30.10.2020 Ostatnia aktualizacja 17:39, 29.10.2020

Ostatnie pożegnanie st.ogn. Piotra Skarbka

Autor:
st. kpt. Tomasz Kandyba, Fot. mł. bryg. Marcin Kuźdub KP PSP Skarżysko
Opublikowano: 03 Paź 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

27 września, pełniąc służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku Kamiennej, zmarł nagle nasz kolega - st. ogn. Piotr Skarbek. 2 października w Suchedniowie zorganizowane zostały uroczystości pogrzebowe zgodnie z ceremoniałem pożarniczym.

O godzinie 14.00 wyprowadzono ciało Zmarłego z przykościelnej kaplicy pogrzebowej do Kościoła pw. Św. Andrzeja, Apostoła, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Mszę koncelebrowali m.in: ks. st. bryg. dr Jan Krynicki - Krajowy Kapelan Strażaków, ks. Marek Mrugała Kapelan Świętokrzyskich Strażaków, który wygłosił kazanie, ks. Jerzy Karbownik - Powiatowy Kapelan Strażaków. Licznie zgromadzonej rodzinie zmarłego, przyjaciołom i znajomym towarzyszyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Na koniec Mszy św. padło wiele ciepłych słów o naszym zmarłym koledze. O Jego przebiegu kariery zawodowej, w której udzielał pomocy potrzebującym, jako dobrym fachowcu, uczynnym i dobrym koledze oddanym służbie i rodzinie. Słowa podziękowania za 17 lat służby przekazali kolejno: Komendant Powiatowy PSP - st. bryg. Marcin Machowski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP - bryg. Krzysztof Ciosek, przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego - Robert Sabat oraz Z-ca Komendanta Głównego PSP - nadbryg. Krzysztof Hejduk. Na koniec głos zabrał również przedstawiciel rodziny.

Po wyjściu z kościoła uformowany został kondukt żałobny, któremu towarzyszyła orkiestra strażacka z Bodzentyna, kompania honorowa ze szkoły aspirantów w Krakowie oraz liczne poczty sztandarowe. Kondukt z trumną okrytą flagą narodową przewożoną na strażackiej drabinie udał się na cmentarz parafialny. Po odprawieniu egzekwii Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej odczytał postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o pośmiertnym nadaniu Złotej Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Flagę Państwową, Odznaczenia i czapkę zmarłego komendanci przekazali wdowie składając kondolencje pogrążonej w bólu i żalu rodzinie. Przy dźwiękach syren ciało naszego kolegi zostało złożone w grobie, a następnie trębacz trębacz odegrał melodię „Cisza”.

St. ogn. Piotr Skarbek podjął służbę przygotowawczą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej z dniem 29 grudnia 2003 r. Zajmował kolejno stanowiska służbowe: stażysty, młodszego ratownika-kierowcy, ratownika-kierowcy, starszego ratownika-kierowcy, operatora sprzętu specjalnego i od dnia 21 lutego 2020 r. młodszego operatora sprzętu.

Uprzednio, w 1999 r. został absolwentem Technikum Mechanicznego  w Suchedniowie, uzyskując tytuł zawodowy technika mechanika o specjalności budowa maszyn. Przed przyjęciem do służby w Państwowej Straży Pożarnej posiadał doświadczenie zawodowe w jednostce ochrony przeciwpożarowej. W okresie od dnia 13 maja 1997 r. do dnia 31 marca 2003 r. był bowiem zatrudniony w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej Zakładów Metalowych „Mesko” S.A. w Skarżysku-Kamiennej na stanowiskach pomocnika przodownika roty i kierowcy-mechanika. W 1997 r. ukończył kurs kwalifikacyjny szeregowców PSP w Ośrodku Szkolenia PSP w Kielcach, a następnie w 2009 r. szkolenie uzupełniające strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej przeprowadzone przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie na bazie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP   w Kielcach. Brał aktywny udział w procesie doskonalenia zawodowego. W okresie szesnastoletniej służby odbył szereg szkoleń specjalistycznych. Nabył uprawnienia do obsługi podestów ruchomych i żurawi przenośnych. Ukończył także szkolenie specjalistyczne  w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego dla podoficerów PSP oraz z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Często udzielał rad i wskazówek mniej doświadczonym kolegom. Bez zastrzeżeń i ze szczególną dbałością eksploatował powierzony sprzęt. Był ponadto wykonawcą licznych prac remontowych zmierzających do poprawy warunków socjalno-bytowych w tut. komendzie.

St. ogn. Piotr Skarbek wielokrotnie uczestniczył w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez skarżyską jednostkę podczas licznych pożarów, wypadków komunikacyjnych i likwidacji skutków innych miejscowych zagrożeń zarówno na terenie powiatu skarżyskiego, jak i ościennych. Wykazywał się profesjonalizmem, odwagą, męstwem, dzielnością, skutecznością i niezawodnością. Cechowały go poczucie odpowiedzialności i umiejętność współpracy w zespole podczas ratowania zagrożonego życia, zdrowia i mienia ludzkiego.


Ponadto funkcjonariusz regularnie reprezentował tut. komendę w rozgrywkach w tenisie stołowym. W dniu 5 marca 2020 r. we Włoszczowie zwyciężył drużynowo w finale wojewódzkim o Puchar Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach. 
W 2013 r. został odznaczony brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Pośmiertnie w 2020 r. został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli obok najbliższej rodziny Zastępca Komendanta Głównego PSP wraz z delegacją z KG PSP, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach wraz z zastępcami oraz delegacją, komendanci powiatowi z całego województwa świętokrzyskiego wraz z pocztami sztandarowymi, koleżanki i koledzy z Komendy Powiatowej PSP w Skarżyski-Kamiennej na czele z Komendantem Powiatowym, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu skarżyskiego wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Arturem Berusem, przedstawiciele służb współdziałających, sąsiedzi przyjaciele i znajomi.

st. ogn. Piotr Skarbek na zawsze pozostanie w naszych sercach! Spoczywaj w pokoju! Cześć Twej Pamięci!

Podziękowanie za pomoc w organizacji pogrzebu kierujemy do wszystkich osób, które włączyły się w przebieg tej trudnej dla nas uroczystości.


Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Pokazano wytyczne do projektu MPZP Górna Kolo…

Opublikowano: 29.10.2020 18:00

Komentarzy: 1

Aż 91 nowych zachorowań na COVID-19 w powieci…

Opublikowano: 29.10.2020 14:00

Komentarzy: 1

Zmarł Hubert Guza, miał 40 lat

Opublikowano: 29.10.2020 11:28

Komentarzy: 1

W Skarżysku i Suchedniowie odbyły się kolejne…

Opublikowano: 28.10.2020 21:01

Komentarzy: 37

Niewdzięczny lokator

Opublikowano: 28.10.2020 12:54

Komentarzy: 0

Drugie srebro mistrzostw Polski dla Kingi Wiś…

Opublikowano: 27.10.2020 16:18

Komentarzy: 0

II Turniej Miejskiej Ligi Piłki Siatkowej Dzi…

Opublikowano: 27.10.2020 15:28

Komentarzy: 0

Robert Dąbrowski na podium Mistrzostw Polski …

Opublikowano: 26.10.2020 21:18

Komentarzy: 0

Małżeństwo Czarneckich zwyciężyło w XVIII Mar…

Opublikowano: 26.10.2020 20:58

Komentarzy: 0

69 nowych zachorowań na COVID-19 w powiecie s…

Opublikowano: 26.10.2020 14:03

Komentarzy: 5

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne