31.10.2020 Ostatnia aktualizacja 17:52, 31.10.2020

Rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Praosada Rydno"

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 25 Wrz 2020
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
 W piątek, 25 września, w Parku przy  Muzeum im. Orła Białego rozpoczął się Piknik Archeologiczny "Rydno", którego organizatorem jest Stowarzyszenie Praosada Rydno oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział w Skarżysku-Kamiennej i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej. Współorganizatorami są : Miejskie Centrum Kultury i  Muzeum im. Orła Białego. Piknik potrwa do niedzieli. 

Wizyta w praosadzie "Rydno" to doskonała okazja do spotkań z prehistorią, prymitywnymi metodami przetrwania, obcowania z żywiołami, nabywania umiejętności praktycznych i chłonięcia wiedzy teoretycznej. Podczas Pikniku odbywają się prelekcje, warsztaty, eksperymenty, koncert, a to wszystko na świeżym powietrzu, wśród ognisk i szałasów krytych skórami. Na terenie imprezy w związku z bezpieczeństwem może przebywać jednocześnie do 20 osób. 

Piknik Archeologiczny Praosada Rydno to impreza cykliczna, nawiązująca do epoki kamienia, popularyzująca wiedzę o rezerwacie archeologicznym Rydno i prehistorii w ogóle.
Rydno znajduje się w dolinie rzeki Kamiennej (Skarżysko-Kamienna/Wąchock). W schyłkowym paleolicie było miejscem intensywnego osadnictwa, związanego z wydobywaniem ochry hematytowej.

W programie imprezy między innymi: nauka ręcznego lepienia z gliny, wypał glinianych produktów, rozniecanie ognia, produkcja linek z włókien roślinnych, prelekcje dotyczące prehistorii regionu ekspozycja artefaktów z dorzecza Kamiennej, od prehistorii do średniowiecza, stanowisko neolityczne...

Piknik rozpoczął się w piątek, 25 września.  W pierwszym dniu można było zobaczyć m.in.  produkcję linki z włókien roślinnych,  stanowisko kultury pucharów lejkowatych, warsztat gliniarski, ekspozycję Muzeum im. Orła Białego (artefakty z dorzecza Kamiennej, od epoki kamienia do średniowiecza). Odbyły się też prelekcje:  „Praca archeologa odkrywanie przeszłości” - Monika Bajka (Pracownia Archeologicznej „Trzy Epoki”) oraz  „Historia badań na Rydnie” - Piotr Kardyś (Polskie Towarzystwo Historyczne — Oddział w Skarżysku-Kamiennej)

Program na sobotę i niedzielę:
Sobota (26 września)10:00-17:00

— prymitywna kuchnia
— wypał wyrobów glinianych w piecu praosady
— przedstawiciele osady neolitycznej w Krzemionkach

Prelekcje:

11:00 „Dlaczego Rydno... . Kilka uwag o geologii Rydna” - Jan Janiec (Polskie Towarzystwo Historyczne — Oddział w Skarżysku-Kamiennej)
16:00 „Krzemionki. Tajemnice pradziejowych kopalń krzemienia” Artur Jedynak (pracownik Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki — oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św.)

Niedziela (27 września)

10:00-16:00
— prymitywne techniki rozniecania ognia
— wypał wyrobów glinianych w ognisku
— prymitywna kuchnia

oraz konkurs na wiedzę o prehistorii o godzinie 14:00

16:00 — zakończenie imprezy

Wstęp na Piknik jest bezpłatny Komentarze

0wert2020-09-26 13:20#2
Koronka lubi imprezy masowe :lol:
Cytuj
+5Flinsron2020-09-26 09:11#1
7 osób ! Mega zainteresowanie. Niestety. Jakby zenka puszczali i fermentowane napoje za free były, to by się nie opędzili od jaskiniowców.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież