09.05.2021 Ostatnia aktualizacja 14:21, 09.05.2021

 

 

 

Od dzisiaj na zalewie Rejów obowiązuje zakaz pływania skuterami i motorówkami

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 21 Maj 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od dzisiaj (21 maja) obowiązuje zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów w Skarżysku-Kamiennej.  Zakaz nie dotyczy jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiornika Rejów. Stosowną uchwała została podjęta przez Radę Powiatu Skarżyskiego w dniu 30 kwietnia 2020 r. 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały wprowadzenie zakazu pozwoli na poprawę warunków akustycznych nad zbiornikiem wodnym Rejów poprzez wyeliminowanie źródeł nadmiernego hałasu, zapewni odpowiednie warunki do wypoczynku oraz bytowania ludzi.

Dzisiaj przy miejscu, gdzie były wodowane motorówki i skutery wodne pojawiły się znaki zakazu pływania statków o napędzie mechanicznym i zakazu ruchu skuterów wodnych.  Jest też treść uchwały wraz z uzasadnieniem. 

Jak udało nam się ustalić, motorowodniacy odwołali się od tej decyzji, niemniej jednak, zakaz pływania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów wszedł z dniem dzisiejszym. 

Przypomnijmy uzasadnienie uchwały 

Mając na uwadze liczne skargi mieszkańców posiadających posesje w pobliżu zbiornika Rejów oraz korzystających z wypoczynku nad zbiornikiem wodnym Rejów, co do nadmiernego hałasu wytwarzanego przez jednostki pływające na zbiorniku wodnym Rejów dokonano analizy zaistniałej sytuacji i zlecono wykonanie badań akustycznych.

Opracowanie wykonała akredytowana firma specjalizująca się w wykonywaniu między innymi pomiarów hałasu. Pomiary wykonano w dwóch punktach. Według obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszar, na którym przeprowadzono pomiary hałasu znajduje się na „Terenach zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji” dla których dopuszczalny poziom hałasu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. I l. 7, 2014 r., poz. 1 12) określony jest na poziomie 55 dB w porze dnia i 45 dB w porze nocy.

Badania wykonano w czasie, kiedy Zalew Rejów był użytkowany zarówno przez jednostki pływające wyposażone w silniki spalinowe jak i wypoczywających nad zbiornikiem. Z protokołów pomiaru hałasu wynika, że pomiary dokonane dla poszczególnych jednostek pływających wykazały znaczne przekroczenie norm hałasu np. skuter wodny do jazdy siedzącej  poruszający się po północnej części zbiornika - zmierzona wartość poziomu ekspozycji od 62,4 do 71,1 dB, skuter wodny do jazdy siedzącej poruszający się po centralnej części zbiornika - zmierzona wartość poziomu ekspozycji od 68,7 do 74,3 dB, skuter wodny do jazdy stojącej - zmierzona wartość poziomu ekspozycji od 69,9 do 78,2 dB, łódź z silnikiem napędowym - zmierzona wartość poziomu ekspozycji od 69,5 do 74,8 dB. Średnie wartości wyliczone z pomiarów dla poszczególnych pojazdów poruszających się po zbiorniku wykazały poziom dźwięku wyższy niż dopuszczalne normy tj. w granicach od 68,5 do 74,1 dB. Jest to poziom dźwięku stanowiący znaczną uciążliwość dla osób wypoczywających nad zbiornikiem biorąc również pod uwagę stale zwiększająca  się liczbę pojazdów poruszających się po wodzie szybkość i częstotliwość przejazdów.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej pomiary hałasu jednostkowego, liczne skargi mieszkańców, wędkarzy, uwagi zgłoszone przez użytkowników jednostek napędzanych silnikami spalinowymi a także mając na uwadze wagę problemu i jego wpływ na mieszkańców powiatu, Zarząd Powiatu pojął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

Zarząd Powiatu, zgodnie z Uchwałą Rady Powiatu Nr 121/XBIII/2016 z dnia 29.02.2016 r. sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Powiatu Skarżyskiego, podjął Uchwałę nr 59/120/2019 z dnia 4.12.2019 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Powiatu Skarżyskiego dotyczących wprowadzenia zakazu lub ograniczenia używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów.

Zgodnie z ww. uchwałą, przeprowadzone zostało otwarte spotkanie konsultacyjne dniu 7 stycznia 2020 roku oraz badanie ankietowe przeprowadzone na stronie internetowej Powiatu Skarżyskiego w okresie od 18 grudnia 2019 roku do 8 stycznia 2020 roku. ,Ankietowani mogli skorzystać z ankiety przygotowanej do wysłania pocztą e-mailową na adres Starostwa Powiatowego. jak również z ankiety on-line.

W wyznaczonym terminie wpłynęło do Starostwa w Skarżysku-Kamiennej  15 ankiet e-mail i 391 ankiet on-line - razem 406 z czego 336 ważnych i 70 nieważnych. Za ankiety nieważne uznano miedzy' innymi ankiety zdublowane, zawierające niecenzuralne lub niepoważne komentarze a także ankiety ze sprzecznym stanowiskiem.

Z analizy ankiet wynikło, iż 75,3% ankietowanych — mieszkańców powiatu wypowiedziało  się za całorocznym zakazem używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi. 17.3% było za ograniczeniem używania jednostek i 7,4%  z odpowiedzią wynikającą z komentarzy „za” używaniem jednostek pływających.
Przeprowadzone  w dniu 7 stycznia 2020 roku otwarte spotkanie konsultacyjne prowadzone było w formie dyskusji.

Po wysłuchaniu głosów mieszkańców, licznej grupy wędkarzy oraz przedstawicieli osób używających łodzi i skuterów napędzanych silnikami spalinowymi nie wypracowano żadnego wspólnego stanowiska pozwalającego na załatwienie przedmiotowej sprawy.

Uzyskane wyniki z przeprowadzonych ankiet zostały opublikowane w dniu 29.02. 2020 roku na stronie internetowej powiatu www.skarzysko.powiat.pl

W związku z art. 1 16 ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2019 poz. 1396 ze zmian.) zgodnie z którym, „Rada powiatu, w drodze uchwały, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. ograniczy lub zakaże używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe oraz mając na uwadze przeprowadzone konsultacje społeczne. ich wynik a także wobec znacznego przekroczenia hałasu wykazanego w pomiarach jednostkowych podczas przejazdów łodziami i skuterami z silnikami spalinowymi. W celu zapewnienia ludności na terenach wypoczynkowych odpowiednich warunków akustycznych uznano za zasadne wprowadzenie całorocznego zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi na zbiorniku wodnym Rejów  Skarżysku-Kamiennej

Wprowadzenie zakazu pozwoli na poprawę warunków akustycznych nad zbiornikiem wodnym Rejów poprzez wyeliminowanie źródeł nadmiernego hałasu, zapewni odpowiednie warunki do wypoczynku oraz bytowania ludzi.

Mając powyższe na uwadze podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione


v

Komentarze

0Wojtas772020-05-26 22:49#13
Dlaczego umieszczono znak : Zakaz ruchu statków żaglowych zamiast o napędzie mechanicznym?? Tak trudno odróżnić żagiel od śruby
Cytuj
+3obserwator20202020-05-26 17:19#12
Cytuję cień mgły:
To chodzi o ten Rejów koło gdzie 40 metrów od plaży są tory i co chwila jedzie pociąg?
Pociągi zostają, czy też szkodzą wędkarzom i mieszkańcom i generują hałas?

A tak z ciekawości to ile tego mandatu za złamanie zakazu?


od 20 zł do 5000 zł
Cytuj
-12cień mgły2020-05-25 12:15#11
To chodzi o ten Rejów koło gdzie 40 metrów od plaży są tory i co chwila jedzie pociąg?
Pociągi zostają, czy też szkodzą wędkarzom i mieszkańcom i generują hałas?

A tak z ciekawości to ile tego mandatu za złamanie zakazu?
Cytuj
+14zico2020-05-24 11:52#10
Cytuję Bolek 24:
Jak obowiazuje, skoro w uchwale jest napisane że wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku urzędowym, a jakoś nie widzę publikacji, chyba ktoś pisze nieprawde !Uchwała została opublikowana w dzienniku urzędowym województwa świętokrzyskiego w dniu 6 maja 2020 roku. Weszła w życie po upływie 14 dni od opublikowania czyli 21 maja.
Cytuj
+25wypoczywający2020-05-23 16:46#9
Nareszcie nad zbiornik Rejów wróci cisza i spokój od strony wody. Teraz pozostali powinni się dołączyć do tej ciszy od strony lądu, a o zachowaniu czystości to nawet nie wspomnę.
Cytuj
-24mottorowiec2020-05-22 22:14#8
1. czy na słupie można powiesić uchwałę, a w zasadzie projekt a nie uchwałę
2. Ostatni zapis na ucwałę mówi o 14 dniach od publikacji, a nie jest opublikowane.
3. z tego co się orientuje to w ekspertyzie jest napisane, że nie jest zasadne wprowadzanie takiej strefy / ograniczenia.
Cytuj
-20Bolek 242020-05-22 20:25#7
Jak obowiazuje, skoro w uchwale jest napisane że wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku urzędowym, a jakoś nie widzę publikacji, chyba ktoś pisze nieprawde !
Cytuj
-27Grubyrysiek2020-05-22 17:47#6
Na motorach nie, na skuterach wodnych też nie, motorówki odpadają... Ja proponuję żeby wędkarze i wszyscy pozostali użytkownicy zalewu zostawiali samochody koło granatu... I niech nikt koło zalewu nawet nie waży się pierdnąć... wtedy będzie cicho i przyjemnie. A głośno bawiące się nad wodą dzieci będziemy kneblować skarpetami... Pozostaje jeszcze do rozwiązania problem głośnych kołowrotków przy wędkach...
Cytuj
+6Michal J.2020-05-22 12:59#5
Zgodnie z uchwałą zakaz dotyczy "napędów spalinowych" a nie mechanicznych??? Tabliczka do poprawy!!!
Cytuj
+22Adek2020-05-22 09:39#4
Cytuję scobel:
a druga sprawa sa jeszcze crosowcy na motorach jezdzacy..{nie drogami utwardzonymi ] TYLKO po lesie... oraz po walach nad rzeka kamienna

Tak jest, ale ta sprawa nie wymaga uchwały, bo prawo tego zabrania. Policja gdyby chciała to bez problemu wyłapałaby tych gagatków
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

W Bliżynie nad zalewem odbył się trening na d…

Opublikowano: 09.05.2021 16:05

Komentarzy: 0

„… Z ziemi włoskiej do Polski…”, czyli dzieje…

Opublikowano: 09.05.2021 15:26

Komentarzy: 0

Julia Domagała zawodniczka SKSW Skarżysko brą…

Opublikowano: 09.05.2021 11:31

Komentarzy: 0

Superpuchar ATP dla ZEORK-u

Opublikowano: 08.05.2021 22:51

Komentarzy: 0

Granat lepszy od Łysicy Bodzentyn

Opublikowano: 08.05.2021 21:41

Komentarzy: 0

Senior ofiarą fałszywego policjanta

Opublikowano: 07.05.2021 19:05

Komentarzy: 1

Wręcznie nagród w Konkursie Przedsiębiorczośc…

Opublikowano: 07.05.2021 16:26

Komentarzy: 0

Regionalna Strategia Polityki Społecznej

Opublikowano: 07.05.2021 14:59

Komentarzy: 1

Wspierają działalność stacji doświadczalnej o…

Opublikowano: 07.05.2021 09:53

Komentarzy: 0

W sobotę 8 maja otwarcie Mauzoleum Martyrolog…

Opublikowano: 06.05.2021 23:05

Komentarzy: 3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne