryba bierze. Postawcie kosze przy każdej ławce, a okaże się, że spełnią swe zadanie.
Cytuj
+2gwarancje2021-03-03 00:01#10
Może z tego informatora będzie można się również dowiedzieć, kto monitoruje gwarancje udzielane przez wykonawców miejskich inwestycji. Często widać niedoróbki, albo fatalnej jakości surowiec i nikt tego nie poprawia. Ubytki w kostce chodnikowej, bo pewnie "kreatywnie" wyprodukowano ją z piachu, wybrzuszenia i fałdy na ledwo oddanych odcinkach chodników nie spędzają snu z powiek urzędnikom, a powinny. Kończy się okres gwarancji na surowiec, czy wykonanie i urzędnik, nazywający się zapewne inspektorem, powinien wyegzekwować naprawę. Dobrze byłoby wiedzieć, ile razy w każdym roku korzysta się z takiej procedury, o ile procedura jest.
Cytuj
-4Donata Gorylica2021-03-02 21:42#9
Cytuję elo elo:
Fajny jest Pan przewodniczący Golik, on zawsze jedynie co powie to: ...fajny pomysł, ciekawa idea, podoba mnie się itd... a jak co do czego to czekamy na coś po parę lat... swoją drogą czy już wiadomo czyje imię będzie miał nowy stadion który (raczej nie) powstanie ? :)
Moje propozycje:
a) im. Funduszy Norweskich
b) im. Sami wiecie kogo - KK
c) im. tej prawie 90 letniej babuni co wykupiła Inwestycje Miejskie (spółki powołanej przez KK) za 40 milionów , żeby KK mógł dwa miesiące później odkupić za ponad 60 baniek...
d) im. tolerancji w Urzędzie Miasta
e) im. Arki Bernatki
f) im. trefnych delegacji na koszt mieszkańców
g) im. kabrioleta
h) im. pitbulli
i) im. syfu na mieście

w sumie można by tak cały alfabet propozycji walnąć :)


Patrząc po jakości działań i kulturze osobistej pisioków to nazwa może być tylko jedna: nietrzeźwych menadżerów sportu albo kochliwych i bogobojnych radnych z Pawłowa.

A od Naszego Granatu to trzymaj się z daleka łysy wężu. Nie potrzeba nam takich pomocników.
Cytuj
+6Wójcik Barbara2021-03-02 17:18#8
A nikt nie zauważył psie odchody.Na cały blok jeden kosz.ŻENADA.
Cytuj
+14elo elo2021-03-02 13:28#7
Fajny jest Pan przewodniczący Golik, on zawsze jedynie co powie to: ...fajny pomysł, ciekawa idea, podoba mnie się itd... a jak co do czego to czekamy na coś po parę lat... swoją drogą czy już wiadomo czyje imię będzie miał nowy stadion który (raczej nie) powstanie ? :)
Moje propozycje:
a) im. Funduszy Norweskich
b) im. Sami wiecie kogo - KK
c) im. tej prawie 90 letniej babuni co wykupiła Inwestycje Miejskie (spółki powołanej przez KK) za 40 milionów , żeby KK mógł dwa miesiące później odkupić za ponad 60 baniek...
d) im. tolerancji w Urzędzie Miasta
e) im. Arki Bernatki
f) im. trefnych delegacji na koszt mieszkańców
g) im. kabrioleta
h) im. pitbulli
i) im. syfu na mieście

w sumie można by tak cały alfabet propozycji walnąć :)
Cytuj
-5lukator2021-03-02 12:58#6
Cytuję No właśnie.:
Takie informacje- kto za co odpowiada w urzędzie, powinny być dostępne już od dawna, aż dziwne że do tej pory nikt na to nie wpadł. Widniejące w BIP informacje np. stanowisko ds. komunalnych czy ds. gospodarki odpadami, nic nie mówią interesantowi, który szuka konkretów. Szkoda że ludzie nie myślą samodzielnie i dopiero tego typu artykuł musi zobligować do wprowadzenia czegoś, co powinno być oczywiste.

Informacja kto i za co odpowiada w urzędzie, powiecie, województwie, kraju nic nie wniesie do sprawy, ponieważ kultury i porządku trzeba nauczyć się we własnym zakresie. Również instalacja dodatkowych koszy nawet co 10 metrów nie do końca zda egzamin. A dlaczego ? Dlatego, że wychowany wrzuci śmieci do kosza, wandal kopnie w kosz i wszystko wysypie, a niewychowany rzuci śmieć obok kosza. Wniosek jest taki, iż do wychowania nie potrzeba urzędnika.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wkrótce ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywa…

Opublikowano: 16.04.2021 11:53

Komentarzy: 0

Budowa zbiornika Bzin jednym z priorytetów w …

Opublikowano: 16.04.2021 10:58

Komentarzy: 3

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 2

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne