26.02.2021 Ostatnia aktualizacja 14:10, 26.02.2021

Al. Tysiąclecia do przebudowy za środki z FIL? Czas na lobbing.

Autor:
skarzysko24,Foto:Google
Opublikowano: 17 Sty 2021
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wiemy już na jakie inwestycje powiat skarżyski chce pozyskać środki w ramach drugiego naboru wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na liście wniosków znalazła się m.in. długo oczekiwana "Rozbudowa al. Tysiąclecia w Skarżysku-Kamiennej" - ulicy przez wielu nazywanej "najgorszą drogą w mieście", czy też "samorządową drogą wstydu".

Przypomnijmy - Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na "inwestycje bliskie ludziom". Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 12 mld PLN (w tym: 6 mld PLN – środki, które trafiły latem 2020 roku do wszystkich gmin i powiatów w całej Polsce - wsparcie wyliczone przez algorytm, 4,35 mld PLN – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach konkursu rozstrzygniętego w grudniu 2020 roku - o kontrowersjach wokół jego wyników więcej TUTAJ, 1,65 mld PLN – środki przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego w ramach bieżącego konkursu i 250 mln PLN skierowane do gmin popegeerowskich).

W bieżącym naborze środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczone są na wsparcie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł. O wsparcie w ramach tych środków mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. W tym naborze JST mogły złożyć maksymalnie 3 wnioski.

Zarząd powiatu skarżyskiego jeszcze w ub. miesiącu zajął się wyborem zadań, które zgłosi do bieżącego naboru do FIL. "Na stole" znalazły się m.in. zadania rekomendowane przez Zarząd Dróg Powiatowych - m.in.: "Rozbudowa al. Tysiąclecia w Skarżysku-Kamiennej na odcinku od skrzyżowania z ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Sokolą", "Przebudowa drogi powiatowej nr 0446T w msc. Sorbin gmina Bliżyn", "Budowa drogi powiatowej nr 0573T w msc. Majków – Michałów w gminie Skarżysko Kościelne", "Rozbudowa drogi powiatowej ul. Łyżwy w Skarżysku-Kamiennej",  "Rozbudowa drogi powiatowej nr 0307T w msc. Zalezianka, gmina Łączna" i "Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego obejmującego wykonanie przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej nr 8 Warszawa – Kraków i skomunikowania Osiedla Dolna Kamienna z Osiedlem Przydworcowym w Skarżysku-Kamiennej".

Ostatecznie ustalono, że z wspomnianej listy, do FIL powiat skarżyski zgłosi dwie inwestycje drogowe: 
- "Rozbudowa al. Tysiąclecia w Skarżysku-Kamiennej na odcinku od skrzyżowania z ul. Słowackiego do skrzyżowania z ul. Sokolą"
- "Rozbudowa drogi powiatowej ul. Łyżwy w Skarżysku-Kamiennej"
Listę wniosków uzupełni także wniosek dot. inwestycji w budynek należący do powiatu:
- "Termomodernizacja budynku przy ul. Sikorskiego 20 w Skarżysku-Kamiennej wraz z adaptacją pomieszczeń na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy".

To pierwszy raz, gdy powiat skarżyski (właściciel drogi) skłąda wniosek dot. przebudowy al. Tysiąclecia - jednej z głównych ulic miasta, jednocześnie (przez jej fatalny stan) będącej niechlubną wizytówką Skarżyska-Kamiennej. O tym, że to ważna inwestycja nie trzeba chyba przekonywać nikogo (z jednej strony łączy bowiem tereny, na których w najbliższym czasie planowane są spore inwestycje mieszkaniowe i handlowe - np. budowa nowego targowiska, z drugiej obsługuje największe skupisko szkół w mieście, budynek MCK i główny plac miasta - pl. Staffa).

W obliczu rozstrzygnięć ostatniego naboru wniosków do FIL zasadnym wydaje się pytanie - czy przy dzieleniu środków w bieżącym naborze będą wzięte pod uwagę racjonalne przesłanki, czy jedynie wola polityczna? Jeśli istnieje zagrożenie, że do uzyskania dofinansowania kluczowym elementem będzie lobbing - kierując się złożonymi niedawno deklaracjami ze strony lokalnych członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy zapewniali o wsparciu starań lokalnych samorządów w staraniach o środki z FIL - wypada zaapelować: "Panie i Panowie z PiS, pora zacząć lobbować za realizacją wspomnianych wcześniej zadań inwestycyjnych". 

Efektów tych działań - w postaci listy projektów dofinansowanych w bieżącym naborze - należy spodziewać się w marcu lub kwietniu br. Do tematu oczywiście wrócimy.


Komentarze

+5prawda i smród2021-01-19 22:21#13
proszę tylko żeby nie zapomnieć o znakach drogowych żeby ich więcej postawić niż na Metalowców - to znów będziemy we wszystkich wiadomościach - to nie wstyd pobić własny rekord , sztuką jest żeby pozostał w mieście
Cytuj
-8Stiru2021-01-19 15:43#12
Właśnie dlatego Starachowice dostały, dostają i będą dostawać więcej pieniędzy z naszych podatków niż Skarżysko
https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,26699480,niespodziewane-ocieplenie-w-relacjach-prezydenta-starachowic.html#s=BoxLoKiMT
Trzeba się pomodlić i ukorzyć przed PiS OWCAMI to "piniondze benndom". Wita już jak siem robi politykem?
Cytuj
+12my_lokalni_ludzie2021-01-18 14:53#11
Do STAROSTY i PREZYDENTA
Radnych Miasta i Powiatu
Panie i Panowie jest jeszcze czas – ZASTANÓWICIE SIĘ PROSZĘ, bo to decyzja na kilkadziesiąt lat i następnych pokoleń!

- Tysiąclecia nie powinna być deptakiem tylko alternatywą dla Niepodległości ze ścieżką rowerową
- Sokola powinna być zamknięta dla ruchu kołowego od Tysiąclecia do Niepodległości - bazaru kiedyś nie będzie i to ten nasz kawałek „deptaku” i „rynku” na którym można zrobić nawierzchnię z kostki brukowej jak obecnie ul. Leśna + ławki, skwery itp.
- Na odcinku Niepodległości/ Park do Niepodległości/Zielna powinno być ograniczenie do 2,5 t z wyłączeniem zaopatrzenia i autobusów (komunikacji)
- Obecne miejsce postoju busów przy parku powinno być przeniesione na zajezdnie MKS przy Szydłowieckiej która i tak świeci pustkami
- Przydały by się małe ronda na skrzyżowaniu Sokola/Tysiąclecia i Sokola/Niepodległości
- Likwidacja zajezdni MKS przy Sokola/niepodległości – wystarczy 1 lub 2 przystanki a autobusy winny startować z zajezdni przy Szydłowieckiej, dzięki temu byłby kolejny kawałek „rynku”

Taka mała / duża zmiana pozwoliła by na wygospodarowanie centrum, deptaka, rynku – zamykając go od małego deptaku między SDH Bartek a bazarem po a’la rynek zamknięty budynkiem poczty, nowego dworca PKP, dworca busów i właśnie DH Stempo i SDH Bartek.
Nie mówimy to o radykalnej przebudowie ‘centrum” na która nie ma i raczej nie będzie pieniędzy.
Można wykorzystać i zaaranżować to co mamy zmieniając organizację ruchu na początek.

Tereny boiska „Sokół” zostaną kiedyś sprzedane i będzie tam jakiś kompleks mieszkaniowo/usługowo/komercyjny więc tam centrum z deptakiem i jakimś małym rynkiem nie będzie.... nie oszukujmy samych siebie

Czy Państwo mogą choć raz popracować ponad podziałami dla dobra nas i naszych dzieci tworząc spójne centrum miasta?
Cytuj
-11Stiru2021-01-18 13:45#10
To tak dla przybliżenia tematu, jak to z tym FIL-em jest.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/fundusz-inwestycji-lokalnych-prof-flis-to-jest-kwestia-aparatu/0lx4n0b
Co by rozświetlić kagankiem oświaty nasz mroczny zaścianek .
"- To nie jest kwestia elektoratu. To jest kwestia aparatu. Widać, że nawet w tych miejscach, gdzie przegrywał Andrzej Duda, to jeśli rządzą tam "swoi", to dostają, a tam, gdzie wygrywał, to jeśli rządzą przeciwnicy, potrzeby mieszkańców są ignorowane - mówi w rozmowie z Onetem jeden z autorów badania prof. Jarosław Flis ."
i jeszcze co nieco światłości od profesorskich głów:
"Eksperci obliczyli również wysokość dotacji na jednego mieszkańca w zależności od opcji politycznej, z jakiej pochodzi włodarz. Średnia wysokość dotacji dla całego kraju wyniosła 83 zł na jednego mieszkańca. Jednak w gminach rządzonych przez blok senacki ta kwota to tylko 25 zł. Nieco lepiej jest regionach, gdzie rządzi kandydat lokalny, który pokonał kandydata PiS - 60 zł. ".
" Szczególnie "sekowane" są te gminy np. w województwie podkarpackim lub podlaskim, gdzie wójtami są kandydaci bloku senackiego. Prawie wszystkie zostały pominięte, choć też głosowały na Andrzeja Dudę.".

Zresztą sami przeczytajcie artykuł. A że PiS i jego zwolennicy przepełnieni są ogromną miłością do obecnego prezydenta Skarżyska - co widać i w poniższych postach - to jest jak jest.
Cytuj
+15skarzysko24.pl2021-01-18 10:53#9
Cytuję bezogródek:
Remont tej ulicy powinien zostać w części sfinansowany przez dewelopera którego pojazdy z budowy niszczą już fatalną nawierzchnię.Moim zdaniem ważniejszą "nitką"komunikacyjną dla mieszkańców jest ulica Niepodległości.

Według naszych informacji deweloper finansuje/sfinansował koszt dokumentacji projektowej (zdaje się, że odcinka od al. Piłsudskiego do ul. Sokolej).
Cytuj
+15bezogródek2021-01-18 10:24#8
Remont tej ulicy powinien zostać w części sfinansowany przez dewelopera którego pojazdy z budowy niszczą już fatalną nawierzchnię.Moim zdaniem ważniejszą "nitką"komunikacyjną dla mieszkańców jest ulica Niepodległości.
Cytuj
+19KierowcaBombowca2021-01-17 20:58#7
Cytuję Ziomek:
A może na tej ulicy zrobiliby Państwo strefę zamkniętą na jakiś deptak-spacerniak dobrze oświetloną z drogą dla rowerów, ławkami itp. Blisko park,stadion. Dojazdy do nielicznych budynków mieszkalnych do zaprojektowania! W mieście nie ma rynku ani nic podobnego. Kierowcy już przyzwyczaili się omijać tę ulicę.

Żeby takie coś zrobić to trzeba mieć jaja. A tych nie ma obecny typ co się zwie prezydentem ani poprzedni. Czy następca będzie mieć? Nikogo takiego na horyzoncie nie ma. Trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, zaplanować dojazd do działek, które tam są. Ale lepiej udawać, że się coś robi, przy ewentualnym finansowaniu z zewnątrz wybrać "dobrą" firmę, i tak to się kręci.
Skoro przez tyle lat nie zaorali tej ulicy to nic się nie zmieni. Park w opłakanym stanie, zarośnięty. Zieleń miejska leży i kwiczy. Ale wydział w um jak i w starostwie jest, a co. Przecież pieniądze trzeba brać.
Urząd miasta i starostwo powinni zaorać.
Cytuj
+4Pytanie do Starostwa2021-01-17 19:42#6
A kiedy dalszy remont drogi od Lublina - od Gminy Kościelne
Do przejazdu kolejowego w Skarżysku-Kamiennej - ETAP 3 ???
Bo niestety ta droga pęka w półowie, szczególnie koło Kościoła
Ci co jeżdza wiedza o czym mówie.
Cytuj
+14wiejski rumieniec2021-01-17 18:24#5
Cytuję Pomyk:
O! Nasz menago Bobas będzie miał okazję do napisania paru postów na fb. Co prawda to nie droga gminna, ale polansować się można.
Czy Wam też wydaje się, że ostatnio coś go na "mieście" bylo mało widać? Covida ma czy co?

bobas ma inną chorobę - pazerność i otłuszczoną korę mózgową , a nie pokazuje się bo boi się niewygodnych pytań na które nie może odpowiedzieć bez konsultacji władcy marionetek
Cytuj
+17Aac2021-01-17 16:57#4
Cytuję Pomyk:
O! Nasz menago Bobas...
Czy Wam też wydaje się, że ostatnio coś go na "mieście" bylo mało widać? Covida ma czy co?

A może Wiśniewski nie odśnieżył mu ganku i biedaczysko nie wie jak z domu wyjść. :)
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

XIII edycja rozgrywek HALPN zakończona bez ro…

Opublikowano: 26.02.2021 14:47

Komentarzy: 0

Skarżyska komenda PSP ma najnowocześniejszy w…

Opublikowano: 26.02.2021 14:27

Komentarzy: 0

Rada Powiatu Skarżyskiego zabezpieczyła środk…

Opublikowano: 26.02.2021 14:00

Komentarzy: 0

Nie bądźmy obojętni

Opublikowano: 25.02.2021 21:02

Komentarzy: 0

Weź udział w ankiecie, zgarnij pakiet gadżetó…

Opublikowano: 25.02.2021 20:47

Komentarzy: 0

Trwa wycinka drzew. Przygotowania do przebudo…

Opublikowano: 24.02.2021 18:44

Komentarzy: 4

Porażka Granatu z rezerwami Korony Kielce

Opublikowano: 23.02.2021 20:59

Komentarzy: 0

Powiat Skarżyski pozyskał blisko 7 milionów n…

Opublikowano: 23.02.2021 18:13

Komentarzy: 0

Powiat przekazał firmie Trakcja S.A. teren po…

Opublikowano: 23.02.2021 10:33

Komentarzy: 3

Zwycięstwo Dany Gameb UKS Relaks z Hetmanem W…

Opublikowano: 22.02.2021 22:46

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne