Autor:
Z.B, Urząd Marszałkowski, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 22 Sty 2021
Oceń:
W piątek, 22 stycznia, Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu odwiedził województwo świętokrzyskie. Premier gościł m.in. w Michniowie, gdzie zapoznał się z realizacją przygotowywanego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
Wiceminister przed zwiedzeniem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie złożył wiązankę na mogile zbiorowej. Później dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Siokora wraz z dyrektorką Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oprowadzili gości po Mauzoleum.
W wizycie wzięli udział również przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Parlamentarzyści Krzysztof Lipiec, Anna Krupka, Agata Wojtyszek, Krzysztof Słoń oraz zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
- Jesteśmy tutaj po to, by uczcić ofiary, pokłonić się ich pamięci, i zwrócić się dzisiaj do współczesnych, że musimy pamiętać, nie istniejemy bez pamięci, nie ma tożsamości narodowej bez pamięci. Jesteśmy w miejscu, które jest symbolem martyrologii polskiej wsi. Michniów jest symbolem tej martyrologii. Michniów to jest miejsce święte, a jednocześnie dla każdego z nas to instytucja pamięci. Każda wspólnota stara się dbać o swoją tożsamość i pamięć, dlatego też naszym obowiązkiem jest dbanie o historię, pamięć o sytuacjach z przeszłości, które świadczą o próbie ludzkiej kondycji – mówił podczas wizyty w Michniowie premier Piotr Gliński
– Michniów to symbol eksterminacji i agresji wobec polskiego narodu, miejsce zbrodni, a także pomnik dla ofiar mordu. Wieś dla nas zawsze stanowić będzie zalążek polskości, z jej potencjałem rozwoju, tradycją, kulturą, zasobami wiedzy, religią. Musimy i chcemy pamiętać o takich miejscach i o tej często trudnej, bolesnej pamięci. Tym, którzy polegli, jesteśmy to winni – podkreślał premier.
Obiekt oficjalnie jeszcze nie jest otwarty, związane jest do obowiązującymi obostrzeniami, jak tylko zostaną poluzowane obostrzenia obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym. Wstęp będzie bezpłatny.
W 2009 r. ogłoszony został konkurs na projekt gmachu muzeum, w którym zwyciężyła pracownia Nizio Design International. Rok później rozpoczęły się prace budowlane, zakończone jesienią ubiegłego roku. Obecnie dobiegają końca prace przy stałej ekspozycji muzealnej.
Mauzoleum ma być ośrodkiem wymiany myśli i doświadczeń historycznych. Forma budynku oraz multimedia, które uatrakcyjnią zwiedzanie, dodatkowo będą sprzyjać przyswajaniu wiadomości o tragicznych losach Polaków w okresie II wojny światowej.
Zgodnie z koncepcją architektoniczną Mauzoleum to jeden długi budynek, podzielony na segmenty o powierzchni około 2000 metrów powierzchni wystawienniczej. Budynek ma postać Domu – Chaty, składa się z segmentów zamkniętych i otwartych. Na całej długości budynku zostały wykonane przerwy w ścianach – przeszklone przegrody oddzielające od siebie poszczególne części. Nocą monument będzie przypomniał zwiedzającym płonące wsie i chaty. Poprzez przegrody zwiedzający będą mieli możliwość wyjścia na zewnątrz, gdzie – po obu stronach budynku – zostały ustawione czterometrowe krzyże, wykonane z nadpalonego drewna.
Komentarze
Przecież Grubson napisał to co napisał, już po Twoim wpisie o debilizmie i mojej ostatniej wypowiedzi.
O co chodzi...przeczytaj wpisu powyżej niejakiego "grubson - a"...czy to nie jest debilizm....
Ciekaw czy taki komentarz wpisałby gdyby wśród pomordowanych byli członkowie jego rodziny.
Ręce do góry niech walą się mury
Cała swołocz wypier@@@@
Niebać PIS
Cytuję suchedniowianin:
Nie pluj na nikogo, nie wyzywaj od debili tylko napisz o co Ci chodzi.
Szacunek wieczny zamordowanym przez Niemców w Michniowie, zamordowanym na Borze i Brzasku, Żydom zamęczonym w zakładach Hasag, ludziom rozstrzelanym przy Niepodległości i w innych miejscach naszego miasta i w okolicznych wioskach, oraz w innych których tu nie wymieniłem. Wieczny szacunek i pamięć.
Jak o nich nie będziemy pamiętać i nasze dzieci o nich zapomną, to Polski nie ma.
Nie pluj w studnię... bo może ci przyjść czerpać z niej wodę
Zainteresuj się kto został obsadzony na etatach w tym miejscu: z konkursu czy wg nadania z ręki pisowskiej, to zmienisz zdanie. Krytyka takich zachowań nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku dla tego miejsca, to brak akceptacji na tego typu zachowania , zwłaszcza w takich miejscach! Polityczna transmisja z mszy ze Starachowic... co tu komentować?
na nekrofilli uprawiają wszystko! Politykę, kasiorę i program "rodzina (pisiorów) na swoim +". nIEBAĆ pis!
Ale Ci dojna propaganda czuprynę pod beretem potargała.
O budowie mauzoleum w Michniowa nie decydował PiS. . Budowę rozpoczęto co nawet wynika z treści artykułu w 2009 roku. Wtedy rządził największy wróg Kaczyński ego.
Jeżeli to było otwarcie, to gdzie władze gminne i powiatu. Oj niegodni, oj niegodni oni !!!!
Co PIĘĆ lat w rocznicę pacyfikacji Michniowa od dziesięcioleci przyjeżdżały do tej miejscowości najwyżsi dostojnicy partyjni i czynnie uczestniczyli w obchodach. To faktycznie ta partia doprowadziła do budowy mauzoleum i nie był to PiS ani PC. Były lata, że droga przez Michniow z powodu uroczystości nie można było normalnie przejechać.
PiS wykorzystuje propagandowo jedynie to miejsce. Historię można zakłamywać i żarliwie modlić się i wygłaszać płomienne mowy na mogiłach poległych i zamordowanych. Ale takie postępowanie to nie patriotyzm tylko tępa propaganda. Ależ to trudne dla co poniektórych do zrozumienia. Prawdziwy patriota błysku fleszy, stada usłużnych klakierów i mocnych wzmacniaczy nie potrzebuje.