16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 09:53, 16.04.2021

 

 

"Skarżyski Styczeń" - w hołdzie ofiarom z kamienicy przy ul. Limanowskiego

Autor:
Z.B, Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 02 Lut 2020
Oceń:
4.5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W niedzielę, 2 lutego,w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczystość 75. rocznicy bombardowania Skarżyska - Kamiennej oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy w hołdzie ofiarom z kamienicy przy ul. Limanowskiego, w której śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.
 
Skarżyski Styczeń to uroczystość upamiętnienia osób, które poniosły śmierć w wyniku nalotów lotnictwa radzieckiego w styczniu 1945. Inicjatorem Skarżyskiego Stycznia jest Łukasz Wilczyński, potomek właścicieli kamienicy, w której skryli się mieszkańcy miasta, w tym żołnierze Armii Krajowej. W wyniku wybuchu bomby ponieśli śmierć. W czasie nalotu pod gruzami polegli m.in. żołnierz ZHP AK Jerzy Tatkowski, syn Franciszka Tatkowskiego, burmistrza Skarżyska-Kamiennej, Ojciec franciszkanin Mariusz Prątnicki oraz nieznani z imienia i nazwiska żołnierze Armii Krajowej.

To, co możemy oddać poległym za to, abyśmy mogli żyć w wolnej, demokratycznej, niepodległej i suwerennej Polsce, to właśnie pamięć. Książki nie zastąpią żywej lekcji historii, przekazu, którego w trakcie uroczystości możemy wysłuchać. Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym, przygotowuje młode pokolenie do pełnienia ról społecznych. Patriotyzm jest wartością uniwersalną i trzeba go budować stopniowo, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą – mówi Łukasz Wilczyński.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Później odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy rodziny Wilczyńskich przy ul. Limanowskiego 14. Po uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni do Centrum Ostra Brama na poczęstunek oraz wspomnienia świadków oraz potomków dotkniętych bombardowaniem rodzin.

W uroczystościach udział wzięli m.in: poczty sztandarowe, kombatanci, przedstawiciele władz powiatu skarżyskiego, gminy Skarżysko-Kamienna, szkół, instytucji miejskich oraz zakładów pracy. Obecni byli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Światowego Związku Armii Krajowej, Stowarzyszenie Rodu Wilczyńskich herbu „Poraj” wraz z seniorem rodu Zbigniewem Wilczyńskim na czele,  szef okręgu łódzkiego Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP gen. Wiesław Kubik, Żołnierze 102 Batalionu Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej oraz goście z Bydgoszczy, Pabianic, Krakowa, Warszawy, Łasku, Ożarowa i Jakubowic.

Podczas uroczystości głos zabrali Marcin Medyński, prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Tadeusz Sikora, kierownik Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, którzy przybliżyli zebranym wydarzenia tamtych dni. Przemawiał również Jarzy Stopa, wiersz okolicznościowy powiedziała Maria Wrzeszczewicz. Swoimi wspomnieniami podzielił się też Zbigniew Wilczyński.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali syn Łukasza Wilczyńskiego – Wiktor oraz Janusz Sermanowicz. W części artystycznej piosenki patriotyczne zaśpiewali Wiktor i Klaudia Wilczyńscy oraz Oliwia Jarosz i Patrycja Zięba.


Komentarze

+8Pablo1112020-02-04 23:26#18
Cytuję Mieszkaniec:
Cytuję Pablo111:
Tacy cwani w internecie jesteście, a okazja była, żeby wyrazić swoje zdanie.
Nikt nie kwestionuje tablicy i zdarzenia, które upamiętnia. Wpisy dotyczą z tego co czytam jej fundatora Ł.W. i jego zachowań. A po drugie to nie przypominam sobie, żeby gdzieś ogłaszano, że są jakieś konsultacje w tej sprawie.

Mnie bardziej chodziło o to, ze skoro macie coś do niego, to mogliście podejść i coś na ten temat powiedzieć. Skoro i tak publicznie, to może pokażcie kim jesteście. Bo w internecie to każdy jest mocny. Siła złego na jednego. Kozak w necie, pi**a w świecie. Nie umiecie w oczy, trzeba się chować za klawiaturą. Łukasz - jeśli ludzie mówią o Tobie za plecami, to tylko znaczy, ze ich wyprzedziłes :) Wilk się nie ogląda, kiedy mały piesek za Nim szczeka.
Cytuj
-3Mieszkaniec2020-02-04 20:30#17
Cytuję Pablo111:
Tacy cwani w internecie jesteście, a okazja była, żeby wyrazić swoje zdanie.
Nikt nie kwestionuje tablicy i zdarzenia, które upamiętnia. Wpisy dotyczą z tego co czytam jej fundatora Ł.W. i jego zachowań. A po drugie to nie przypominam sobie, żeby gdzieś ogłaszano, że są jakieś konsultacje w tej sprawie.
Cytuj
+6Prosto.2020-02-04 19:58#16
Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury! Nie mam słów na te paszkwile, które piszecie w stronę Łukasza. Z mojej strony pełny szacunek. Z wielką przyjemnością uczestniczyłem w Uroczystości. W Skarżysku jest z tym tylko jeden problem, a mianowicie taki, że takich uroczystości jest o wiele za mało. Jaki jest cel w oczernianiu człowieka, który po prostu chciał upamiętnić ofiary bombardowania? Co wy - oczerniający - zrobiliście? "Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą." Mt. (7, 1-2).
Ogromne brawa Łukasz, oby tak dalej. Miej głęboko w poważaniu hejterów. Pozdrawiam.
Cytuj
+10Historyk2020-02-04 19:32#15
Nie rozumiem ludzi, którzy w ten sposób piszą o człowieku, który coś potrafi zrobić. Poruszanie tematów co miał na Facebooku czy co miał na samochodzie nie ma nic wspólnego z tym co zrobił. Nikt nie jest idealny. I lepiej jest z takim człowiekiem zgubić niż znalezc z takim, co nie którzy tu hejtuja i nie robią NIC ani dla siebie i tym bardziej dla swoich przodków. Każdy z nas z upływem czasu inaczej podchodzi do życia i swoich poglądów. Także jakiś tam panie Kustoszu czy Robciu masz jeszcze czas. Życzę powodzenia. A Panu Łukaszowi gratuluję. Nie każdy ma taką odwagę jak Pan.
Cytuj
+6Pablo1112020-02-04 14:25#14
Tacy cwani w internecie jesteście, a okazja była, żeby wyrazić swoje zdanie.
Cytuj
+3Robcio2020-02-04 12:06#13
Nikt nie kwestionuje słuszności upamiętniania miejsc śmierci Polaków to trzeba robić, czy aż z taką "pompą" to inna kwestia. Kontrowersje wzbudza fundator pan Wilczyński, osoby, które go znają wiedzą, że na codzień autorytetem moralnym to raczej nie jest, jego sympatie do rosyjskiego nacjonalizmu, wywieszanie na samochodach flag rosyjskich, swego czasu jego profil na Facebook to jedno wielkie uwielbienie Prezydenta Putina. Dlatego nie ma się co dziwić że to co robi teraz wzbudza różne komentarze. Zresztą pan fundator znany jest z "lansowania" się na różnych uroczystościach, z myślą o prywatnych korzyściach...
Cytuj
-1Kustosz2020-02-04 09:38#12
Takich przypadków podczas wojny były tysiące, jak nie miliony. Ten niczym się nie wyróżnia. "Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą" niestety...
Jakiś koleś chciał zaistnieć korzystając z promowanego przez rządzących krajem oszołomów trendu. Dołożył do tego trochę, jakże popularnego ostatnio, "patriotycznego" bełkotu i wyszła szopka. Brakowało jeszcze pajacy z racami... Jego cyrk, jego małpy.
Cytuj
+7Roman W.2020-02-04 09:24#11
Czytam te Wasze wpisy i nie wierzę w to co piszecie. Zamiast cieszyć się że są tacy ludzie w Waszym mieście jak Łukasz, którzy pamiętają o tragediach jakie miały miejsce w minionych latach, to Wy to hejtujecie. Łatwo jest siedzieć na czterech literach i nie robić nic. Nie rozumiem jak można zabierać głos w sprawach o których się nie ma pojęcia. Jak można krytykować ludzi, którzy upamiętniają wydarzenia Naszych przodków?
Czytając to nasuwa się cytat piosenki św. pamięci Czesława Niemena:
"Dziwny jest ten świat,
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek."
Łukasz wielki szacun dla Ciebie za to co robisz. Tak trzymaj. Pozdrawiam.
Cytuj
+1Roman W.2020-02-04 07:29#10
Czytam Wasze komentarze i jestem pod wielkim wrażeniem tego co wypisujecie.
Nikt z Was nie zrobił niczego, aby upamiętnić to co się działo w Waszym mieście, a osoba która postanowiła to upamiętnić jest hejtowana. Czegoś tu nie rozumiem. Na usta cisną mi się słowa św. pamięci Czesława Niemena:
"Dziwny jest ten świat,
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek."
Łukasz tak trzymaj
Cytuj
+3Pablo1112020-02-04 06:56#9
Żenujący jesteście. Ludzie, którzy na codzień [EDIT] robią dla pamięci bohaterów ojczyzny, powinni mordę trzymać krótko. Czlowiek, który poświęca czas i pieniądze na to, żeby młode pokolenie nie zapomniało o tragicznych wydarzeniach z wojny, jest przez was szkalowany. A co wy zrobiliście dla pamięci ofiar? Pewnie nic. Siedzicie w domu jak te szczury i wylewacie swoje żale. Jakieś dowody na te zarzuty są? Bo jak nie to polecam maść na ból d*py i barana w ścianę. Ufam, ze wasze brajanki i dżasminy kiedyś trafia na ta tablice i oddadzą hołd bohaterom i pomordowanym. Bo z was to już nic nie będzie.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wkrótce ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywa…

Opublikowano: 16.04.2021 11:53

Komentarzy: 0

Budowa zbiornika Bzin jednym z priorytetów w …

Opublikowano: 16.04.2021 10:58

Komentarzy: 1

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 1

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne