11.07.2020 Ostatnia aktualizacja 16:04, 11.07.2020

80. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku

Autor:
Z.B, Fot. Zbyszek Biber
Opublikowano: 29 Cze 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W poniedziałek, 29 czerwca, odbyły się uroczystości upamiętniające 80. Rocznicę Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku. Organizatorem wydarzenia był Zarząd i Rada Powiatu Skarżyskiego.

80 lat temu w lasach na Brzasku niemieccy okupanci dokonali zbiorowej egzekucji, w której rozstrzelano 760 osób. Wśród nich byli mieszkańcy obecnego powiatu skarżyskiego, Końskich Iłży, Starachowic, Ostrowca, Ćmielowa Opatowa Sandomierza, Buska Radomia, Kielc, Pińczowa oraz chłopi z Królewca i członkowie organizacji Orzeł Biały. Co roku przy mogile, w której spoczywają prochy tych bohaterów Starostwo Powiatowe w Skarżysku Kamiennej przy współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK organizuje uroczystości, podczas których składany jest hołd, tym którzy oddali życie dla Ojczyzny.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczne obchody miały charakter lokalny.

W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in:  Wojewoda Świętokrzyski – Zbigniew Koniusz,  Starosta Skarżyski – Artur Berus,, Zastępca Prezydenta Miasta Skarżyska – Kamiennej – Krzysztof Myszka, Wójt Gminy Bliżyn – Mariusz Walachnia, Członek Zarządu Powiatu – Katarzyna Bilska, Dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w Skarżysku – Kam. – Sławomir Ciaś, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Skarżyska – Kamiennej i okolic. delegacje szkół, marszałka województwa świętokrzyskiego reprezentował Piotr Janowski. 


Uroczystość rozpoczęto od powitania przybyłych i wprowadzenia pocztów sztandarowych. Następnie odprawiona została polowa msza święta, której przewodniczył ks. proboszcz parafii w Bliżynie Stanisław Wlazło. 

 Po zakończeniu liturgii, okolicznościowe przemówienie wygłosili starosta skarżyski Artur Berus i wojewoda świętokrzyski – Zbigniew Koniusz.

Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele delegacji złożyli kwiaty  pod pomnikiem.

Dokładnie 80 lat temu, 29 czerwca 1940 roku, tu - w pięknym lesie rozegrały się tragiczne sceny. To tu przywożono steki Polaków więzionych przez hitlerowców w budynkach skarżyskich szkół powszechnych nr 1 i 2 oraz z więzienia z Kielc. To tu czekały na nich rowy śmierci, w których bestialsko rozstrzelani Polacy pozostali na zawsze.
Ofiarami tej niewyobrażalnej, niepojętej ludzkim umysłem egzekucji przeprowadzonej przez okupantów na Brzasku były głównie osoby aresztowane w ramach wymierzonej w polską inteligencję i elity Akcji AB. Po wszystkim esesmani nakazali uprzątnąć szkoły i zatrzeć ślady tortur i więzienia Polaków. Mimo tego Niemcom nie udało się zatrzeć śladów zbiorowej mogiły w lesie Brzask. Odnalezienie grobu po wojnie było możliwe dzięki skarżyskim harcerzom, którzy oznaczyli granice dołu śmierci i pielęgnowali miejsce zbrodni - mówił starosta Artur Berus. 

Sięgając pamięcią do kart historii wiemy, że Polska, jako kraj kraj i jako naród przeszła wiele trudnych chwil. Dziś kiedy żyjemy w wolnej Polsce, a także w zjednoczonej Europie powinniśmy pamiętać o naszej trudnej historii - zaznaczał starosta skarżyski. 

W ostatnim czasie dzięki zaangażowaniu pracowników Starostwa został przeprowadzony remont i czyszczenie pomnika wraz z renowacją orła. Wykonana została na stałe drewniana altana wraz z ołtarzem, która będzie służyć do prowadzenia przez księży mszy polowych. Uregulowany został stosunek prawny działki. W partnerstwie z Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym w Skarżysku pozyskaliśmy środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego, za które jeszcze w tym roku wykonana zostanie ścieżka edukacyjna, która przybliży odwiedzającym wydarzenia tego szczególnego miejsca, a nauczycielom szkół umożliwi prowadzenie ciekawych lekcji historii - powiedział Artur Berus.Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Wysoka porażka Granatu w ostatnim meczu kontr…

Opublikowano: 11.07.2020 15:24

Komentarzy: 0

Kino plenerowe w Miasteczku Ruchu Drogowego z…

Opublikowano: 10.07.2020 22:34

Komentarzy: 1

Ulica Leśna w budowie

Opublikowano: 10.07.2020 11:09

Komentarzy: 3

Nowe witacze na rogatkach Skarżyska - Kamienn…

Opublikowano: 09.07.2020 13:23

Komentarzy: 13

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Skarżys…

Opublikowano: 09.07.2020 11:49

Komentarzy: 12

Faza grupowa WTPN 2020 zakończona, znamy ćwie…

Opublikowano: 08.07.2020 18:21

Komentarzy: 0

Nie zatrzymał się do kontroli. W organizmie 2…

Opublikowano: 08.07.2020 11:43

Komentarzy: 0

"Wakacje z piłką" - UKS Celsium I n…

Opublikowano: 07.07.2020 22:32

Komentarzy: 0

Oświadczenia majątkowe za 2019: Władze powiat…

Opublikowano: 07.07.2020 17:50

Komentarzy: 1

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi gościła u pr…

Opublikowano: 07.07.2020 16:13

Komentarzy: 13

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +


Praca Skarżysko