30.10.2020 Ostatnia aktualizacja 17:39, 29.10.2020

Powiat skarżyski wydał kolejną część zeszytów przyrodniczych z cyklu „Piękne, rzadkie i chronione”

Autor:
Jolanta Jagiełło (Starostwo Powiatowe)
Opublikowano: 15 Paź 2020
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
„Cieszę się, że mogę znów powiedzieć: ,,Niech promuje nas przyroda!”- takimi słowami starosta Artur Berus prezentuje najnowszą publikację wydaną przez powiat skarżyski. Jest to kolejny zeszyt przyrodniczy z serii Skarżyskich Zeszytów Ligi Ochrony Przyrody pt.„Piękne, rzadkie i chronione”. W IX części tego cyklu autorzy skupili się na ukazaniu kolejnych gatunków i zagadnień otaczającej nas natury w odniesieniu do tego co wiąże się z szeroko pojętą przyrodą.
 
Powiat skarżyski wydał kolejną część zeszytów przyrodniczych z cyklu „Piękne, rzadkie i chronione”. Jest to już IX część publikacji o charakterze popularno-naukowym pokazującym walory przyrodnicze ziemi skarżyskiej. W najnowszej części tego cyklu autorzy skupili się na ukazaniu kolejnych gatunków i zagadnień otaczającej nas natury w odniesieniu do tego co wiąże się z szeroko pojętą przyrodą. Jak czytamy w słowie od Redakcji, w publikacji „znajdują się artykuły ilustrujące fakt niemożności funkcjonowania w oderwaniu od przyrody. Ale ilustrują również fakt, że brak wiedzy, bezmyślność czy brak wyobraźni może tę przyrodę niszczyć, zmieniać i modyfikować - nie zawsze z korzyścią dla nas samych”.
 
Tak więc przeczytamy tu między innymi o uwarunkowaniach przyrodniczo-historycznych jakie stwarza geologia i hydrologia Doliny Kamiennej i jaki to ma wpływ na rozwój górnictwa surowców mineralnych i przemysł metalurgiczny, wykorzystanie spadku wody  i bogactwo zjawisk i procesów geomorfologicznych, występowanie ciekawych gatunków roślin, zwierząt oraz odpowiednich warunków dla tworzenia rezerwatów przyrody. Bardzo interesująco przedstawione jest znaczenie i rola przyrody w rozwoju myśli technicznej człowieka w odniesieniu do miasta Skarżyska-Kamiennej. W zakresie przyrody nieożywionej natomiast czytelnik znajdzie bardzo ciekawy artykuł obrazujący dno dewońskiego morza, które zostało utrwalone w pokładach kamieniołomu Bukowa Góra wraz pokazaniem i omówieniem żyjących tu wówczas, bardzo interesujących przedstawicieli świata zwierząt, rywalizujących o piękno z kwiatami. W publikacji także cykl artykułów poświęconych Nadleśnictwu Skarżyska, zarówno jego stuletniej historii, jak i jego roli w ochronie siedlisk przyrodniczych czy gospodarowaniu zasobami przyrodniczymi lasów. To tylko niektóre z wielu bardzo interesujących faktów i ciekawostek przyrodniczych naszego powiatu, które autorzy opisali w książce „Piękne, rzadkie i chronione”.
 
- Dziękuję wszystkim tym, którzy ,,otwierają nam oczy" dzieląc się swoją wiedzą i ,,odkryciami". Możemy tylko zachwycać się faktem, że tyle piękna jest w naszym zasięgu. Trzeba tylko wiedzieć gdzie, kiedy, jak i na co spojrzeć, żeby się o tym przekonać – mówi w przedmowie do publikacji starosta Artur Berus dziękując autorom za zaangażowanie w powstanie publikacji oraz zapraszając wszystkich nie przekonanych i ciekawych do odwiedzenia powiatu skarżyskiego, aby osobiście przekonali się i znaleźli wiele jeszcze nieodkrytego piękna tego regionu.
 
„Piękne, rzadkie i chronione” część IX wydana została ze środków powiatu skarżyskiego w nakładzie 400 sztuk, liczy 248 stron, zawiera blisko 120 kolorowych zdjęć i ilustracji oraz artykuły 17 autorów: 
 • Zbigniew Dąbrowski: 100 rocznica utworzenia Nadleśnictwa Skarżysko.
 • Edyta Nowicka: Porozumienie dla pomników przyrody.
 • Jacek Koba: Ochrona siedlisk przyrodniczych w ramach zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Ostoja Sieradowicka” w planach urządzenia lasu Nadleśnictw Skarżysko oraz Suchedniów.
 • Przemysław Szczepański: Szkody wyrządzane przez jeleniowate na terenie Nadleśnictwa Skarżysko w latach 2017/2018.
 • Roman Noworycki: Gdy las choruje – z dronem na kornika.
 • Cezary Jastrzębski: Dziedzictwo przyrodnicze doliny rzeki Kamiennej.
 • Jan Janiec, Piotr Kardyś: Historyczne kopalnie rud żelaza na terenie Skarżyska-Kamiennej.
 • Jan Urban: Dziedzictwo geologiczne w dorzeczu Żarnówki.
 • Wiesław Mróz: Lilie wodne w kamieniołomie Bukowa Góra.
 • Wojciech Solarz: Sfałszowana przyroda – groźne inwazje gatunków obcych.
 • Bartosz Piwowarski: Mszaki nieczynnego kamieniołomu w Gostkowie.
 • Łukasz Maślikowski: Wyróżniające się fragmenty Lasów Suchedniowskich i ich ochrona.
 • Andrzej Staśkowiak: Linie kolejowe jako siedlisko przyrodnicze sprzyjające zróżnicowaniu lepidopterofauny miasta na przykładzie terenów pokolejowych w Skarżysku Zachodnim.
 • Mariusz Gwardjan: Pluskwiaki z rodziny wtykowatych powiatu skarżyskiego.
 • Ryszard Sowa: Awifauna Skarżyska-Kamiennej i najbliższej okolicy. Uzupełnienie X.
KOMUNIKATY
 • Mateusz Bolechowski: Chrząszcz, wąż i sowa – trzy przyrodnicze rewelacje z powiatu skarżyskiego.
Publikacja służyć będzie jako materiał promocyjny powiatu. Będzie ją można także wygrać w konkursach organizowanych przez powiat skarżyski. Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a Powiat skarżyski oraz strony internetowej powiatu www.skarzysko.powiat.pl.     
 
starosta Artur Berus trzyma w ręce nowo wydaną publikację pt. "Piękne, rzadkie i chronione"

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Pokazano wytyczne do projektu MPZP Górna Kolo…

Opublikowano: 29.10.2020 18:00

Komentarzy: 1

Aż 91 nowych zachorowań na COVID-19 w powieci…

Opublikowano: 29.10.2020 14:00

Komentarzy: 1

Zmarł Hubert Guza, miał 40 lat

Opublikowano: 29.10.2020 11:28

Komentarzy: 1

W Skarżysku i Suchedniowie odbyły się kolejne…

Opublikowano: 28.10.2020 21:01

Komentarzy: 37

Niewdzięczny lokator

Opublikowano: 28.10.2020 12:54

Komentarzy: 0

Drugie srebro mistrzostw Polski dla Kingi Wiś…

Opublikowano: 27.10.2020 16:18

Komentarzy: 0

II Turniej Miejskiej Ligi Piłki Siatkowej Dzi…

Opublikowano: 27.10.2020 15:28

Komentarzy: 0

Robert Dąbrowski na podium Mistrzostw Polski …

Opublikowano: 26.10.2020 21:18

Komentarzy: 0

Małżeństwo Czarneckich zwyciężyło w XVIII Mar…

Opublikowano: 26.10.2020 20:58

Komentarzy: 0

69 nowych zachorowań na COVID-19 w powiecie s…

Opublikowano: 26.10.2020 14:03

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne