06.08.2020 Ostatnia aktualizacja 12:32, 06.08.2020

Godzina "W" w Skarżysku. Mieszkańcy uczcili pamięć Powstańców Warszawskich

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 01 Sie 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
1 sierpnia 2020 r. dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej zebrali się w jednym miejscu by uczcić pamięć Powstańców.

Przed godziną 17 na jednym z najruchliwszych skrzyżowań w mieście (ul.Krasińskiego/aleja Piłsudskiego) na kilka minut wstrzymano ruch pojazdów. Następnie - przy dźwiękach klaksonów - odpalono czerwone race świetlne.  Był to wyraz pamięci i uhonorowania poświęcenia oraz walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku.

Akcję zorganizowali kibice łódzkiego Widzewa ze Skarżyska. Do nich dołączyli motocykliści ze Skarżyska. Ponadto  na terenie powiatu skarżyskiego przeprowadzono  powiatowy trening uruchamiania syren alarmowych, który był jednocześnie formą upamiętnienia 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Syreny zostały uruchomione o godzinie 17.00, na trzy minuty.

63 dni......
Dni, w których przyjaźń zastępowała broń...
A kilka chwil szczęścia... Całe życie...
A wszystko po to, by pokazać światu... 
Czym dla Polaka jest... WOLNOŚĆ...
 
Dziękujemy Wszystkim osobom, które przyłączyły się do akcji.

Przypomnijmy:
Godzina "W" była początkiem Powstania Warszawskiego, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Powstanie zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

 

Komentarze

+4Pamiętajmy2020-08-05 22:42#14
Mam taką prośbę. Zapamiętajcie, że w związku z powstaniem zginęło około 180 tyś Polaków. Większość to cywile. Niemców i ich sojuszników wg meldunku niemiecki gen W. Bach określił na 8 196. Siły AK liczyły ok 50 tyś żołnierzy a posiadali oni ok 2 500 jednostek broni palnej. Reszta to butelki z benzyną i granaty w większości tzw filipinki podziemnej produkcji. Płk Chruściel dowódca Warszawskiego Okręgu AK przed samym wybuchem powstania powiedział "Musicie sobie zdobyć broń, idąc nawet z kijami i pałkami, a ci którzy są niezdolni do tego, pójdą pod sąd".
Nie wszyscy pamiętają lub wiedzą, ale w powstaniu zginęło ok. 2 000 żołnierzy Berlinga z I Armii LWP - Kościuszkowców.
Skarżyscy kolejarze "zorganizowali" ;-) jeden wagon materiałów wybuchowych, ale czy dotarł on do powstańców tego nie wiem. Może ktoś coś wie na ten temat?
Cytuj
-2Darkus2020-08-05 21:12#13
Cytuję taki piechur:
Widzewiacy to Ci co ostatnio pobili Swoich piłkarzy/idoli po meczu ?. Motory fajne , a gdzie przepisy o przestrzeganiu prawa ? , które Sami wyciągacie w wielu przypadkach/wypadkach. Było pozwolenie na blokadę , czy to taki spontan ? patrz Mieszkaniec . Te race to Państwo kupujecie na bieżąco czy przechowujecie od lat w tajnych magazynach? jak komuś urwie rękę albo zrani oglądającego pokaz to będzie afera i brak odpowiedzialnych . Pogotowie blisko, ale może nie zdążyć bo droga zablokowana, o zawałach , wylewach i in. zdarzeniach , choćby wypadku motocyklisty , czego nie życzę z w/w wymienionych .

Gdzie jest wylęgarnia takiej komunistycznej mentalności? Żal mi Cię człowieku.
Cytuj
+2taki piechur2020-08-05 13:32#12
Widzewiacy to Ci co ostatnio pobili Swoich piłkarzy/idoli po meczu ?. Motory fajne , a gdzie przepisy o przestrzeganiu prawa ? , które Sami wyciągacie w wielu przypadkach/wypadkach. Było pozwolenie na blokadę , czy to taki spontan ? patrz Mieszkaniec . Te race to Państwo kupujecie na bieżąco czy przechowujecie od lat w tajnych magazynach? jak komuś urwie rękę albo zrani oglądającego pokaz to będzie afera i brak odpowiedzialnych . Pogotowie blisko, ale może nie zdążyć bo droga zablokowana, o zawałach , wylewach i in. zdarzeniach , choćby wypadku motocyklisty , czego nie życzę z w/w wymienionych .
Cytuj
0Mieszkaniec2020-08-04 08:13#11
Na zdjęciach widać jak zaniedbane jest miasto. Chwasty na chodnikach, w pasach drogowych.

Sama uroczystość nie w tym miejscu. Wygląda to na anarchistyczne zgromadzenie, jakaś zadyma z blokowaniem skrzyżowania, a nie uczczenie Pamięci.

Są odpowiednie przepisy reguluące tego rodzaju manifestacje. Z wczesniejszym zgłoszeniem do odpowiednich służb: Policja, Zarządca Drogi, Straż Pożarna, Pogotowie.

Co więcej, bazgranie - czyli de facto rodzaj wandalizmu - po fladze państwowej powinno byc karane grzywną !! Baner od tego jest.

Organizatorzy powini sie wstydzić za byle jakość, a widzę - tam zdawałoby się - poważniejsze osoby.

W przyszłym roku powinna byc poważniejsza oprawa, ze względu na szacunek dla Uczestników Powstania.

To wygląda jak zwykły zadymiarski spęd mimo, że cel szlachetny.
Cytuj
+3wsiowy2020-08-03 20:31#10
Cytuję Nie wsiowy:
Do wsiowy
Każdy ma więcej wspólnego z tym wydarzeniem niż Ty łosiu. Kazdy upamietnia go tak jak mu sie podoba.
Ty pewnie siedziales w domu z pilotem i piwem w ręku.


Pudło kolego, bo akurat jak co roku byłem w godzinę W w Warszawie. Jak od 10 lat z resztą. Ale mniejsza o to.
Dobrze ktoś napisał, chcecie zabłysnąć to zróbcie coś dla miasta. Skąd akurat upodobanie do tego skrzyżowania? Nie lepiej na placu za MCK, gdzie by więcej ludzi pewnie przyszło?
Szkoda, że w Skarżysku tak mało kibiców Granatu, że swojej reprezentacji nawet nie mieli tylko Widzewscy patrioci. Pozdrówcie swoich przyjaciół patriotów z ruchu co to na hymnie gwizdają albo zamalowują patryiotyczne graffiti jak tylko jakieś spotkają.
Cytuj
-1Obserwator dyskusji2020-08-03 20:29#9
Cytuję Nieno:
Cytuję D.K:
Cytuję Nie widzewowy:
Ciężarówka rzeczywiście jak turecka tandeta ale no o gustach się nie dyskutuje NIE WSIOWY . Ważne ze Ty czujesz się ważny heheheh
Wsiowy mógł siedzieć z piwkiem i przed tv bo to bezpieczniejsze niż stanie metr od siebie w erze pandemi

Z tego co widać to komentując tylko Ty czujesz się ważny. A jestes pewnie szartm czlowiekiem jak wielu z nas.Kazdy ma prawo upamiętniac jak chce i czym chce. Tak jak Ty komentować. Tobie się nie podoba ciezarowka, komuś znak Widzewa. A mnie się podoba. I ciężarówka i ludzie, którzy coś robia. W przyszłym roku możesz się wykazać Ty.

Wykazać?zbierzcie śmiecie z kazdej ulicy miasta bo syf,skoscie trawy,skasujcie wystajace druty na Mikicy,ukarzcie cwaniakow jezdzacych na amerykanskich swiatlach od lat i z czarnymi szybami,uporzadkujcie obory zwane stadionami a potem sie bawcie w patriotow bo gnije całe miasto a wy nie widzicie.

O i mamy inicjatywę porządkowania miasta. Z tym to chyba do naszych włodarzy. A zapomniałem. Jak trzeba to ich nie ma. A z tego co widzę to wszyscy jak zwykle cwani tylko w pisaniu. A od słów do czynów daleko.
Cytuj
+8Nieno2020-08-03 16:21#8
Cytuję D.K:
Cytuję Nie widzewowy:
Ciężarówka rzeczywiście jak turecka tandeta ale no o gustach się nie dyskutuje NIE WSIOWY . Ważne ze Ty czujesz się ważny heheheh
Wsiowy mógł siedzieć z piwkiem i przed tv bo to bezpieczniejsze niż stanie metr od siebie w erze pandemi

Z tego co widać to komentując tylko Ty czujesz się ważny. A jestes pewnie szartm czlowiekiem jak wielu z nas.Kazdy ma prawo upamiętniac jak chce i czym chce. Tak jak Ty komentować. Tobie się nie podoba ciezarowka, komuś znak Widzewa. A mnie się podoba. I ciężarówka i ludzie, którzy coś robia. W przyszłym roku możesz się wykazać Ty.

Wykazać?zbierzcie śmiecie z kazdej ulicy miasta bo syf,skoscie trawy,skasujcie wystajace druty na Mikicy,ukarzcie cwaniakow jezdzacych na amerykanskich swiatlach od lat i z czarnymi szybami,uporzadkujcie obory zwane stadionami a potem sie bawcie w patriotow bo gnije całe miasto a wy nie widzicie.
Cytuj
-5D.K2020-08-03 10:55#7
Cytuję Nie widzewowy:
Ciężarówka rzeczywiście jak turecka tandeta ale no o gustach się nie dyskutuje NIE WSIOWY . Ważne ze Ty czujesz się ważny heheheh
Wsiowy mógł siedzieć z piwkiem i przed tv bo to bezpieczniejsze niż stanie metr od siebie w erze pandemi

Z tego co widać to komentując tylko Ty czujesz się ważny. A jestes pewnie szartm czlowiekiem jak wielu z nas.Kazdy ma prawo upamiętniac jak chce i czym chce. Tak jak Ty komentować. Tobie się nie podoba ciezarowka, komuś znak Widzewa. A mnie się podoba. I ciężarówka i ludzie, którzy coś robia. W przyszłym roku możesz się wykazać Ty.
Cytuj
+3@2020-08-03 09:47#6
Blokować skrzyżowanie? Po co? Żeby zabłysnąć, bo inaczej nikt nie zauważy?Przed hala sportową dużo miejsca jest, lub na placu Staffa ;-)
Cytuj
+2uwe2020-08-03 08:40#5
Kiedyś jakiś polityk określił Polskę jako "państwo teoretyczne" - ta relacja po raz kolejny to potwierdza. Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo o zgromadzeniach " w zgromadzeniach nie mogą uczestniczyć osoby posiadające przy sobie broń, materiały wybuchowe, WYROBY PIROTECHNICZNE lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia". Po co tworzyć prawo, które potem jest ostentacyjnie i w majestacie prawa łamane?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Zakończył się II etap budowy ulicy Ponurego

Opublikowano: 06.08.2020 14:32

Komentarzy: 1

Zaczęło się od dymiącej rury wydechowej

Opublikowano: 06.08.2020 13:53

Komentarzy: 0

Ćwiczenia skarżyskich strażaków na terenie Na…

Opublikowano: 06.08.2020 11:05

Komentarzy: 0

Za co kochamy oleje tłoczone na zimno?

Opublikowano: 06.08.2020 10:10